Hogyan védjem meg backup meghajtót a vírusoktól?
A backup meghajtó pont arra van ha a gépem vírusos lesz akkor a rajta lévő adatok fizikálisan el legyenek zárva a fő rendszertől így a rajta lévő adatok biztonságban legyenek pl. a zsarolóvírusoktól.
De ha el vannak zárva akkor hogyan tudom frissíteni a backupot gyakran? Ha heti rendszerességgel frissítem akkor állandóan veszélyeztetem hogy arra is átterjed a vírus hisz annak van egy lappangási ideje.
"arra is átterjed a vírus hisz annak van egy lappangási ideje."
xDDDDDD, na ez vicces volt, de tegyük fel, hogy benyelsz egy jó kis kriptóvírust.. ami igen, valóban átterjedhet arra. Mi a megoldás?
Nos, több backup-ot kell használni, ha ennyire tartasz ettől. Az egyikhez mondjuk csak havi rendszerességgel nyúlni, a legfontosabb adatokat pedig eltárolni több helyen.
1. A biztonsági mentést végző meghajtó ne legyen folyamatosan fizikailag elérhető az inkriminált rendszerről - azt külön kelljen csatlakoztatni.
2. Egy külön biztonsági szintet jelent, ha a biztonsági mentésre használatos titkosított meghajtó/mappa eléréséhez külön jelszó/azonosítás szükségeltetik - hogy a vírus direkt ne férjen hozzá. Erre szolgál a Bitlocker vagy a Veracrypt.
3. Bizonyos logikai kötetkezelő-/fájlrendszer-szinten van lehetőség pillanatképek (snapshot) létrehozására, így a meghajtó változása esetén az visszavonható.
Windowsban ilyesmi a shadow copy/árnyékmásolat.
4. Egy biztonsági mentés nem biztonsági mentés - a biztonsági mentésről készíts biztonsági mentést.
5. Csinálhatsz olyat is, hogy különböző alkalmakkor különböző meghajtókra csinálsz mentést. Így ha például a keddi meghajtó inkriminálódik, a hétfői (és a többi) még intakt lehet.
Én megoldásom erre, egy különálló szerver gép, amiben van 2db HDD szoftveres RAID1-ben, továbbá ezen LINUX fut.
Erre a szerverre SFTP-n kapcsolódok, és véletlenül sem hálózati meghajtó csatlakozásaként.
(Persze, mivel szerver bármi szolgáltatás is futhat rajta... a NAS funkción kívül.)
Azért, mert:
- ha windows vírust kap, a hálózati meghajtót is érinti
- sftp-n nem tud a vírus felcsatlakozni, mivel a jelszót sem ismeri
Ha baja lesz a HDD-nek a RAID miatt adatok megmaradnak, csak az egyik HDD-t kell cserélni.
Hátránya: 50%-os lesz a kapacitásod, mivel RAID1 tükröz.
Ajánlatos külön gépre, eltérő rendszerrel végezni a mentést, tükrözéssel (2=1 ssd).. A napi változó adatokat rendszeres mentéssel -lehetőség szerint napi szinten- kell menteni, hogy az esetleges adatveszteség minimális legyen
100% os védelem nincs, hiszen a vírus így is átjuthat egy fertőzött fájllal, viszont az eltérő rendszer miatt nem tud elindulni a fájl megnyitása esetén sem.
Vírusírtóval ellenőriztetni kell a mentést, mielőtt visszaállítjuk.
A vírusokra általában az észlelésük után már 1-2 nappal lesz megoldás a vírusirtókban, érdemes a visszaállítással várni egy kicsit.
Egy felhőtárhely használata is jó megoldás, ha naponta csak kis mennyiségű adatot kell (dokumentumok, képek) lementegetni. Ott is van vírusvédelem :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!