Hogyan lehet biztonsági koddal ellátni egy mappát a merevlemezen?
Többen ajánlották a True Cryptet de én nem akarom magát az anyagot titkositani (mivel nagyon sok van) csak egy mappát szeretnék lezárni binztonsági koddal amiben az anyagok a hagyományos formátumba maradnak, ugyanugy ahogy a windows belépéshez be lehet állitani egy belépési kodot...
Erre vajon létezik megoldás???
A leírás hosszúnak tűnik, de nagyon egyszerű lesz.
Nos. A TrueCryptet ugyanúgy kell telepíteni, mint minden más programot. Ez nem fog gondot okozni. (Amúgy ingyenes programról van szó.)
A működéséről: Képes a teljes merevlemezt is titkosítani, de szerintem nem erre lesz szükséged. Ha nem az egész merevlemezt titkosítod, akkor azt csinálja, hogy létrehoz egy fájlt, és abban tárol mindent. A programmal csatlakoztatni tudod ezt a fájlt, mint meghajtót. Tehát ha csatlakoztatod mondjuk – stílusosan – T meghajtóként, akkor a C: meghajtód mellet lesz egy T: meghajtód. Ezt aztán ugyanúgy kell kezelni, mintha valódi merevlemez meghajtó lenne. Akár több különböző konténer fájlt is csatlakoztathatsz. Sőt – természetesen nem egy időben – más és más konténer fájlt csatlakoztathatsz ugyanahhoz a meghajtóhoz. A konténer fájlt bárhova teheted, bármilyen meghajtóra, tehát akár pendrive-ra is.
Tehát a használata nagyon egyszerű.
A konténer fájl létrehozását egy varázsló segíti. Ha jól rémlik, akkor első indításkor fel is kínálja ennek a varázslónak az elindítását, de ha nem, akkor a program ablakában a Create Volume gombra kell kattintani.
Első ablak:
Itt az első opciót kell választani (Create encrypted file container).
Második ablak:
Itt kell eldönteni, hogy hagyományos fájlként hozza létre a konténert fájt, vagy rejtett fájlként. Itt érdemes a Standard TrueCrypt volume-t választani.
Harmadik ablak:
Itt kell megadni, hogy hol hozza létre a konténer fájlt.
Negyedik ablak:
Itt kell megadni a titkosítási eljárást. Van egy Benchmark gomb, azzal le lehet tesztelni, hogy melyik eljárások (és azok kombinációi) mennyire gyorsak. A leggyorsabb az AES. De pl. az új gépemen mindegyik gyorsabb, mint a merevlemez írási sebessége.
Meg itt lehet megadni a Hash algoritmust, ami maradhat az, ami meg van adva. (Ez a visszafejtési próbálkozásoknál lehet érdekes, a sebességet nem befolyásolja.)
Ötödik ablak:
Itt kell megadni, hogy mekkora legyen a konténer fájl mérete. (Illetve maximális mérete. Lásd hetedik ablak)
Hatodik ablak:
Itt kell megadni a jelszót, amit kér a csatlakoztatásnál. (Jelszó helyett lehet használni kulcsfájlt (keyfiles). Ezt pl. lehet pendrive-on tárolni. Szerintem célszerűbb a jelszót használni.)
Hetedik ablak:
Itt kell megadni a virtuális meghajtó fájlrendszerét. 4 GB-nál nagyobb fájlok esetén NTFS-t használj inkább. A Clusterméret maradjon alapértelmezett.
A Dynamic opció bekapcsolásával a konténerfájl mindig akkora helyet fog foglalni a merevlemezen, amekkora részt valóban használsz is. Így elméletileg információt lehet szerezni, hogy mennyi adatot tárol a konténerfájl. De szerintem ez nem annyira probléma. Viszont ha bejelölöd, akkor könnyebben tudsz gazdálkodni a szabad hellyel. (Amúgy a konténer fájl mérete látszólag ugyanúgy a maximális méret lesz, de nem foglal ennyi helyet a merevlemezen.)
Ezután jön a formázás. Ezzel készen is van a konténerfájl, becsukhatod a varázslót.
A főablakban ezután a „Select File” gombal tudod kiválasztani, hogy melyik konténerfájlt szeretnéd csatolni. Fent ki tudod jelölni, hogy melyik meghajtóbetűjellel szeretnéd használni. A Mount gombbal tudod csatlakoztatni, illetve a Dismounttal leválasztani a konténerfájlt. Kb. ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!