Netes átverés áldozata lettem. A szolgáltatók meddig őrzik a forgalmi adatokat? Érdemes feljelentést tenni?
Érdemes feljelentést tenni, és a rendelkezésre álló konkrét adatokkal támogatni a nyomozó hatóság munkáját.
A hallgatás, tétovázás a bűnözők malmára hajtja a vizet. Erre építenek. Ne hagyjuk meg nekik ezt az örömet. A kérdésére a választ a rendőrök, szaknyomozók ismerik, a feljelentésed alkalmával biztosan választ kaphatsz tőlük.
"A szolgáltatók meddig őrzik a forgalmi adatokat?"
Az Internet-szolgáltató(d) semeddig, mert nem köteles ilyesmit tárolnia.
Maximum annyit, hogy mettől-meddig, milyen, az Internet-irányából látható úgynevezett publikus IP-címet kaptál.
Egy webtárhely-szolgáltatónak meg például maximum annyit, hogy egy adott weboldal egyes lapját mikor, milyen (publikus) IP-címről érték el.
Ennek részleteiről az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény ( [link] ) 159/A. §-ban olvashatsz.
"Magyarán a rendőrök a Facebooktól(ha ott történt) kikérik hogy milyen Ip címmel írtak rád majd az Ip címhez tartozó internet szolgáltatótol kikérik hogy az adott pillanatban kié volt az az Ip cím."
Erre vonatkozott a kérdés. A kommunikáció gmail-en volt, így az IP címek visszakövethetők. De meddig? Vagy azt korlátlanul vissza lehet keresni akár hónapokkal később is? Mert a beszélgetések eleje már vagy 35-40 napja kezdődtek.
"ha proxit használt az illető akkor semmit nem fognak tudni kideríteni."
Ez mit jelent?
#4: "A kommunikáció gmail-en volt, így az IP címek visszakövethetők. De meddig?"
Lásd a #2-es hozzászólásban említett 2003. évi C. törvény 159/A. §-a (ami az EU-s szabályozásokra épít):
"(3) Az elektronikus hírközlési szolgáltató az (1) bekezdésben foglalt adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében az (1) bekezdés a)–c) pontja szerinti adatokat az előfizetői szerződés megszűnését követő, a d)–k) pontjaiban meghatározott adatokat azok keletkezését követő egy évig, a (2) bekezdés szerinti adatokat azok keletkezését követő fél évig köteles megőrizni."
tehát egy év.
"Ez mit jelent?"
Azt jelenti, hogy hiába kéri ki a hatóság a levelezési szolgáltatótól az elkövető levélfiókjának elérésének publikus IP-címét, az nem lesz az elkövető Internet-szolgáltatója által szolgáltatott IP-cím lesz, hanem egy köztes, úgynevezett proxyszerveré (ami aztán vagy naplóz, vagy nem, de reméljük a legjobbakat, hogy ilyen nem lesz).
#6: A publikus IP-címedet a szolgáltatód adja, azt mezei felhasználó nem tudja "elorozni" (tehát én nem tudok a te publikus IP-címed birtokában intézkedni, például mert - ha különböző szolgáltatóknál vagyunk - az én szolgáltatómnak teljesen más IP-címtartománya van, mint a te szolgáltatódnak, így az általam hamisított forrás IP-címedet el fogja dobni a szolgáltatóm, vagy - ha azonos szolgáltatónál vagyunk, azonos IP-címtartományban - IP-címütközés lesz, amit észrevesz a szolgáltató).
Ennek egyébként a virtuális gépnek semmi köze. A virtuális gép csak annyit jelent, hogy egy (kellően erős) fizikai hardveren emulálnak egy (vagy több) számítógépet, amire külön-külön operációs rendszereket (például én a Linuxt futtató számítógépemen virtuális gépben párhuzamosan tudok futtatni egy Windows 10-et, és egy FreeBSD-t) raknak - a publikus IP-címei a fizikai géphez csatlakozó hálózat IP-címe lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!