Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Ha linuxról netezek, akkor...

Ha linuxról netezek, akkor nem fogok kapni vírust és nem tudnak majd belepiszkálni a gépembe?

Figyelt kérdés

2013. márc. 1. 06:52
 1/5 anonim ***** válasza:
nem valószínű, de lehetséges(kisebb az esélye, mintha windows alatt tennéd ezt).
2013. márc. 1. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ha nem vagy idióta akkor windowsal se vagy veszélyben.
2013. márc. 1. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
39%

Hát gyakorlati szempontból:

Van linux vírus is, méghozzá szép számmal.

De mivel az átlag user windows-t használ így általában azt küldözgetik.

Emiatt én szoktam felrakni egy Comodo Virusírtót a Fedorámra.

Azonban a linux vírus sokkal "veszélytelenebb" mint egy windows-os. Ugyanis ha nem root jogokon böngészel( márpedig úgyis az admin csoporton belüli felhasználónévvel játszól, és csak sudo-val éred el a root jogokat), akkor a vírus csak azokat tudja megtámadni, amit a felhasználó olvasni illetve írni tud. Ez kb. a /home és a /tmp könyvtárat jelenti. Magyarán a virus( hacsak nincs benne local root exploit), nem tud megfertőzni más könyvtárat, tehát a rendszer ép marad. Legrosszabb esetben csinálsz egy új felhasználói fiókot más uid-vel törlöd a régit, vagy a vírusírtó elintézi a vírusokat.


A tűzfalakról:

A linuxnak van saját kernel szintű tűzfala, ami azonban nincs túlzottan beállítva. Ez egy csomagszűrő. A neve pedig iptables. Szedj egy script-et a netről( google is your friend), ha szeretnél, és védve lehetsz a port-scanneléstől, a Dos támadástól, illetve lezárhatod a portjaid nagy részét.


Az iptables bár nagyon fejlett tűzfal, meg szinte mindent meg lehet csinálni, de egy profi hackert nem fog zavarni az se, hogy linux van a gépeden. Egyszerűen előszed egy másik exploitot és azzal próbálkozik. Emiatt szoktak céges környezetben IDS ( tehát behatolás-jelző rendszereket használni), ennek is vannak ingyenes változatai: pl a suricata. Utóbbi nem szükséges feltétlenül, hiszen nem hiszem támadnák a gépedet.

2013. márc. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
az átlag weboldalas, töltsdlemervírusodavan, ingyenzene meg hasonló malware-ek nincsenek Linuxra, ez szerintem tény. Persze, vannak pl. botnetek, de a terjedés nem túl megbízható, mert a legtöbb rendszernek van saját alkalmazásgyűjtője. Ha onnan töltesz, akkor nem lehet sok gond.
2013. márc. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Na ez azért nem annyira egyszerű.

Én mondjuk nagyobb biztonságban érzem magam. Valahogy nem kerreg nem kerepel nem aggódom folyton mit miért csinál és tényleg itt van az a dolog, hogy általában nem rootként használjuk.

Ennek ellenére szerver és kliens oldali programnyelvekkel nagyon sok mindent meg lehet tenni amire nem gondolnánk.

Ugyanúgy eltéríthetik a kereséseinket, ugyanúgy irányíthatnak kamu bankos bejelentkező oldalra, vagy éppen kamu gmailes bejelentkező oldalra.

Akár ugyanúgy hozzáférhetnek például a vágólap tartalmához egy weboldalon található scriptből és elküldhetik azt egy adott címre. Aki pedig jó bonyolult jelszót használ, de azt mindig kimásolja például a az emailjéből az bajban lehet.

Ugyanúgy lehetnek az ismert böngészőknek biztonsági hibái. Attól még, hogy nem rootként vagy bejelentkezve és mindenhez jelszót kér az adataidat az adott felhasználói joggal hozzáférhetőek, stb...

Azaz nem árt észnél lenni.


Linux alatt is van a programoknak biztonsági hibája, futnak emelt szintű jogokkal folyamatok amelyek hibáit kihasználva azért hozzá lehetne férni a rendszerhez és nem csak felhasználói szinten.


A linux használók a kezdetektől biztonság mániások és nekik joggal van biztonság érzetük, mert tesznek is érte. Windows alól a felhasználók válláról ezt a terhet részben leveszik a vírus kergető, kémelhárító és egyéb programok.

Ahogy pedig szoknak át az emberek jönnek velük az eltérő rendszer miatti rossz beidegződések.


Klaty-klaty-klaty persze települj, persze fussál, fussál mi lesz már....

Arról nem is beszélve, hogy vannak fizetős linux programok, lassan jönnek a játékok linuxos verziói és majd mindezek warez verziói is.

Már pedig ismeretlen forrásból származó program ugyanúgy lehet gázos, főleg ha a telepítéskor eleve kell a root jelszó a telepítő script utána elég sok mindent csinálhat, ha nem vagy egy programozó mágus.


Szóval biztonságosabb, de a felhasználók hibái ellen sajnos nem véd.

2013. márc. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!