Tisztelt Informatikusok! Melyik operációs rendszert ajánlanátok a Windows-on kívül és miért? Melyik jobb, melyiknek van több előnye? Jobb -e a Linux, vagy a MAC os, mint a Windows? Melyik a legbiztonságosabb?
Most akkor windows vagy azon kívül? mert a listában van 3 windows...
Én a windows-on kívül debian linuxot használtam/használok.
Annyira, amúgy nem bonyolult, pl gamer szemmel ahol játékokban sok parancsot használok ugyanaz, mint a linux terminálnál.
Meg ugye cél függő is mit szeretnél csinálni, ha grafikus feladatokra akarod használni, akkor lehet a mac jobb lenne neked, mert arra támogatottság alapján több program van. Linuxon is van rengeteg ingyenes program, csak nem biztos, hogy lefedik amire neked van szükséged.
Itt nyilván mindenki a saját kedvencét fogja javasolni. :-)
Én Linux-párti vagyok, akkortájt váltottam véglegesen, amikor a Windows 10 nevű "csoda" megjelent. (Előtte meg szűk 10 évig használtam másodlagos rendszerként.)
Az érvek:
- Stabil. Persze, Windowsnál is voltak mindig csodatrükkök, hogy hogyan lehet megkímélni a rendszert (még a közismerten sok hibával kiadott ME-nél is volt rá módszer, hogy hogyan lehetett az épségét minél tovább megőrizni), de a Linuxnál ez trükközés nélkül megy. Ha meg netán mégis elszúródik valami, nagyságrendekkel könnyebb a hibát orvosolni.
- Biztonságos. Nem igaz, hogy Linuxon ne létezhetnének kártevők, de a rendszer felépítése miatt közel lehetetlen, hogy azok szabadon terjedjenek.
- Erőforráshatékonyabb. Persze, tudom, vegyen az ember 3-4 évente új gépet. Hát köszönöm, de nem. Én szeretek egy gépet sokáig használni, részben "zöld" okok miatt, részben meg azért, mert egyszerűen nem szeretem párévente kidobálni a dolgaimat. A Linux pedig nagyon jól bánik az erőforrásokkal.
- Nincs mindenféle kétes kóddal teleszórva. A Windows 10 egyik "innovációja" volt, hogy gyűjti az adatokat a felhasználókról. Eleinte csak titokban, később, amikor kisebb balhé lett belőle, akkor már nyíltan, az EULA-ban is beismerték. Meg persze azért reklámokat is bedob, mert az egy kereskedelmi szoftvernél teljesen normális ugyebár... Linuxon ilyen nincs. Nem reklámoz, nem kémked utánad, nem gyűjt rólad adatokat.
- Testreszabhatóbb. Én őszintén megmondom: rohadt gáznak tartom, hogy 2022-ben még mindig nem jutott el oda a Windows, hogy a felhasználó maga dönthessen a rendszere kinézetéről. Nevetséges volt például, amikor az egyik "nagyfrissítés" legfőbb híre az volt, hogy már színesebbek lesznek az ikonok. Hurrá! 2020 környékén eljutottunk ide. Oda még mindig nem, hogy a felhasználó maga döntse el, hogy hogy nézzen ki a rendszere. Linuxon ilyen nincs. A rendszerre akármelyik asztali környezet vagy ablakkezelő ráhúzható, a felhasználó ízlésének és igényének megfelelően. Azon belül is nagyon nagy mértékben testreszabható minden.
- A rendszer nem akar dönteni helyetted. Windowsnál olyan elemi döntéseket sem hozhat meg a felhasználó, hogy mikor akar egy frissítést ráereszteni a rendszerre. Volt szerencsém többször látni előadókat, ahogy kezdenék az előadásukat, ehelyett "A Windows frissítéseket telepít". Aztán ezzel hazavágták az előadás első tíz percét. Vagy amikor előadás közepén jelent meg a figyelmeztetés, hogy a Windows hamarosan újraindul. Linuxon ilyen nincs. Ha be is van állítva, hogy automatikusan értesítsen a frissítésekről, jogomban áll egy "x"-szel elhalasztani későbbre azok telepítését. Ha pedig már frissítés: Linuxon nem csak a rendszer frissül, hanem az összes telepített szoftverhez (ami a központi tárolóban megtalálható, vagy aminek a tárolója hozzá lett adva) frissül ilyenkor.
- Széleskörű alkalmazhaság. Oké, ez egy átlagos felhasználót nem nagyon fog érinteni, de mondjuk engem igen. Üzemeltetek szervert is, és beágyazott rendszerekkel is foglalkozok, a Linux pedig mindkét területen nagyon jól teljesít.
- Végül: költséghatékonyabb. Erről szerintem nem kell sokat beszélnem.
Hogy nehéz-e megtanulni? Nem.
Felhasználói szinten semmivel nem nehezebb, mint a Windows. Sőt... sok dologban logikusabb a felépítése. Ami miatt vannak, akik "nehéznek" tartják, az az, hogy a két rendszer nem pontos klónja egymásnak. De akiknek Windows után nehézséget jelent felhasználói szinten kezelni egy Windowst, ők azok, akiket egy Windows verzióváltás is simán sírógörcsbe kényszerít.
Ha pedig mélyebben a rendszerbe kell nyúlni, az mindegyik rendszernél komoly tanulást igényel. Csak míg Windowson GPO-kat kell matatni, meg registry-bejegyzésekkel kell zsonglőrködni, addig Linuxon szöveges fájlokat kell szerkeszteni.
Hogy kinek melyik rendszer jobb, mint a többi, arról nem tudok nyilatkozni. Ez több objektív és szubjektív szempont alapján dől el. Nekem a véleményem az, hogy határozottan jobb. Régen nagy Windows-párt voltam, de mióta "átszoktam" Linuxra, egyszerűen nem szeretek Windowsban dolgozni, ott minden olyan nehézkes hozzá képest.
A legbiztonságosabb meg talán a FreeBSD. Unix-alapú, így parancssoros felülete nagyon hasonló a Linuxéhoz, grafikus felületből pedig olyat teszel rá, amilyet akarsz. Kb. ugyanazok érhetők el, mint Linuxnál. (Egyik mellékága, a GhostBSD például egy FreeBSD, előre telepített Mate felülettel.) Tapasztalataim alapján nem ritkák a kompatibilitási problémák, főleg notebookoknál. De szerverként meg ideális.
Biztonság szempontjából őt követi nem sokkal lemaradva a Linux és az OSX. Majd jócskán lemaradva a Windows.
Egyébként ha Linuxon megtanulod a parancssor használatát, akkor 90%-ban már a BSD, és az OSX parancssorát is tudod használni. ;-)
Én képszerkesztésre és játékra illetve böngészésre használok Manjaro-t (KDE felülettel). Videót is szerkesztek nagyon ritkán. Arra Kdenlive-ot használok. Képszerkesztéshez GIMP-et szoktam használni egy gimp-plugin-resynthesizer nevű bővítménnyel (AUR-ból elérhető). Ezzel foltozást tudok alkalmazni képeken. Olyan mint Photoshopban a javító ecset. Még állítólag jobban is működik mint a PS ugyanilyen feladata, de ez nem volt annyira mérvadó számomra. Játékra igazából csak két játék van rajta. Az egyik a Minecraft ami ugye java alapú tehát kérdés nélkül el fut rajta. A másik meg az Apex Legends. Ezt Steam Protonnal szoktam játszani és talán még így is gyorsabb mint natívan Windows-on.
Persze vannak a Linux-al is problémák, de ezek 100%-ban a harmadik féltől származó programok miatt vannak. Legtöbbször nem írják meg rendesen rá a programokat. Van például egy freefilesync nevezetű program. Telepítésnél azt írja, hogy a wxgtk függőséget nem tudta elintézni magának. Na most egyrész miért nem tudja magának feltenni a saját függőségeit. Másrészt meg a wxgtk-nak a 2-es és a 3-as verziója is fent van (más programok miatt). Aztán olvastam, hogy a pkgfiles-ban valamit elrontottak és a szokásos wxgtk-nak az ID-jét (vagy nem tom milyét) nem tudja azonosítani. Fogtam azt felraktam a bináris változatát a programnak amibe minden benne van ami neki kell azt kész. Szóval megoldás van csak általában küzdeni kell vele.
Ha valamilyen okból szabadulni akarsz a Windows-tól:
1. ha a megszokott szoftvereidet akarod használni (AVID, Adobe cuccok, Ms Office), akkor Mac, Linuxon ezen programok egyike sem fut. Vannak alternatívák, hasonló programok, de konkrétan ezek nincsenek. Mac-en még a FinalCut-ot megnézheted, videósok szokták szeretni.
2. ha van időd és kedved kísérletezni más szoftverekkel, akkor próbálkozhatsz a Linuxon velük (bár a legtöbb Windows-ra is elérhető, már ott is meg tudod nézni, hogy alkalmas-e számodra, tudsz-e dolgozni a meglévő adataiddal, stb.), aztán eldöntöd.
3. egyéb általános feladatra bármelyik tökéletesen megfelel, teljesen mindegy, melyiket választod.
Használni bármelyiket viszonylag könnyen lehet, némi nyitottság szükséges az eltérések miatt, de alapvetően mindegyik egy ablakvezérelt grafikus rendszer (vagyis a Linux önmagában nem, de tud az is lenni).
Debian 11 Plasma (KDE) x86_64 számomra a legoptimálisabb disztró. A mindenki által ismert Ubuntu is erre épül, így az is jó OS, csak a unity néha bugos.
" Videovágáshoz, szövegszerkesztéshez, zene- és képszerkesztéshez, íráshoz, netezéshez használom a számítógépet, nagy ritkán 1-2 játék. Bízom benne, hogy lesz támogatás azokhoz a programokhoz is, amiket most használok pl.: ha Linux-ra vagy MAC-re van Adobe Premiere, vagy AVID videoszerkesztő, az jó lenne."
videóvágás: kdenlive, openshot, cinelerra
szövegszerkesztés: libreoffice writer vagy gnumeric
zene-szerkesztés: audacity, lmms, ardour
képszerkesztés: gimp, krita, mypaint
netezés: firefox, opera, chrome, vivaldi, chromium, brave...a lista hosszú :)
Futtatható az adobe premiere is Playonlinux és wine segítségével, de azért megjegyezném, hogy ezek segédprogramok, és nem biztos, hogy stabilak és upgrade-ek.
Egy nem informatikus
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!