Az interneten a kommunikáció NAGYON lebutítva úgy néz ki, hogy a te géped egy adott szervernek küld egy kérést, pl “hé youtube az xy címen lévő videót dobd már ide nekem”.
Ha VPN-t használsz, akkor te nem direktbe kommunikálsz pl a youtube szerverével, hanem elsőnek a VPN szolgáltató szerveréhez érkezik be a kérésed és ő továbbítja azt a youtube felé.
Mielőtt más IT-sok lepontoznának, hangsúlyozom, hogy ez egy lebutított verzió, de laikusoknak könnyen érthető.
A VPN a céges/közületi világból jön.
Egy cég belső hálózatán vannak olyan erőforrások - nyomtatómegosztás, hálózati fájlmegosztás, VOIP-telefon, belső levelezés, belső alkalmazásszerver - amiket kívülről nem lehet elérni. Ezt nevezik Intranetnek.
Ha a cég egy munkatársa ezen hálózaton kívülről (mert például kimegy "terepre") akarja elérni ezen erőforrásokat, akkor ezek eléréséhez elérhetővé kell tenni az Internet számára (ezt nevezik extranetnek). Viszont az Internet egy veszélyes terep, mindenféle veszély leselkedik mind az extraneten elérhető szolgáltatásokra (feltörik azokat) illetve az azon keresztül forgalmazott adatokra (kifürkészik, lehallgatják azokat).
Éppen ezért találták ki a VPN-t (Virtual Private Network, virtuális magánhálózat), ami áll egy, a cég hálózatát és az Internetet egyaránt elérő (azok között átjárást biztosító) VPN-szerverből és a VPM-szervert bejelentkezés után titkosított kapcsolaton keresztül elérő kliensből áll.
Így a cég külsős munkatársa biztonságosan tudja elérni a cég hálózatának belső erőforrásait, miközben azok el vannak szeparálva az Internettől.
Ezen megoldásra építve találták ki élelmesek azt, hogy elhelyeznek egy-egy VPN-szervert egy-egy ország adatközpontjában (akár ezeket összekötve) és publikusan vagy előfizetés révén ezeket elérhetővé teszik a köz számára (és nem egy céges, belső hálózatot tesznek elérhetővé, hanem pusztán a VPN-szerver által elérhető Internetet). Ezt nevezik VPN-szolgáltatásnak, ilyesmi például az ExpressVPN, a NordVPN, a TunnelBear vagy a ProtonVPN.
Ezeknek a VPN-szolgáltatásoknak két értelmes felhasználási célja van:
- Vannak olyan szolgáltatások (például weboldalak), amik csak bizonyos országokból érhetőek el, és ezen korlátozást a kliens Internet-szolgáltatójától kapott, publikus, Internet irányából látható IP-címére alapozzák. Mivel a VPN szerverre csatlakozva ezen publikus IP-cím elfedhető, ezért ezen szolgáltatások jó szerivel elérhetővé válnak.
- Vannak olyan helyzetek, ahol a kliens által forgalmazott forgalom kifürkészhetővé válik. Ilyesmi például a publikus wifi-hotspot, egy könyvtár, egy szálloda wifije, egy Internet-kávézó, egy reptéri váró, stb... Ez esetben a VPN-szolgáltatást használva titkosítható a forgalom, így ha még ki is sikerül fürkészni a forgalmat, az nem válik megismerhetővé.
Viszont ezen VPN-szolgáltatások:
- nem szolgálnak kártevőkeresőként, nem szűrik meg a káros tartalmakat, reklámokat
- nem szűrik a böngésződ által hagyott nyomokat, böngésző-ujjlenyomatokat, nyomkövető sütiket
- nem gondolkodnak helyetted, nem szűrik, hogy hova regisztrálsz, mit töltesz le/fel, mit kommentelsz
- nem "tartják a hátukat" miattad, együtt kell működniük a hatóságokkal
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!