Régi, 2 GB RAM-al rendelkező gépre 32 bites vagy 64 bites Linux javasolt?
Milyen processzor van benne?
Ha ismeri a 64 bites utasításkészletet, akkor rá lehet tenni a 64 bites és 32 bites rendszert is (előbbi nem csak a bővíthetőség szempontjából javasolt, hanem bizonyos esetekben gyorsabb is lehet: [link] ), ha nem, akkor csak a 32 bitest.
64bit
ha használsz olyan alkalmazást, amiből csak 64 bitest adnak ki -> 64 bit
+ az utóbbi időben elkezdék megszüntetni a 32bit támogatást, mert kb. mindenhol 64bit van már, akinek 32 bites kell, az keress mást
Egy I7-esben is lehet 2Gb RAM, de egy Pentium I-esben is! Nagyon nem mindegy.
Milyen a processzor?
"gy I7-esben is lehet 2Gb RAM, de egy Pentium I-esben is!"
Bár értem, hogy mire akarsz utalni, de:
* a RAM nem a processzorban van
* a memóriavezérlő az Intel Core szériában költözött a processzorba
* a Pentium I-es processzort is kezelő chipkészletek egyike sem kezelt 512 MB-nál (0,5 GB-nál) többet:
#5-nek:
Ha tudod hogy miért kérdeztem, akkor miért kötsz bele mégis?
Ha egy kibaxott 32 bites processzora van, akkor megbaxhatja a 64 bites linuxot.
De ha 64 bites a proci, akkor van értelme a 64 bites linuxnak, feltéve hogy bővíti a memóriát legalább 4Gb-ra. Mert ha nem, akkor lassítani fogja a gépet.
Viszont ha egy olyan rakás xar a gép mint nekem is volt már egyszer, akkor 64 bites procival szerelték ugyan, de a memóriát csak 2Gb-ig kezeli!
Igen, vannak ilyen faxságok is! Jó lenne tudni, hogy mihez kérdezi!
Hacsak nem 32 bites a proci, akkor mindenképp 64 biteset. Ugyanis egyre több dolog nem elérhető 32 bites rendszerre. (Pl. a Netflixnek is búcsút mondhatsz, de pl. a Steammel is komoly gondok lesznek, és Chrome-ot sem tudsz telepíteni, ha azt a böngészőt szereted.)
Statisztikailag minimálisan több RAMot fogyasztanak a 64 bites rendszerek, de egy jól bekonfigurált Linuxnál ezt nem fogod megérezni. Ráadáasul némileg a 64 bites rendszer gyorsabb is, már ami a memóriaműveleteket érinti.
Amit viszont alaposan meg kell fontolnod, az az, hogy milyen asztali környezetet fogsz használni. A KDE és a Gnome felejtős ekkora RAM mellett, Mate, Cinnamon el-elmegyeget, XFCE okés, az LXDE-vel meg összesen fél gigát fog üresjáratbana rendszer igényelni.
#6: "feltéve hogy bővíti a memóriát legalább 4Gb-ra. Mert ha nem, akkor lassítani fogja a gépet."
Nem, nem fogja szignifikánsan lassítani a gépet a 64 bites kernel a 32 biteshez képest a 64 bites rendszeren, sőt - erre linkeltem be a Phoronix tesztjét.
A #7-es hozzászóló jól írja: a 64 bites rendszernek még az előnye, hogy az alkalmazások modern változatai is 64 bites rendszerhez készülnek, nem futnak 32 bites rendszeren - például a Chromium:
"To provide the best experience for the most-used Linux versions, we will end support for Google Chrome on 32-bit Linux, Ubuntu Precise (12.04), and Debian 7 (wheezy) in early March, 2016. Chrome will continue to function on these platforms but will no longer receive updates and security fixes."
Forrás: Chromium-dev forum - Updates to Google Chrome Linux support ( [link] )
De ott a Steam állásfoglalása:
Vagy az Ubuntu-é:
Írd be a terminálba, hogy lscpu, és nézd meg, hogy támogatja-e a 64-bitet a processzorod.
Ha igen, kb. 3 GB felett már 64 bitest szoktunk tenni a gépre, ha nem, akkor 32 bitest. Ha támogatja, és 2GB ramod van csak, akkor is 64 bites rendszert javaslok a támogatottság miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!