Egy gb-nyi adat kinyomtatásához hány a4-es papír szükséges?
Számold ki!
Pontos értéket nem fogsz kapni, mert függ a betűmérettől is, de 1 A4-es lapot 4 kB-nak szoktak mondani. Egy GB pedig 1024 MB. Egy MB = 1024 kB. Innentől ez csak két szorzás, meg egy osztás.
Az újságírószlengben elterjedt a flekk kifejezés.
"Egy Wordben, 12 pontos betűvel teleírt A4-es lap szövege kb. 3 flekk.
...
1 flekk = 1500 leütés (karakter, szóközökkel)"
szóval egy darab, 12 pontos betűkkel teleírt A4-es oldal 4500 karakter (szóval helyes a #1-es hozzászóló 4 kB-os méretmegjelölése).
#1
Már ha szöveg, és ha kép?
Ott már mindjárt nem kB a mértékegység hanem megák.
Előbb a tanár tisztázza le a feladatokat.
Szövegből is lehet olyan hogy 1 szó 1 oldalon. Oké hogy ezek szélsőségek, de ha nincs hülyebiztosra megcsinálva a feladat akkor belefér ez is.
Ez a kérdés úgy hülyeség ahogy van. Ennyi információból nem határozható meg a válasz, így veszem a bináris adatot "adatnak".
Tehát:
24bites kép, teljes a/4-es méretben (felbontás ugyan megint csak hiányzó adat, de vegyünk 600dpi-t) az kb 100MB/lap.
Ha ezzel számolunk, akkor 10 és 1/4 oldalra tudod kinyomtatni az 1GB-os képet, amennyiben tömörítetlenül van tárolva.
De mivel már ennél a példánál is mindent csak feltételeztem ennek feladatnak ÍGY nincs megoldása, mert hiányoznak az adatok.
(Annó az öreg fizika tanáromhoz kellett volna beültetni azt aki ezt a feladatot adta... nála megtanulta volna hogy kell értelmesen kérdezni. Ha pontatlanul kérdezett valaki, akkor direkt félreértette... :D)
Egy vagy 2 oldalára nyomtatok??
Ha 2 oldalára, akkor ugye az még mindíg csak 1db A4-es lap, hiába van már 2 kinyomtatott oldalam.
Az biztos hogy valahol 1oldal és 100milliárd oldal közötti intervallumban fekszik
#1 #2 #5 a szöveg az már "ferdítés" szerintem, mert ilyen alapon egy tömörített állomány-t ha veszünk 1GB-nak az nyilván nem annyi mint tömörítés nélkül.
Tehát a nyers, tömörítetlen, bináris adatot vehetjük szerintem "adatnak" amihez jelen esetben egy kép áll a legközelebb. Itt ugye nem mindegy, hogy fekete-fehér vagy színes.
a #4-es példámban azért is vettem a 24bites színmélységet és a 600dpi-t mert nyomtatásban ez még reális lehet, így viszont 100MB nyers adat fér el egy oldalon.
Kigészítés: ha szöveget vesszük szintén tömörítetlen 600dpi-s monochrome nyomtatás esetén (tehát nem szürkeárnyalatos, hanem fekete fehér) akkor pedig ~247 oldalnyi adat fér el. Természetesen margók nélkül.
Ez persze nem azt jelenti, hogy ezt a szöveget pontosan 1GB-nyi helyen tároljuk a gépen, hanem mind nyomtatandó adat (tehát hol legyen fekete és hol legyen fehér pixel) ennyi helyet foglal tömörítetlenül.
#3: jó, akár lehet színes, 2D vonalkód is:
meg beleköthetnénk abba is, hogy a gb az gigabit vagy gigabájt akarna-e lenni, illetőleg hogy a giga az most a hagyományos decimális (1000-es váltószám) vagy valójában gibi-, JEDEC bináris (1024-es váltószám) prefixum, vagy hogy az 1 gb tömöríthető-e vagy ellátható-e hibajavító kóddal; de gyanítom szimpla általános-/középiskolai példáról van szó, a közbeszédben értelmezett dolgokkal (1 GiB adatmennyiség, szimpla, normál sorközös, 12 pontos Times New Roman betűkkel teleírt A4-es, és nem csak egy egzakt érték az elfogadott, hanem a számítás menete a lényeg).
#9 de pont a számítás menete nem határozható meg, ha még azt se tudod eldönteni, hány változó kell a képletbe. :)
Ezért kreténség így az egész. Hiába általános iskolás feladat, a kérdést akkor is pontosan kell leírni. Az 1 GB adatmennyiséget miben számolod? txt? vagy az említett formázási információkkal együtt? Mert az 1 oldalnyi szöveg word-ben (csak hogy az "általános" dolgokra következtessek) nem ugyanannyi, mint txt-ben. (Egyező karakterkódolás mellett természetesen, tehát a txt, UTF-8-al értendő.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!