A mostani Linuxoknál mi használ annyi memóriát?
Azért 10 év az nem csak a Microsoftnál 10 év. Konkrétan nem fogog tudni rá választ adni, hogy tételesen mi miért, mennyivel eszik több RAM-ot, de azért az szerintem evidens, hogy a technika fejlődött. LXDE mellett jócskán fél GB alatt van a RAM-fogyasztás, grafikus felület nélkül meg 200 MB sincs. Az azért nem egy olyan eszeveszettül nagy igénynövekedés 10-12 év alatt. A Windows most alsó hangon is 4 GB-ot igényel, de ha nem akarsz végig virtuális memóriával szenvedni, akkor 8 GB az alap. Ehhez képest 4 GB bőven elég egy Linuxnak, ha nem futtatsz valami kifejezetten erőforrásigényes szoftvert. LXDE-vel meg 1 GB is megteszi. Ez mondjuk nyolcada a Windows igényének, és azért én nem tudnám "nagyon visszabutított"-nak nevezni az LXDE-t.
A Gnome mondjuk nagyon rossz irányba ment el SZERINTEM (de épp ezért szép a Linux, ha valamelyik összetevő nem tetszik, lehet helyette mást választani), a KDE mindig is erőforrásigényes volt. A Mate, ami a Gnome2-t vitte tovább, illetve a Cinnamon, ami Gnome3 alapokon készült, jóval kevesebbet eszik. Persze, ezekbe is került egy csomó extra, ami azért fogyasztgat a RAM-ból, és amik nem voltak megtalálhatók 12 éve.
"Ha most olyan rendszert szeretnél, ami csak 230 megát használ"
Ez azért eléggé irreális igény. Amikor a kettővel ezelőtti gépemet vettem... 2005 környékén, abban volt fél GB RAM. Több, mint 15 éve. De mint írtam, mondjuk egy Lubuntu simán felmegy ennyi RAM mellett is. Mondjuk egy GMailt már nehezen fogsz webfelületről elérni, de ez más kérdés. Egy 10 éves gépben is már legalább 1, de inkább 2 GB RAM van. Ha neked mégis 230-ból kell kijönnöd, akkor vagy használj ablakkezelőt, vagy LXDE-t, vagy... valamilyen BSD-t.
Nem gondolom, hogy 2023-ban fel kellene azon háborodni, hogy 400 MB-nál kezdődik egy grafikus felületű oprendszer. ;-)
"Ami használható is rendesen" ez igencsak szubjektív. Ha olyan kell, ami keveset eszik, akkor ne a csilli-villit válaszd. Van olyan Linux, aminek a teljes lemezhasználata 50 MB és van benne grafikus felület is, RAM használat se sok.
Ha elkezdessz webet böngészni, akkor kb. mindegy hogy 230-at vagy 400-at eszik-e a DE, mert a böngészők pár gigája mellet amúgy eltörpül.
Az változott, hogy a grafikus felületek mind fejlődtek, modernebbek lettek és alapvetően az egész Linux sokat fejlődött az elmúlt 10 évben.
Manapság a legújabb Ubuntu friss telepítés és indítás után kb. 1 GB RAM-ot használ, ez mégis miért lenne sok manapság, amikor minden gépben van legalább 4, de inkább 6-8 GB RAM? Miért akarna bárki olyan rendszert, ami 230 MB-ot használ. Tiling windowmanagerekkel elérhető ez egy alapból pehelysúlyú rendszeren, de miért kritérium ez? 2023-at írunk, nem a kétezres években járunk már.
A másik pedig, hogy pl. az Ubuntu és a társai is próbálnak a lehető legfelhasználóbarátabbak lenni, ezért több alkalmazás, eszköz alapból fel van telepítve. Illetve maga az op. rendszer is sokat gyorsítótárazik főleg a GNOME felületet használók, tehát betölt bizonyos dolgokat előre a RAM-ba, hogy gyorsabban működjön a rendszer. Nyilván ennek a mértéke kevesebb memória esetében kisebb, tehát, ha kevesebb az elérhető memória, akkor kevesebbet is pakol a gyorsítótárba a rendszer.
De ha például megnézzük a mai Ubuntu ajánlott rendszerkövetelményeit, ami:
- 2 GHz-es dual core-os proci
- 4 GB memória
- 25 GB szabad hely
Nem hinném, hogy ez sok egy modern operációs rendszernek, ha valakinek mégis, akkor pedig ott van az Xubuntu.
"To install and use Xubuntu, you need an Intel or AMD 64-bit processor with at least 1 GB of memory. You may need more if you have integrated graphics.
When you install Xubuntu, you need at minimum 8.6 GB of free space on your hard disk." (Forrás xubuntu.org)
Tehát 64 bites proci, 1GB RAM és minimum 8.6 GB szabad hely, de nyilván ha az ember használhatóbb rendszert akar, akkor feljebb tornázza legalább 2-3 GB ra a RAM-ot és prociból sem egy ókori leletet használ.
#5 "Lenyomhatod a rendszerigényt custom kernellel"
Hááát nézd... Van egy VPS-em. Ubuntu 20.04 fut rajta, meg SSH, FTP, web- és mail szerver, és 330 MB-ot fogyaszt. Egy csupasz rendszer grafikus felület nélkül valahol 100 és 200 MB között van. Ez nagyjából a Pentium II-es éra RAM-mennyisége. Na, az se ma volt. De tizenegykét éves egy Siemens Futro terminál/vékonykliens is 256 MB-tal van szerelve, pedig ott aztán tényleg spóroltak a memóriával.
Teljesen értelmetlen párszáz MB-on rugózni. Már több, mint 10 éve nem is kapni olyanokat. Még egy közismerten kis teljesítményű Raspberry Pi Zero W is fél GB RAM-ot kapott, és még így is elfut rajta a Raspbian. (Bár a Zero W-t elég ritkán szokták asztali környezet futtatására használni.) A 3B pedig 1 GB-tal érkezik, a 4-es meg legalább 2-vel. Bőven elég. Ha valahonnan előkaparunk egy olyan gépet, aminek tényleg csak 256 MB memóriája van, annál a gépnél nem a RAM lesz a legnagyobb problémánk. ;-
Való igaz, hogy némely asztali környezet (linuxos mércével mérve) viszonylag sok memóriát eszik (Windowsos mércével mérve: rendkívül keveset), de éppen ezért létezik ezekből is több féle. Ott az XFCE, vagy LXDE, ami aztán tényleg alig fogyaszt, és nem rosszabb, mint egy 15 évvel ezelőtti KDE vagy Gnome.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!