Hogyan kell szervergépből csinálni egy játékszervert?
Huuu. Ez nem a két szóban kifejtjük kategória, de megpróbálom.
1., Kiválasztod a játékot, amelyhez szervert szeretnél telepíteni.
2., Megkeresed a howto-t telepítési utasítást hasonlót és kinézed, hogy milyen teljesítményű szervergépre vn szükséged
3., Feltelepíted azt a Linux disztibúciót és verziót amit az utasítás tartalmaz
4., Követed az utasításokat és feltelepíted a szervert.
A kérdés felvetés alapján én másik utat választanék:
Keresnék valakit aki csinált már ilyet és pár sörrel pizzával (esetleg egyéb földi jóval) felfegyverkezve megkérném, hogy csinálja meg/mutassa meg hogyan kell
"linux mind"
Az Linux Mint lesz, ami egy asztali célra használatos disztribúció.
Helyette inkább Debian (szigorúan csak a netinstall változatból, a legszükségesebb parancssoros felülettel telepítve - egy szerveren nem használjuk el az értékes erőforrásokat grafikus felületekre - majd későbbiekben felpakolgatni a szükséges csomagokat) vagy Ubuntu Server (esetleg Centos/Fedora vagy Opensuse).
"akkor mar mukodni is fog?"
Miután feltelepítetted az operációs rendszert (szigorúan csak a legszükségesebb dolgokat, amivel parancssorból lokálisan kezelni tudod a gépet), utána fel kell tenned azokat a szolgáltatásokat, amiket nyújtani akarsz.
Például távoli eléréshez az openssh-server-t.
Webszervernek az apache-ot vagy az nginx-et.
Adatbázisszervernek a MySQL-t/MariaDB-t vagy PostgreSOL-t.
Levelezőszervernek a postfixet vagy az eximet. Levélfiók eléréséhez például a dovecot-tot. Illetve ott a játékszerver, amit külön kell telepíteni.
És az egy dolog, hogy a csomagkezelőn keresztül (a játékszervert általában külön) letöltöd és feltelepíted a programot, de azt be is kell konfigurálni. Abszolút kezdőnek nem egy sétagalopp.
Amíg nincs ebben gyakorlatod, addig felesleges szerver vásárlásban gondolkodnod. A saját gépeden virtuális gépben (Virtualbox, Vmware Player) feltelepítheted a Linuxot és begyakorolhatod ennek kezelését.
Én Debiant szoktam ilyen célra használni. A húsvéti szünetben vásároltam egy viszonylag olcsó VPS-t, több játékszerver is fut rajta, de csak a családnak és néhány ismerősnek, leszámítva az egyiket, az majd publikus lesz.
Dobtam fel rá egy Apache-ot is, raktam össze egy kis statikus honlapot map letöltési lehetőséggel. Vettem egy domaint is mindehhez, beálítottam az MX rekordot, és egy postfix+dovecot párossal mailszervert is csináltam a gépből.
Először érdemes virtuális gépben, vagy csak úgy natívan a saját gépeden összedobni a szervert. Ha megvan, a már elkészült config fájlokat át is lehet vinni a végső helyükre, az éles szerverre, a binárisokat pedig letölteni. Azután átírni a configokban amit kell, IP címek, portok, stb.
Én Linux párti vagyok, de a VPS-ek közt is van mindenféle oprendszerrel ellátott, különféle Linux disztrók, BSD-k, Windows Server, ...
Nem muszáj Linuxozni, lehet akár Windows szervert is használni, de akkor illik licencet is vásárolni hozzá.
A játék konfigurálása a játéktól függ. Ha mondjuk Minecraft szervert akarsz, az elég egyszerű. Van kb. 20 alapopciód, meg a modom további lehetőségei.
FPS-ek esetén általában sokkal több opció van, plusz szkriptelési lehetőség. Természetesen csak olyan játékhoz tudsz szervert indítani, amelyiknek a szerver binárisai publikusak (vagy valaki azzá tette őket...).
A gép vagy a VPS erőforrásait is a játékszerverhez kell belőni. Ilyen open world sandbox game-ek szerverei jellemzően soka RAM-ot kérnek. A Minecraft pl. alaphangon 700-800MB, és akkor még nincs bent player. Két playerrel, ahogy változik a map, hamar felmegy 900MB fölé, és onnatól lassan de folyamatosan megyeget felfelé.
A mellette futó egyik FPS játék szervere 74 mappel megáll 180MB-nál, a másik 300MB körül, és egyik sem megy feljebb, csak ha újabb playerek lépnek be, akkor is csak minimálisan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!