Melyik a legfeltörhetetlenebb titkosírás?
A kvantum titkosítás, itt egy doksi róla: [link]
Mondjuk házilag kicsit nehéz megcsinálni. Egyébként használhaszt például pgp-t
Hát hogy melyik a legfeltörhetetlenebb - talán az amit még fel sem találtak :-)
A feltaláltak közül melyik, az meg inkább csak elméleti érdekesség.
A gyakorlatban sokkal inkább az számít hogy adott helyzetben melyiket érdemes használni, melyik alkalmas.
Mert hiába van egy többszázjegyű prímkulcson alapuló rendszered, ha belekukulsz mire kódolod vagy dekódolod az üzenetet, illetve valamilyen dekódoló eszközre vagy utalva a használatához.
Bizonyos esetekben megteszi egyszerűbb is. Nem a legjobb kell, hanem egy elég erős ahhoz, hogy elvegye a kedvét az esetleges kiváncsifáncsiskodóknak a bajlódástól, ugyanakkor akik érdekeltek benne könnyen kezeljék.
Szóval nem mindegy az, hogy mi célból kérdezed - a téma érdekel-e elvi szinten vagy használni szeretnéd - és kik elől titkosítanál, mezei emberkék, számítógépes ismerettel rendelkezó amatőr matematikusok, netán a CIA elől... Ennek megfelelően keress.
Nekem hétköznapi használatra az egyszerű szövegkulcsos titkosírások szimpik, ahol a kulcsról sem nyilvánvaló hogy kulcs mivel egyszerű értelmes tárolt szöveg akár egy regény vagy ilyesmi. Vagyis ha valaki ráakad a dekódoló eszközre akkor sem nyilvánvaló számára, hogy tartalmazza a kulcsot sem annak a mibenléte. Nézz utána a témának.
Némi fantáziával magad is kitalálhatsz jó titkosító rendszert. Nekem az olyan tetszik ahol az üzenetről sem nyilvánvaló hogy titkosított - egyrészt tartalmaz egy mindenki számára olvasható értelmes szöveget - ami "modulálva van" a titkos üzenettel. Ennek lehetnek olyan egyszerű szabályai, hogy akár segédeszköz nélkül is olvasni tudja aki tudja. Az idegen meg nem is sejti, hogy a közönséges szöveg amit olvas titkos üzenetet hordoz.
Nem szeretem a kilométeres prímszámokat -megjegyezhetetlenek és ráadásul tárolni kell őket.
Számítógépes környezetre vannak utalva.
"Pl ha angolul írsz DnD Drow/Skyrim Dragon ABC-vel és még a szavakat visszafelé is írod le, közel garantálható, hogy senki se fogja tudni, hogy mit írsz"
Ezt határozottan cáfolom, kilencedikes matek fakultatív foglalkozásokon éppen ilyen szöveget törtünk fel (teljesen egyedi ABC-vel fordítva leírt szöveg). A sima karakterhelyettesítéses titkosítások önmagukban nagyon gyengék, jóval agyafúrtabbnak kell lenni.
Az említetteken kívül egy újabb ötletet hoznék fel: az egyedi kulcson alapuló titkosítást: lényege, amikor egyetlen szöveghez hoznak létre egy vele azonos méretű kulcsot, ami csak azt az egy szöveget kódolja. Ekkor elérhető, hogy a titkosított szöveg elméletileg is törhetetlen legyen, feltéve, hogy a kulcs titokban marad. Gyakorlatban viszont nem nagyon lehet használni: a kulcsot nehéz generálni, a címzett(ek)nek titokban eljuttatni, és üzenetenként mindezt meg kell ismételni.
A már említett kvantumkriptográfián kívül az úgynevezett one time pad bizonyítottan feltörhetetlen. A baj csak az, hogy a kulcsnak pontosan akkorának kell lennie, mint a nyílt szövegnek.
Gyakorlati szempontból az AES nagyon jó szimmetrikus titkosítás, elég nagy kulcs esetén pedig az RSA nagyon jó nyílt kulcsú titkosítás.
Kevesen értették meg, hogy a kérdező nem kódolási tippeket kért, hanem TITKOSÍRÁSról érdeklődött.
A legjobb, amivel én eddig találkoztam, Gárdonyi titkosírása, amivel a naplóját vezette. Ötletes, egyszerű, de nagyon zavarba ejtő. Nem volt könnyű munka megfejteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!