Az ilyen "régi dolgok visszahívása" dolog hogyan működik? Rosszul gondolkodom ezügyben? (laikus kérdés)
Amennyire tudom - lehet rosszul - vannak cégek akik ezzel foglalkoznak, hogy kimentenek - előhívnak - minden olyan dolgot ami a gépen volt valaha is. Ezt hogyan kell elképzelni? Túl sokat látok én ebben, ha esetleg arra vágynék, hogy a régi képeket, videókat, hangfájlokat így elő lehetne "varázsolni" (gondolom jópénzért) - vállalnak magánszemélyeknek is ilyesmit? Mire mentik ki ezeket a dolgokat? Olyan rendszerről is képesek ezt megcsinálni ami valamivel régebbi és maga a gép esetleg már nem működik valami jól?
Nektek volt már ilyesmi, tudtok erről valamit?
A szidásokat kérem hanyagolni, TUDOM, hogy hülye vagyok ebben a témában, meg noob meg a fenetudja még milyen szidalmazó jelzők, de ez most érdekelne, jó lenne sok régi emléket így visszaidézni a régi laptopomról.
Szia!
HDD-ről magad is visszahozhatod a töröld adatokat. Erre én a "Recuva" ingyenes programot ajánlanám. Ha a HDD nem volt teljesen teleírva, akkor a törölt állományokat sem törölte véglegesen a rendszer. Ebben az esetben az évekkel korábban törölt képeket, zenéket is vissza lehet nyerni az említett programmal.
Amikor törölsz valamit valójában nem törli a rendszer, csak megjelöli mint felülírható területet, az oprendszered pedig úgy mutatja neked hogy eltűnt, de valójában csak ennyi történik, az adat ugyanúgy ott van. Ha fájlokat mozgatsz, új fájlokat hozol létre, vagy átmásolsz valamit akkor ezekre a felülírandó helyekre kerülnek. Amíg csak "letörölted", de nem írta felül őket a rendszer semmivel vissza lehet őket hozni. Ha felülírtad akkor viszont nem lehet már visszahozni.
Az oka annak hogy ez így működik meg marha egyszerű, a merevlemez(és az ssd) tönkremegy a használattól, és a működését ez nem befolyásolja egyáltalán, a felhasználó szemszögéből úgy néz ki mintha valóban törlődtek volna az adatok anélkül hogy feleslegesen dolgoznia kéne a hardvernek.
Amikor törölsz és a lomtárból is üríted a törölt fájlokat, azok nem semmisülnek meg. Egy olyan tulajdonságot/jelzőt kapnak, hogy felülírhatók, és mindaddig amíg nem kerülnek más adattal felülírásra, addig helyreállíthatók. Ezek az otthoni programok képesek arra, hogy a törölt, de még felül nem írt fájlokat megkeressék, listázzák, és újra elérhetővé tegyék.
Viszont ha a fájl egy része felül lett már írva, akkor az már sérült lesz és nem biztos hogy kinyerhető belőle értelmezhető adat, ha pedig teljesen felülírásra került, akkor nem állítható helyre. Ez is csak akkor lehetséges, ha az adott eszközt többször nem használtad a törlés után, mert minden további működés adatírással fog járni, ami a töröltnek jelölt fájlokat bármikor felülírhatja. Minél több idő telik el a használattal és minél több adat kerül írásra, annál nagyobb arányú lesz a törölt fájlok felülírása és elvesztése.
Vannak továbbá adatmentésre specializálódott cégek, akik labor körülmények között még más módszerekkel fizikailag képesek lehetnek a felülírt adatot is helyreállítani, vagy megkísérelni a helyreállítást, de százezres-milliós költségek jellemzik ezeket. Nem is érdemes ezekre hagyatkozni, alapvetően minden olyan adat ami fontos, az biztonsági másolatban több helyen, többféle adathordozón is megvan (meg kell, hogy legyen), hogy véletlen törlés vagy egyéb károsodás, hiba esetén a másik mentésből rendelkezésre álljon. Minden, amiről nincs biztonsági mentés, mondhatni nem fontos adat, mert bevállalod, hogy elvesztés esetén eltűnhetnek.
Azért ennyire nem egyszerű a helyzet. Nincs olyan, hogy egy gépről bármit elő lehessen bányászni, ami valaha bármikor rajta volt. Meg aztán itt is több kategória van:
Ha a gép nem működik, de a háttértár ép, akkor gond nélkül el lehet érni a háttértár tartalmát. Hiszen az nem sérült, csak mondjuk a processzor. Így azt le lehet menteni róla, vagy akár betenni a tárat egy másik gépbe, és ott használni.
Aztán van az, amikor törölsz valamit, de csak a lomtárba kerül. Ilyenkor semmi akadálya, hogy visszaállítsák.
A következő fokozat, amikor teljesen törölve lett. Na, ez már rázósabb helyzet. Ilyenkor sem törlődik általában a fájl, csak a helye felszabadításra kerül, és a rá mutató bejegyzés kerül csak törlésre. Ha a helyére nem íródott más adat azóta, akkor gond nélkül visszaállítható.
Ha törölve lett az adat, és a területére más adatokat írtak, akkor már nem biztos, hogy lehet bármit kezdeni vele. Bizonyos körülmények között, a megfelelő technikával így is van, amit helyre lehet állítani, de egyáltalán nem garantált, hogy ez mindig sikerül. Na, meg ez azért nem szokott olcsó mulatság lenni. Pl. a Kürt Kft. végez ilyen munkát.
Házi körülmények között már az egyszerűen felülírt adatokhoz sem férsz hozzá, mert a hétköznapi hardver esetén éppen az a cél, hogy az utolsónak beírt adatot egyértelműen vissza tudd olvasni. Különleges, a célra kifejlesztett készülékek segítségével azonban esetleg az előző adatok is felderíthetők, mit tudom én, mondjuk az írófej működési pontatlanságait vagy a jelerősség változásait vizsgálva. De ez nem jelenti azt, hogy „ami a gépen volt valaha is”, minden előhívható. Ezek a jelek azért nagyjából ugyanoda kerülnek, tehát az adatok össze-vissza keverésével és többszörös felülírásával egyszerűen elmoshatók addig a mértékig, amikor már megszűnik a visszaállítás esélye. Mivel nem túl bonyodalmas feladatról van szó, szép számmal vannak kifejezetten erre a célra szolgáló ingyenes szoftverek is.
„Olyan rendszerről is képesek ezt megcsinálni ami valamivel régebbi és maga a gép esetleg már nem működik valami jól?”
A rendszer, meg a „gép” állapota tulajdonképpen közömbös, gyakorlatilag csak az adathordozó (jellemzően a merevlemez) számít. De ha az elvi lehetőségekről van szó, annak sem kell működőképesnek lennie. Az adatok akár egyenként is vizsgálhatók/kezelhetők, tehát sok minden visszanyerhető akár törött vagy megégett lemezről is. Ez azonban a speciális hardveren túl speciálisan képzett szakemberek esetenként igencsak hosszadalmas pepecselését jelenti, úgyhogy a munkadíj messze-messze meghaladja azt a „jó pénzért” kategóriát, amit a laikus feltételezni mer.
A „régi gépem” meg a „szép emlékek” témacímkék viszont első körben nem utalnak ilyen fatális problémára. Lehet, hogy a régi operációs rendszer szétesett, és már nem indítható el, de egy linuxos pendrájv rátűzésével láthatók és elmenthetők lesznek az adatok. Megeshet, hogy a gépnek valamelyik létfontosságú része felmondta a szolgálatot, de a merevlemez még pont használható, és egy USB-s dobozba rakva külső tárként rá tudod dugni egy másik gépre. Ami a mentést illeti: Ha az adatokhoz egyáltalán sikerül hozzáférned, akkor már ugyanúgy másolhatod őket, mint bármi egyebet, tetszés szerinti eszközre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!