MacBook-on miért nincs rajta a Google, YouTube, Facebook? Na és úgy néz ki le se tudom tölteni mert az AppStore nem kínálja fel ha beírom se. Szàmítógépes jàtékok futnak rajta?
"MacBook-on miért nincs rajta a Google, YouTube, Facebook?"
Nincs nativ app... minek? Használd böngészőből! Ajánlom a Chromeot, mert a Safariban nem működnek rendesen.
Ja! A Messenger, Whatsapp, Viber letölthető.
"Szàmítógépes jàtékok futnak rajta?"
igen
MacAppStoreban találsz sokat. Meg Steam, stb helyeken is.
"Ha a Macbookon 2160p-be nagyon akadozott a YouTube videó de még 1080p-be is, sőt mèg 720p-ben is és egy kicsit még 480p-be is az a MacBook vagy a Wi-Fi hibàja?"
Pontosan milyen a gép? Új? Használt?
Bal felü menü és a Mac névjegyére kattints. Amit ott látsz azt írd le ide válaszban.
Régebbi gépeken nem mén a 4K
"a MacBook ennyivel rosszabb mint egy IPhone?"
Ha elég régi a mac akkor. igenl, rosszabb. De ha 480p-ben is szaggat akkor valami probléma van a géppel
Értem. Ha M1-es a mac akkor az AppStoreban van egy iPhone/iPad appok fül, ott lehet letölteni az iOS-es appokat.
A videó szaggatás valószinü a net gyengesége miatt van.
"a MacBook ennyivel rosszabb mint egy IPhone?"
Nem, csak te nem értesz a használatához.
"az IPhone-on a YouTube videók a legjobb kèpminősèggel se akadnak"
Csak ami iPhone-on a legjobb minőség, az a laptopon egyáltalán nem biztos, hogy az.
"a MacBook vagy a Wi-Fi hibàja?"
Valószínűbb, hogy a WiFi-é, de mivel semmi érdemi információt nem árultál el, ezt lehetetlen megvizsgálni.
Írd be a böngészőbe, hogy speedtest.net és mérd meg a net sebességét a telefonon is, meg a laptopon is. Ebből megtudhatjuk, hogy melyik eszközön milyen sebességgel megy a net. Lehetőleg közvetlenül egymás után teszteld mindkét eszközön. Lehetőleg mindkét eszköz ugyanott legyen a lakásban, ugyanolyan távol a WiFi routertől, mert a lakás különböző pontjain eltérő lehet a WiFi lefedettség.
"Böngészőn tudtam netezni de az IPhone-ra is le lehetett tölteni ezeket az alkalmazásokat."
Ezek nem alkalmazások, hanem webes szolgáltatások, amiket telefonon nehézkesebb lenne használni, ezért telefonra külön alkalmazást csinálnak hozzájuk. Asztali számítógépre (és laptopra) azért nem csinálnak hozzájuk külön alkalmazást, mert weben tudod használni őket és a weboldaluk több funkciót enged, mint a mobil alkalmazások. Windowsos számítógépre ugyanúgy nincs külön Facebook (stb) alkalmazás, mert nincs rá szükség.
Egy csomó programozó egyébként csinál mindenféle Facebook, YouTube és egyéb appokat asztali operációs rendszerekre is, amik ugyanazokat a megoldásokat (API) használják, amiket a mobil alkalmazások is. Pontosan azért, mert van aki mégis ragaszkodik az alkalmazásokhoz.
Viszont ezeket az appokat nem maguk a rendszert működtető hivatalos cégek készítik, hanem mindenféle független programozók, így sem a működésük zavartalanságára nincs garancia, sem arra, hogy nem fognak esetleg a belépési adataiddal visszaélni, úgyhogy nem annyira érdemes ilyeneket használni.
A telefonon telefonálni is tudsz, zsebre vágni, meg előrefelé videózni, ezeket miért nem kéred számon egy laptopon?
"Állítólag nem minden PC jàték fut rajta."
Ahogy a telefonodon sem fut egyetlen PC játék sem, legfeljebb, amit külön kiadtak a telefonra is.
Három féle lehetőség van Macen játékra. Legegyszerűbb, hogy vannak játékok, amik natívan Macre készülnek. Ezeket csak letöltöd és simán futnak rajta. Viszont ilyen játékból van a legkevesebb, mert ahhoz, hogy egy játék Macen is fusson, külön meg kellene a készítőknek írniuk Macre.
Ez pedig akkora extra erőfeszítést igényelne tőlük, ami valószínűleg nem fog megtérülni nekik. A legtöbb cég nem foglalkozik ezzel.
Mivel az M1 processzor natívan támogatja az iOS appok használatát, a iPhone/iPad használatra készült programok és így a játékok egy része (de nem mindegyik) szintén futtatható lehet. Így akár telefonos/tabletes játékok is - viszont mivel a játékokat eredetileg a a telefonok/tabletek érintő képernyőjére készítették, a laptopon az irányításuk nem biztos, hogy egérrel+billentyűzettel ugyanolyan könnyű lesz.
A csak Windowsra készített játékok egy része valamilyen emuláció, vagy Windows telepítése mellett futtatható Macen is. De ez már egy jóval bonyolultabb dolog. Ha még a YouTube, Facebook használata is gondot okoz neked külön app nélkül, akkor nem hiszem, hogy neked való feladat ezzel próbálkozni.
Ha ennyire nem vagy képben az alapvető dolgokkal és főleg játszani akarsz, akkor a Mac egyáltalán nem neked való. Egy PlayStation/Xbox vagy Windowsos géppel jobban jártál volna.
#6 kicsit elnagyoltan válaszolt, amikor azt mondja "Ha M1-es a mac akkor az AppStoreban van egy iPhone/iPad appok fül, ott lehet letölteni az iOS-es appokat."
A Mac App store alapból csak az általuk letöltésre alkalmasnak/érdemesnek tartott appokat mutatja, amik alapból többnyire Mac appok lesznek.
Az M1 Macen az AppStore-ban, ha a bal alsó sarokban levő felhasználói fiókra kattintasz, akkor jelenik meg a választási lehetőség, hogy a már letöltött Mac appok vagy iPhone/iPad appokat mutassa és itt tudod a telefonodra már letöltött appok közül azokat letölteni a laptopra is, amiket az Apple enged.
Többek közt a Facebook, YouTube és Google appokat is kiszedi ebből a listából, de nekem pl. játékokat is kiszed, amikkel a telefonon tudok játszani az M1 Airen viszont nem.
Ha a keresés mezőbe beírsz valamit az Appstore-ban, akkor szintén felajánlja a választási lehetőséget, hogy a Mac appokat mutassa vagy az M1 Macen futtatható iPhone/iPad appokat - de itt sem fog mutatni minden appot.
Sőt, ha böngészőben rákeresel egy kimondottan iPad/iPhone-on használható játékra vagy egyéb appra, akkor is sok esetben azt írja a webes App Store, hogy ez az app csak iPhone-on vagy iPaden futtatható és nem fogja hagyni, hogy az M1 Airre letöltsd.
Bármennyire fáj is, tudomásul kell venni, hogy nem 100% az átjárás az iOS és az M1 gépek között, csak vannak olyan appok, amiket lehet vele használni, míg másokat nem.
"A játék csak az egyik lènyeges szempont"
Ha lényeges szempont, akkor ennek nem ártott volna az előtt utána nézni, hogy megvetted a gépet. Kb. első szempont szokott lenni MINDEN beszélgetésben, hogy Macre sokkal kevesebb játékot adnak ki, pont azért, mert a Maceket inkább munkára, alkotásra használják az emberek, nem játékra, így ez a célközönség kevésbé éri meg a játékokat fejlesztő cégeknek az erőfeszítést.
"Macbook-al állítólag jobban lehet videót szerkeszteni ès szinte minden másra is jobn mint egy sima laptop"
Ahogy mondod, "állítólag"...
Én mondjuk egyetértek ezzel, mert 10+ éve Macet használok és SZÁMOMRA sokkal kényelmesebb, praktikusabb, kényelmesebb. De mindenki szerint az a sokkal jobb minden másnál, amit ő használ.
A Windows hívők ezeket a Maces állításokat imádják apró darabokra szétcincálni vélt vagy valós érvekkel. Szerintük pl. a Windows ugyanolyan stabil, megbízható, jól használható, stb. (Ami mondjuk megkérdőjelezhető, hogy Windows felhasználó mennyire ismerheti a Mac stabilitását, ha ő nem használ Macet).
Egészen biztos, hogy sokkal több program van Windowsra (nem csak játékok, de azok is), sokkal több minden támogat Windowst, mint Macet és a legtöbb igazán komoly program, ha egyáltalán létezik Macre, akkor Windowsra is ugyanúgy létezik. Kimondottan kevés olyan program van, ami Macre létezik és Windowsra nem. De általában ezeknek is létezik valamilyen más Windowsos alternatívája. Ráadásul sokak szerint olcsóbban megkapod ugyanazt a műszaki tudást Windowsos gépben, mint Macben.
Mondjuk ezt a teljesítmény érvet az M1 processzor azért némileg zárójelbe tenni látszik, mert úgy fest, a legolcsóbb M1 gép is jóval erősebb még a legerősebb Intel Maceknél is, így esélyes, hogy a Windowsos gépek jó részével is felveszi a versenyt, akár még árban is, de azért tény, hogy Apple gép olcsó nem szokott lenni...
Az viszont elég valószínű, hogy egy kis időbe fog telni, mire az Intel/AMD hasonló teljesítményű processzorokat fog kihozni. Ilyen szinten integrált technológiára váltást meg lehet, hogy nem is nagyon fognak meglépni, mert a Windowsnál nem nagyon tudják megkerülni, hogy a korábbi gépekkel és szoftverekkel visszafelé folyamatos kompatibilitást akarnak. Az Apple fő előnye a Windows/PC rendszerekkel szemben, hogy egy kézben van a hardver és szoftver gyártás. Egységes hardverre készítenek saját oprendszert, aminek nem kell milliónyi eltérő minőségű hardverrel kompatibilisnek lennie, csak azzal a néhány féle géppel, amit saját maguk gyártanak. Emiatt sokkal jobban képesek optimalizálni és összehangolni a gépek/rendszer működését.
"állítólag jobban lehet videót szerkeszteni"
Hogy jobban-e, az igencsak szubjektív (lásd korábbi szempontok). Minden esetre lehet vele videót szerkeszteni, akárcsak Windows gépekkel is.
Macen alapból van (vagy letölthető) ingyenes amatőr videó szerkesztő az iMovie, ami kb. hasonló szintű, talán valamivel komolyabb, mint a Microsoft szintén ingyenes korábbi Windows Movie Maker videó szerkesztője, ami mára megszűnt és beleépült a Fotók programjukba.
Macen alapból fent van a Quick Time, ami nem annyira szerkesztő, mint inkább csak videó lejátszó, képernyő és hang felvevő, amivel videók elejét-végét is le lehet vágni, de ennél komolyabb videó szerkesztésre már nem alkalmas.
Az Apple fizetős (és nem annyira olcsó) profi videó szerkesztő programja a Final Cut X csak Macre létezik és működésében hasonló logikát követ, csak komolyabb lehetőségeket nyújtva, mint az iMovie.
Ha már komolyabb videó szerkesztésre vágysz, akkor viszont nem biztos, hogy a Maces vonalhoz érdemes ragaszkodni. Az iMovie és Final Cut kivételével az összes többi komolyabb videó szerkesztő programnak egyaránt létezik Mac és Windows változata is, amik kivétel nélkül mindenben ugyanolyan lehetőségeket kínálnak mindkét platformon.
A DaVinci Resolve szinte minden igényt kielégít az ingyen letölthető változattal is. A Resolve alapból tartalmaz egy videó szerkesztő modult, egy effekt modult és egy hang szerkesztő modult is, így szinte minden komolyabb videó szerkesztési feladat elérhető benne. Olyannyira, hogy nagyon sokan még azok közül is a Resolve-ot használják fényelésre, színkorrekcióra, akik egyébként videót szerkeszteni más programokban szoktak.
Ha mégis olyan igényeid lennének, amit csak a DaVinci Resolve Studio változata nyújt, akkor azt egyszeri licensz díjért megveheted és utána minden további frissítését ingyen letöltheted majd. (Ezek mind igazak a program Mac és Windows változatára is.)
Az Adobe egyszerűbb, hétköznapibb, netes videókra szabott igényekre viszonylag olcsó havidíjért kínálja az Adobe Rush videószerkesztőt, ami egy ideje benne van a havi 3 ezres fotós csomagjukban is a Photoshop és Lightroom mellett. Az előfizetésel valamekkora felhő tárhelyet is adnak és a programok is úgy működnek, hogy akár több gép között is folyamatosan naprakészen tarthatóak a munkáid. Egyik gépen, vagy akár telefonon elkezded szerkeszteni, másik eszközön meg látod a változásokat és tudod folytatni ugyanonnan - persze csak jó net kapcsolattal, mert a módosításokat le is kell szinkronizálnia, ami videóknál komolyabb feladat lehet. (Ezek is mind elérhetők Mac és Windows változatban is.)
Az Adobe komolyabb videó szerkesztési feladatokra az Adobe Premiere Pro, illetve ekomolyabb effektezési, videó trükk és animációs feladatokra az After Effects programot készíti. Ezek külön-külön (elég drágán) havi/éves előfizetéssel használhatók a korábban divatos egyszer megvásárlós változat úgy tudom, már teljesen megszűnt náluk, viszont az előfizetéssel felhő tárhely is jár. (Ezek is mind igazak a program Mac és Windows változatára is.)
Ezen kívül még egy csomó más cég is gyárt különféle szintű, tudású és árfekvésű videó szerkesztő programokat, amik általában szintén ugyanúgy elérhetők Windows és Mac gépekre egyaránt. Pl. OpenShot, FilmoraGo, AVID, stb.
"szinte minden másra is jobn mint egy sima laptop"
Rossz hírem van: minden annyi mindenre jó, amennyire a TE tudásod alkalmassá teszi. Hiába alkalmas a géped videó vágásra, ha neked fogalmad sincs, hogy kell arra használni. Hiába lehet a gépeden Windowst is használni, ha te nem tudod ezt hogyan tudod megtenni.
Bocs, ez utóbbiban én sem fogok tudni segíteni neked. 10+ éve, amikor az Apple legutóbb processzort váltott és elkezdett a PC-khez hasonlóan Intel processzoros gépeket gyártani a korábbi saját/Motorola processzorok helyett, részben pont emiatt váltottam Macre és akkor nagy előnynek éreztem, hogy ha akarnék, akár tehetnék én is Windowst a Macemre. Viszont 10+ év alatt egy-két játékot leszámítva sosem éreztem hiányát a Windowsnak és nem is foglalkoztam soha komolyabban a lehetőséggel, hogy Windowst használjak a Macen. Így én mindössze annyit tudok erről, hogy legalábbis az Intel processzoros gépeknél még létezett ez a lehetőség, de fogalmam sincs, hogy lehet megoldani - és nem is érdekel.
Az Inteles Maceken 2 féle megoldás létezett a Windowsos programok használatára. Egyszerűbb és főleg kisebb gépigényű programokhoz létezett (talán több féle) emulátor program, ami csak elhitette a programmal, hogy ő egy Windows gépen futott. Lényegében olyan, mintha a gépeden egy ablakban futna egy Windows és azon fut a program. A program azt hiszi, hogy ő egy Windows gépen fut.
A nagyobb gépigényű programokhoz meg lehetőség volt rá, hogy a gépen csinálsz egy külön Windows particiót a Mac partició mellé, így lényegében két külön operációs rendszer lakik ugyanazon a gépen. Bekapcsoláskor/újraindításkor ki tudod választani, hogy a két féle rendszer közül melyik fusson és azt kapcsolod be. Egyik oprendszer a másikról nem is tud.
Az M1 processzor ezt akár teljesen meg is hiúsíthatná elvben, mivel az M1 processzor fizikailag máshogyan működik, mint az eddigi Inteles processzorok. Viszont állítólag továbbra is vannak lehetőségek erre ugyanúgy, ahogy azt is megoldották, hogy a korábbi Intel processzoros gépekre készült Mac programok is mind működnek az M1 processzoron. Mivel egy csomó gamer videósnak első dolga volt kipróbálni, hogy melyik játékok futnak az M1 Macen és a legtöbb Windowsos játékot is sikerült működésre bírniuk, szinte biztos, hogy létezik rá megoldás. Szóval valószínűleg a Windows telepítés/emulálás is lehetséges továbbra is.
Vagy menj el egy Apple szervizbe, mint pl. Appsolute.hu és ők biztosan segíteni fognak a problémáid megoldásában, vagy Google a barátod, biztosan találsz róla egy csomó féle leírást és mindenféle infókat. Segíthet még a beszeljukmac.com fórum is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!