Milyen Linux distrok vannak, amiknek maximum akkora a rendszerkövetelménye, mint a Windows XP-nek, és támogatott/használható is 2022-ben?
Nem disztrótól függ elsősorban, hanem asztali környezettől. Xfce-vel, LxQt-val vagy hasonló lighweight desktoppal szinte bármelyik jó lehet.
Mondjuk Lubuntu vagy Xubuntu.
linuxnak nincs nagy igénye, de distroja válogatja, hogy alapból mik futnak a háttérben és hogy milyen desktop env. (vagy netán window managert) választasz
ha elindítasz egy firefox/chromiumot, megzabálja a maradék ramodat, szóval sok értelmét nem látom a spórolásnak
de mondok pár distrot:
antix
puppy linux
lubuntu
slax (bár eredetileg usb-ről való futtatásra van tervezve)
Amúgy, most, hogy átnéztem amit #1-esként linkeltem a Q4OS-en (debian alapú) gondolkodom, hogy meglesem. Elvileg azt írja, hogy könnyen válthat az illető a trinity és plazma desktop között.
Youtube-on amúgy vannak videok.
Az XP ajánlott memória mérete 128 MB. Szerintem itt nem csak a desktop a szűk keresztmetszet. Erre egy csupasz Debian is nehezen települne. (Tapasztalatból.)
Kérdező, a konkrét gép paramétereit kellene tudni, amin használni akarod.
Már melyik XP-nek? A Linuxnak ugyan kicsi a rendszerigénye, de azért egy húszéves OS követelményeit húsz évvel ezelőttre kell belőni. Például az egyébként igencsak alacsony igényű ArchLinuxnak minimum 512M memória kell. Ez húsz éve ordenáré sok lett volna, Most nehéz olyan eszközt mondani, ami _nem_ teljesíti. De ha gondolod, egészen picire lehet faragni a disztrókat, csak ahhoz nagyon kell érteni. Pl. kernelt sajátot fordítani, a fölös folyamatokat leütni, GUI-t minimalizálni.
A kernel minimumon olyan 5-10M helyet igényel emlékeim szerint. A folyamatoknál megint lehet sokat faragni, arra most nem tudok mit mondani. Mondjuk a systemd helyett SysVInit fogyókúrásabb a példa kedvéért. GUI-ban vannak egészen minik. IceWM például megint csak pár megát eszik, és egészen pofás ablakozó.
Ami viszont felfalja a memóriát: böngésző, office. Egy grafikus bömgésző pár száz megával képes indítani, néhány elfajult állatot leszámítva, ha pedig YouTube, Facebook, GMail és társaik a cél, akkor már lehet nyugodtan gigákkal számolni.
A fentiek leírták, hogy milyen asztali környezetek vannak, amik pörgősebbek és nem akasztanak meg egy régi gépet. A kérdés az, hogy mit jelent számodra az, hogy használható. Hiába a lightweight asztali környezet, ha mondjuk netes böngészésre akarod használni, mert meg fog halni az első kicsit komplexebb oldalnál.
Én Debiant futtatok LXQT környezettel egy T43-mas IBM laptopon (Pentium M 2.0 Ghz és 2 GB ram. Régen XP volt rajta, kiválóan vitte) és alig várom, hogy végre vehessek egy modernebb gépet. A webes böngészés annyira megy, hogy tudok fórumokat nézegetni, számlát befizetni, meg ilyenek. Nem is álmodok arról, hogy youtube videót nézzek vagy hogy egyáltalán egy letöltött videót elindítsak.
Ha régi a gép, valószínűleg 32 bit-es, mint az enyém, amit bár még támogat pár distro, de vannak programok (pl. Chromium), amik már el sem indulnak 32 bit-es rendszer alatt vagy nem is léteznek 32 bit-es verzióban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!