Tényleg fertőzött (volt) a routerem? Lehet hinni az Avastnak? Részletek lent:
A leírásod alapján itt nem annyira vírusról van szó, mint inkább egy gyárilag sáros routerről vagy valamilyen külső beavatkozásról. A veszélyes DNS csak annyit csinált, hogy veszélyes oldalakra irányított titokban, ami most megszűnt.
Néhány naponként lépj be a router felületére, és ellenőrizd a DNS címet. Ha ismét megváltozna, az jele volna valami behatolásnak.
Ha teljes resetet csinálsz a routerben, utána megnézheted, hogy a gyanús DNS-címek gyárilag voltak-e benne.
Természetesen új jelszavak, új címtartomány, ellenőrzött MAC-címek kellenek.
Viszont ennek az átirányítgatásnak lehet olyan következménye, hogy a gépeden most valamilyen más kártevő lapul. Szóval a lék be lett tömve, de a géped lehet már fertőzött. (És lehet, hogy már kényes adatok is kiszivárogtak róla, aminek nincs nyoma.) Alapos átvizsgálás kell, minden fájlt, minden tömörítvényt, kódemulálással, magas heurisztikus érzékenységgel, tart, ameddig tart.
Szinte biztosra veszem, hogy az Avast egyszerűen a szolgáltató DNS szervereire hisztizett be.
Használd a Google szervereit és ne aggódj.
Ha azóta még újra is telepítettél, valószínűleg minden rendben van.
(Igen, tudom vannak extrém esetek, de ne essünk túlzásokba.)
De, igen, a kettő ugyanaz. De ha bejelez rá az Avast, akkor érdemes lehet újra megcsinálni, hogy kiderítsd, a gyári beállítás-e a gyanúsított, vagy valami mindig átírja.
A kódemulálást az Avast beállításai között fogod megtalálni, ott, ahol a vizsgálatok mélységét, erősségét lehet hangolni.
Azzal csak jól jártál, hogy a GeekBuddyt nem sikerült telepítened. Felkeltetted az érdeklődésem az Anti-Malware iránt, ezek szerint egész ügyes. A GeekBuddy és a hasonló "extrák" telepítésével lelkes porszívóügynököket építünk a rendszerünkbe, jó mélyen, akik aztán mindig megtalálnak bennünket célzott ajánlataikkal.
Jó esetben. Mert a rosszabb eset a Google módszere, ahol mindenféle elmesélni nem kívánt adat megy ki a gépről. Például egy rokonomról kiderült, hogy rákos, én a Google-lal rákerestem néhány ide tartozó fogalomra, majd két nap múlva kaptam egy e-mailt egy soha semmilyen oldalon meg nem adott címemre valami rákellenes szerről.
Sajnos egyáltalán nem nehéz a böngészőket adat kiáramoltatására felhasználni, a programok bevitele pedig megszokott része a mindennapoknak. Épp ezért amíg nem építettél fel szilárdnak remélhető védelmet, semmiképp ne kapcsolódj hálózatra. Aztán csinálj egy gondos rendszermentést (pl. Easy Image), és csak utána kezdj a hálózati beállításokkal és frissítésekkel bíbelődni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!