Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogy tudnék egy ilyen diagramo...

Hogy tudnék egy ilyen diagramot készíteni?

Figyelt kérdés

Egy diagrammal kell szemléltetnem, hogy 12 óra alatt egy adott létesítményből mikor a legmagasabb és a legalacsonyabb a forgalom, mikor frekventáltabb a környék.


Na most én próbáltam úgy felvenni az adatokat, hogy "06:00 - 07:00" között 36 kocsi lépett ki, és így tovább óránként. De ha ezt egy szalagdiagramon ábrázolom, akkor nem kivehető, hogy mikor növekedik, csökken, stagnál a forgalom. Ugye egy órán belül is előfordulhat az, hogy 06:55-kor megy ki mind a 36 autó, tehát elvileg egy diagramnak ezt is ki kéne fejeznie.


Valami diagramgörbére gondoltam, de nem tudom hogy csináljam.


A másik, hogy szerintetek hogyan kéne felvenni az adatokat? Óránként? Vagy lehet konkrét óra-perc adattal is felvenni a kilépéseket, hogy tisztán látszódjon a forgalom alakulása?


A lényeg, hogy egy szép diagramot akarok, amin egy görbe mutatja, hogy mikor csökken és nő a forgalom, de pontosan, nem pedig cikcakkosan, mintha csak egy időintervallum közepén növekedne a kilépők száma.



2020. júl. 29. 19:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem teljesen értem a problémát. Miért ne lenne kivehető, hogy mikor milyen a tendencia? Még csak szalaggörbe sem kell, nem kell túlflancolni, elég egy sima vonaldiagram. Ahol felfelé megy a vonal, ott növekszik a forgalom, ahol meg lefelé, ott csökken. Ennél egyszerűbb nincs is. :)


A másik problémád pedig... én értem, mire gondolsz, hogy ha pl. egyenletesen eloszolva távozik 60 perc alatt 10 autó, az kisebb forgalomnak tűnik, mint az, amikor 5 perc alatt távozik 10, az óra maradék 55 percében meg semmi.

Nos, ezzel az a gond, hogy nem egyértelmű a "forgalom" definíciója. Sejtem, hogy mit akarsz, csakhogy az matematikailag nem egyértelmű, emiatt megoldani sem lehet.

Az időegységre eső forgalmat mindenhol intervallumokban mérik. Lehet, hogy nem óránként, de mindig van egy időegység. Mondjuk lehet az negyed óra. Vagy 5 perc. Túl kis intervallumokat sem érdemes használni, mert akkor meg mindenhol 0 vagy 1 lesz a "forgalom".

De lehetőség van még arra is, hogy nem az időt veszed fixnek, hanem a járművek mennyiségét. Tehát nem azt méred, hogy egy óra alatt hány autó megy el, hanem azt, hogy pl. 10 autó mennyi idő alatt halad át. És akkor nem az autókat számolod, hanem a másodperceket méred.

Vagy mérheted a két egymás utáni autó között eltelt időt is. Ezzel csak az a baj, hogy nagyon egyenetlen, és kevésbé szemléletes lesz a görbéd.

Olyat, ami azt mutatja meg, hogy melyik volt az az időszak, amikor "érzésre" a legtöbb autó ment el a legkisebb idő alatt, nem lehet egzaktul megcsinálni.

Amit pedig a legutolsó bekezdésben kérsz, az ellentétes az adatok természetével.

2020. júl. 29. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm.
2020. júl. 29. 20:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!