Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Melyik informatikai ág mivel...

Melyik informatikai ág mivel foglalkozik?

Figyelt kérdés

Értem én, ugye programtervező programot készít.

Rendszergazda ugye lehet aki frissít szoftvereket(meg tudom van komolyabb is)

meg úgy amik manapság felkapottabbak.

Szeretnék informatikán belül elhelyezkedni, viszont előtte megszeretném tudni hogy melyik szakág mivel is foglalkozik. Így könnyebben megtalálva hogy mi is illene hozzám a legjobban



2020. júl. 11. 00:38
 1/4 anonim ***** válasza:
50%

Kb akkora teruletet kerdezel most, mint amekkora pl az orvostudomany.

Eloszor vess egy pillantast erre:

[link]

Utana kozelebb kerulsz az ezzel kapcsolatos tevekenysegekhez is.

2020. júl. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm❤
2020. júl. 11. 13:12
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

A programtervező van, hogy csak programot tervez, bár ez függ attól, hogy mekkora a cég, milyen a munakörnyezet, milyen a vezetés...

A rendszergazda meg messze nem csak szoftvereket frissít. :) Bár tapasztalatom, hogy szélsősőégesen függ az adott munkahelytől, van, ahol a rendszergazda igazából egy kicsit hozzáértőbb titkár(nő)ként funkcionál, olyan is van, ahol ténylegesen rendszergazdai munkát végez: telepít, karbantart, hálózatot épít ki és állít be, szervert telepít, tart karban, és üzemeltet. De olyan is van, ahol csak egy részterületet végez, mondjuk csak a Linux szerver üzemeltetése és szoftveres karbantartása a feladata. Jellemzően nagy vállalatoknál vannak ennyire szétbontva a feladatkörök, akik már megengedhetik maguknak, hogy több alkalmazottat vegyenek fel, és jókora méretű és bonyolultságú a rendszerük. Ott mindenki a maga szakterületéért felel, abban viszont kiemelkedő a tudása.

Én eddig 3 (+1) munkahelyen fordultam meg, mint rendszergazda, és minegyik különböző volt. Az első munkahelyemen félállásban (heti 20 óra) voltam rendszergazda (vagy inkább "rendszergazda"), de a munkám kimerült a vírusirtásban, éa a gépek újratelepítésében. Na meg persze napra pontosan tudnom kellett, hogy mikor fog kifogyni a nyomtatóból a festék. Ez utóbbi volt a szent ügy. A hálózathoz viszont nem nyúlhattam, mert az a szervizes feladata, nem a rendszergazdáé. (Igen, aberrált egy hely volt.)

A következő munkahelyemen csak mellékes megbízatásként láttam el rendszergazdai feladatokat, nem volt nagy cucc, néha egy-egy gépet újra kellett telepíteni, vagy hardvert cserélni, ha bedöglött.

Ezután ismételten egy időzőjeles "rendszergazda" munka következett. (Egy "elit" gimnáziumról van szó.) Igazából itt minden hülyeséget nekem adtak, csak a tényleges rendszerinformatikai melóra nem jutott már kapacitás. A szent ügy itt a szkennelés volt. Mert az nagyon megterhelő a munkatársaknak... Természetesen volt, hogy 2 perccel a munkaidő vége előtt nyomtak a kezembe 3 órányi szkennmelni valót, ami "holnapra legyen kész", tök mindegy, hogy épp henyélni, randizni, vagy épp másodállásban dolgozni akartam volna utána. Meg persze az informatikai félanalfabéta titkárnőt kellett folyton pátyolgatni, mert bár 20 éve már PC-vel dolgozik, de Excelben az ÁTLAG függvén még mindig túl nagy falat számára, és kijelentette, hogy nem is hajlandó ilyen bonyolult dolgot csinálni, majd ha megint kell, akkor hív engem. Minden hónapban szent ügy volt az iskolaújság nyomtatása, mert ugye azt sem tudja más elvégezni. Természetesen én szerkesztettem a fél tantestület tanmeneteit (mert ugye digitális iskola voltunk, csak épp a számítógépekhez nem értettek...), eleinte a weboldalt is én szerkesztgettem (egy gány módon összetákolt oldalról volt szó, amiben még felfedezni véltem az egykoron, diákként ezen iskola számára készített weboldalam maradványait...), majd megbíztak, hogy készítsek egy újat, természetesen elvárás volt, hogy profi webmestereket megszégyenítő vizuális és technikai megoldásokat elvárva. Mert "rendszergazda vagy, ezt tudnod kell". Aztán persze egy hónap után elvették tőlem a feladatot, mondván túl lassú vagyok, és inkább egy havernak adták ki, aki 6 hónap alatt meg is csinálta jó pénzért. ;)

De én feleltem például a hangtechnikáért is (mert "rendszergazda vagy, neked mindenhez kell értened"), én vágtam hang- és videóanyagokat minden iskolai (és nem iskolai) eseményre, tanórák elején sokszor nekem kellett mennem a projektort bekapcsolni (csak mert digitális iskola voltunk, és ez nagyon bonyolult feladat az ottani nevelőtestületnek), illetve volt, hogy egy belső, szerver-kliens alapú faliújságrendszer kellett írnom, teljesen az igényekhez igazított adminisztrációs felülettel. És ha még maradt kis időm, akkor a számízógépeinkkel, és a hálózatunkkal is foglalkoztam, bár a szervereink karbantartását általában hétvégén, itthonról végeztem.

Ezután pedig végre szereztem egy valódi rendszergazdai munkahelyet, ahol nem csak sokadik mellékes dolog a rendszer üzemeltetése. 3 telephely, 15 szerver, több száz kliens, és ezeknek a felügyelete és üzemeltetése a fő feladatom.

Szóval mint látod, csak a rendszergazda szakmán belül is irtó eltérőek a viszonyok. Erről tudtam bővebben nyilatkozni, ebből van közvetlen tapasztalatom, de azt mondják, más területeken is azért van jókora változatosság a feladatköröket és körülményeket illetően.

2020. júl. 11. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Amennyiben még aktuális a kérdésed, ezen az oldalon összeírtam egy pár IT-s munkakörömet, amikkel foglalkoztam.


[link]


Ezeken kívül egy jópár feladatba beleláttam. Ha gondold, írd meg hogy melyik érdekel és írok róla.


Remélem segítettem.


Jó döntést kívánok! :)

2020. júl. 30. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!