Létezik (jelenleg még) feltörhetetlen titkosítás?
Nem, mert akkor nem titkosításnak hívnák, hanem megsemmisítésnek.
Egyéb fogalmi útmutatóért tudom ajánlani valamelyik online lexikont.
"Nem, mert akkor nem titkosításnak hívnák, hanem megsemmisítésnek."
Ha megoldhatatlan lenne, akkor lehetne esetleg megsemmisítésnek hívni.
Nagyon nagy különbség van a feltörhetetlenség, és a megoldhatatlanság között.
A nyílt információt egy rejtjelkulccsal titkosítva kapjuk a kódolt információt, majd ezt szintén egy megfelelő kulccsal megoldva visszakapjuk az eredeti nyíltat. (Ha ez nem sikerül, akkor vagy elszúrtunk valamit, vagy nem jó kulcsot használtunk.)
A feltörésnél azt kíséreljük meg, hogy a megoldó kulcs ismerete nélkül a kódolt információból valamilyen módon kinyerjük a nyílt információt - vagy jobb esetben magát a megoldó kulcsot.
----
A rejtjelzés és a visszafejtés folyamata egy-egy meghatározott matematikai transzformációt jelent. A transzformáció során a nyílt szöveget a kulcs segítségével transzformáljuk kódolt szöveggé. Ez a matematikai eljárás kellő mennyiségű nyílt-kódolt adathalmaz esetén elvileg minden esetben meghatározható, vagyis a titkosítás elvben törhető.
A kérdés az, hogy mekkora munka (pénz, energia, idő, szám.tech.kapacitás, stb.) kell a sikeres töréshez?
A gyakorlatban azokat a titkosítási eljárásokat nevezzük "feltörhetetlennek", amelyeknél a feltöréshez szükséges erőforrások értéke nagyobb, mint a feltöréssel nyerhető haszon. (Ez nem csak pénzbeli értéket jelent, hanem például elavulást is: semmi értelme feltörni egy olyan kódolt információt, amely hamarabb aktualitását veszti, mint hogy sikerrel lehetne törni.)
A gyakorlatban tehát vannak "feltörhetetlen" titkosítások, de ez nem azt jelenti, hogy maga a titkosítási eljárás feltörhetetlen, csak azt, hogy a rejtjelző eljárás megfelelő használata esetén a feltörésre igen alacsony az esély.
Pedro
Ha a feltörhetetlenséget a hétköznapi formájában értjük, akkor van egy "jó hírem":
VAN feltörhetetlen titkosítás. Méghozzá BŐSÉGESEN!
Még matematikusnak se kell nagyon lenned. Elég, ha már középszerű érdeklődő/hobbista vagy, normális szemléletmóddal és logikával. 10-20 éve már nagyon sok mindent kitapostak.
Tényszerűen pedig már vagy 200 éve létezik a feltörhetetlen titkosítás fogalma.
Más kérdés, hogy a régebbi és egyszerűbb technológiáknak vannak hátulütői, ami miatt ~bizonyos esetekben~ nem túl praktikusak.
De aki teljesen tudatában van, hogy feltörhetetlen titkosítást >AKAR< használni, annak van hova s mihez nyúlnia bőségesen.
De ne kerülgessük a forró kását:
Az emberek között megy a mesterkélt duma, hogy hú, a feltörhetetlen titkosítás... az bizony kemény dolog, meg úgyismajd mindent feltörnek, meg jönnek a kvantumszámítógépek..... blablabla.
De a dolog mögött valójában az húzódik meg, hogy az ember tudat alatt azt akarja, hogy mindig maradjon valami kiskapu, a feltörhetetlen titkosítás meg mindig legyen egy hajszál híjján elérhetetlen.
Ugyanis az emberben genetikailag benne van a vágy arra, hogy érdekes, izgalmas legyen az élete. Az meg persze, hogy "túl száraz" lenne, ha a feltörhetetlen titkosítás egy szimplán megoldott téma lenne, egy teljesen átlagos technológiai téma. Így érdektelenné válna, nem lenne miről pletykálni, miről "álmodozni".....
Az egyszerű ember mindig sci-fi-t akar az életébe, ha kell, ha nem... És addig köti az ebet a karóhoz, amíg így-vagy-úgy, akármilyen igénytelenül és tudománytalanul, de "eléri" ezt.
Ezért jön mindig ez a totál tudománytalan, városi legenda, hogy "nincs feltörhetetlen titkosítás".... A PACI F.....ÁT! Akkora hatalmas KACSA ez, hogy csak na.
A Google-t se fogja soha egy elborult hacker se feltörni a büdös életbe se.
Ott pl. valahogy meg tudják emberelni magukat az illetők, és VALÓBAN nem akarják, hogy bárki is feltörje akár a G-Mail levelező fiókokat, vagy bármi mást.
Máshol meg valójában tudat alatt dicsnek tartják, ha feltörik a titkosításukat, mert azal van hírük, tudnak "dicsekedni" vele, hogy "az Ő komoly rendszerüket már bizony támadják a hackerek"... lényegében jelentőséget ad az a titkosított dolognak, ha azt már megtörték, hisz kézenfekvőnek adódik a gondolat, hogy ami érdekel másokat annyira, hogy "hackerkedjenek" - amely kifejezés a társadalom számára ismét csak "hangzatos" tartalmakkal van megruházva -, az biztos jelentőségteljes.
Tudat alatt ez van az emberben... ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!