Automatikusan induló aggregátor UPS mögé?
Nagy általánosságban (ha szimpla, konzumer aggregátorról és UPS-ről beszélünk, nem valami "okos" berendezésekről):
Egyrészt: az UPS-eken általában van soros/USB esetleg hálózati (Ethernet) csatlakozás, amin keresztül az UPS tud riasztani/lekérdezhető az állapota, másrészt ott az akkumulátor, aminek mérhető a feszültsége (ami ha leesik egy bizonyos szint alá, és nincs hálózati feszültség, akkor lemerült az akkumulátor).
Ezek alapján egy mikrovezérlővel (például Arduino) vagy egy egylapkás GPIO porttal ellátott egylapkás számítógéppel (például Rsapberry Pi) vezérelni tudsz egy - az aggregátor indítómotorját bekapcsoló (a bekapcsológombot helyettesítő) - relét.
De példának okáért van olyan tápegység-/UPS-gyártó, aminek az egyenfeszültségű UPS-ük:
tartalmaz akkumulátor-lemerülést jelző relékimenetet, amivel bekapcsolhatod az aggregátort.
ATS-nek hívják (automatic transfer switch). Egy rakás (már kisebb méretű) önindítós aggregátoron van ilyen. Ha meg nem akkor számtalan gyártó forgalmaz ilyet. Azonban amire vigyázni kell:
1./ Csak olyan kialakítást csatlakoztathatsz a hálózatra amelyik garantálja, hogy hálózatkimaradás esetén semmilyen körülmények között nem táplál vissza a hálózatra. Azaz az ún. szigetüzem garantálható. Ehhez léteznek kifejezetten átkapcsoló céljára épített 3 állású kapcsolók (akár nagyobb teljesítménytartományban is) pl. ABB OTM sorozat (Motorized change-over switches a sorozaton belül), de gyárt hasonlót a SOCOMEC-is /én nem szeretem, mert full gagyi, de háztartási célra talán elmegy/, ha jól tudom a Schneidernek is van, azt egyáltalán nem ismerem, korábbi munkahelyemen ABB-t használtunk sokat ilyen célra. Ez távműködtetésre alkalmas, megfelelő biztonságos elválasztást ad. 1-0-2 kialakításű. Azaz egyik állásban a hálózatot a középsőben "semmit" a hamradik állásban az aggregátort kapcsolja az UPS-re. Ez megfelel a vonatkozó előírásoknak. Ebből létezik automatizált is, amelyik tudja indítani az aggregátort.
2./ Biztosítanod kell, hogy hálózat visszatérés után a visszakapcsolás ún. sötétben történjen. Azaz először leválasztod az aggregátort az UPS-ről majd utána kapcsolod át az UPS-t a hálózatra. Az aggregátor és a hálózat párhuzamos járatása nem megengedett. (Vannak olyan helyzetek ahol ún. világos visszatérést használunk, ez csak háromfázison és az áramszolgátatóval történő egyeztetés után építhető ki, max. 2másodperc hálózatpárhuzamos üzem engedélyezhető, és ennek egy rakás egyéb feltétele is van). Kell hozzá egy marék életvédelmi funkció is.
3. Háztartási méretekben nem éri meg. Többször futottunk neki ilyennek, és a megfelelő aggregátor, átkapcsoló automatika, szükséges védelmek, telepítés milliós tételre jön ki. Szintén iszonyat költség az aggregátor folyamatos fűtése, hogy közel üzemmeleg legyen, mert indítás után meg kell kapja a terhelést. Ezt meg csak úgy lehet biztosítani ha üzemmelegen van tartva. Ehhez vízhűtéses gép kell, az megint drágább. A sima aggregátorok hidegen indítva nem képesek egyből felvenni a terhelést. Egy komolyabb aggregátor esetén az olajat is fűteni szoktuk, hogy még gyorsabban lehessen indítani, felterhelni. Gyakorlatilag az jött ki nekünk sok-sok számítás és aggregátor-UPS rendszer telepítése után, hogy kb. 100kVA terhelés alatt lényegesen olcsóbb több akksit tenni az UPS-be mint aggregátorral ökörködni. Ahol igazán már tuti érdemes aggregátort letenni az kb. 400 kVA
100kVA: Egy átlagos számítógép ritkán vesz fel 3-400VA-nél többet, így a 100kVA az kb. 250 db. számítógépet jelent.
4. A 2-es válaszadó által javasolt megoldás felejtős, mert a./ életveszélyes, b./ nem várjuk meg az akksi kisülését. Ennek oka, hogy ha megvárjuk jóval nagyobb aggregátor kell, mert a kis UPS-eken nincs aggregátoros üzemet jelző bemenet, és amint megkapja a hálózati feszt az aggregátorról elkezdi mint az örült tölteni az akksit és ezt az energiát is az aggregátornak kell biztosítania. Minnél rövidebb az átkapcsolási idő annál kevésbé merül az akksi. Ehhez hálózat figyelő relét szokás használni, és általában max. GVA/LVA időt késletetünk (ha szabadvezetékes a KÖF alaphálózat a környéken, ha nem akkor általában nincs GVA/LVA és akkor még annyit se kell késleltetni). Így telepítési helyszíntől függőn 5-8 másodperc tartós kimaradás esetén indítani célszerű az aggregátort, mert ez egy UPS kímélő megoldás. c./ nem tudja garantálni a megfelelő elválasztás aggregátoros üzemben. d./ Nem tudja garantálni az életvédelmi funkciókat sem.
5: Bíróságon találkozunk... Nem egy esetben láttuk, hogy a relé érintkezője egy hiba miatt összeég és beragad, kikapcsolod és úgy marad, hogy átad. Egy relé nem alkalmas erre a célra. Nem teljesíti az elválasztás követelményét. OK tegyen be mágneskapcsolót, az sem igazán arra van kitalálva, hogy 0-24h-ban bekapcsolva legyen, és UPS-t tápláljon (az is képes beragadni, beégni), de ott már legalább létezik olyan típus amelyikben megvan az elválasztáshoz szükséges távolság. A máik probléma a relével/mágneskapcsolóval, hogy ha bármi gond van képes kikapcsolni és lesheted az egészet. Beépítünk egy méregdrága rendszerbe egy olyan elemet ami nem erre való, és hozza magával a hiba lehetőségét. Sajnos sok ilyen van, és sok cég telepít ilyet. Aztán amikor kéne akkor mond csődöt. Ezek nem erre valók.
És veszel egy kb. 3/4 MFt-s aggregátort, és beteszel a legfontosabb funkcióba egy 4000Ft-os szart ami nem oda való? Ahelyett, hogy betennél egy kb. 50 eFt-os normális átkapcsolót? Mert ilyen kis méretben nem sokkal lehet drágább (nem tudom a pontos árát sajnos). De osszátok csak az észt. Majd hivatáskörben súlyos gondatlanságból elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó veszélyeztetés (vagy életveszélyt okozó testi sértés) és még pár minősítés miatt találkozunk a bíróságon. Nem játék. De ezt néhányan nem képesek felfogni. És itt nem a 16A-es kisautómata néz szembe egy 8A-es kisautomatával, hanem a mögöttes hálózatok zárlati teljesítménye ha valami gubanc van. És ott már komoly teljesítmények repkednek. Látszik, hogy nem értesz hozzá (ne haragudj, de tényleg nem.). Nekünk csak jó, mert marad munkánk.
6. vagyok. Annyit elfelejtettem az előbb, hogy a most kapható relék AC1-ben tudnak max. 6A-t kapcsolni /a relés szakmaiatlansághoz további adalék, nem a válaszadó tehet róla, mert tényleg nem tanítják ezt rendesen, és tényleg kevesen értenek ilyen szinten hozzá, de annál több bátor emberrel lehet találkozni/. De egy UPS nem AC1 fogyasztó, és ez esetben meg sincs adva, hogy mennyi a max. terhelhetősége. Abban a helyzetben amikor generátorról vissza kell kapcsolni hálózatra akkor a relének terhelés alatt kell megszakítania az UPS áramkörét. Tehát az UPS bemeneti jellegét kell figyelembe venni és terhelt kapcsolást kell számolni. Azzal súlyosbítva, hogy még a töltő teljesítmény áramfelvétele is bejátszik. 3-400W hasznos terhelés mellett még ez is rájön a terhelésre. Vidáman össze fog égni a reléd kb. az első átkapcsolásnál. Utána meg jön a szikra eső. Még egyszer ilyen alkalmazásra ma nem lehet normális relét kapni ami biztonságosan elvégzi ezt a kapcsolást.
Igen, vannak "bátrak" és láttunk (sajnos) ilyet is. De kerülendő, mert nem erre való. Hogy te a saját lakásodat hogy gyújtod fel az a te dolgod, de másnak egy nyilvános fórumon ne javasolj olyat ami 1./ nem szabványos, 2./ tűz- és életveszélyes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!