Szerver megszakítás nélküli üzemeltetése?
Windows 10 van telepítve egy olyan gépre, ami egy bizonyos program futtatását kezeli, és a hálózaton lévő gépek dolgoznak rá. Ezen kívül közös dokumentumok is azon tárolódnak (sok).
Milyen megoldás létezik arra, hogy ha valami problémája akad a szerver gépnek, attól legfeljebb 30 perces kieséssel, hosszabb megszakítás nélkül folytatódhasson a munka?
Az, hogy "vegyünk egy ugyanolyan gépet, amibe átszerelem a vinyót, és kész" alap megoldás, de ezen kívül létezhet valami más?
Nagyobb cégek hogy oldják meg ezt a redundanciát? Pl. egy hivatalban sem állhat meg a munka azért, mert az ügyintéző nem tud belépni a gépére.
1. Szünetmentes tápegység: a hálózati tápellátás megszűnése esetén rövid ideig biztosítja a gép működését
2. Több szervergép: ami figyelik egymás működését és hiba esetén átveszik egymástól a munkát (kulcsszó: high availability, magas rendelkezésre állás)
"Windows 10 van telepítve egy olyan gépre, ami egy bizonyos program futtatását kezeli, és a hálózaton lévő gépek dolgoznak rá. Ezen kívül közös dokumentumok is azon tárolódnak (sok)."
Mi az a "bizonyos program"?
Mert Windows 10-et kiszolgáló gépre rakni nem épp ildomos - érdemes lenne Windows Server-t - vagy ha drágálljátok (és annak a "bizonyos programnak" a futtatása megoldható lenne/alternatíva kínálkozna rá) Linuxot vagy FreeBSD-t - rakni rá.
A nagyobb cégeknél erre szervert használnak, adott esetben több szervert ami biztosítja a redundanciát.
Ha olyan műveletre van szükség amihez ki kell kapcsolni a gépet akkor ki kell kapcsolni a gépet... :D
#2 nem feltétlenül, egy szerverben két tápegység is szokott lenni, amíg az egyiket cseréled ott a másik. Talán egyedül a CPU-kat (mert abból is kettő van) nem tudod hot swap cserélni, minden mást gond nélkül.
A hálózati adattárolásra egy NAS olcsóbb megoldás, kevesebbet is fogyaszt. Az a bizonyos program meg gondolom munkára kell, az egyik gépen futhat úgy, hogy a nasról indul egy felcsatolt hálózati meghajtóról, egy olyan gépen ami munkaidőben be van kapcsolva. Ha az a gép mégis kiesik, egy másikra csak felcsatolod a meghajtót, elindítod a programot és kevesebb mint 5 perc alatt újra működik. A nas pedig legalább 2 lemezes legyen raid 1-ben vagy 4 lemez raid 5-ben (attól függ mekkora tárhely kell, ha nem kell sok az előbbi olcsóbb). Abból is vehetsz kettőt, de csak az egyikbe teszel lemezeket, ha elromlik átszereled a másikba és már megy is, rövid idő alatt ezt is kiküszöbölted.
Köszönöm a válaszokat!
Az érintett program egy könyvelőprogram, ami Microsoft SQL adatbázist használ az adatok tárolására, és tudtommal csak kliens oprendszerre telepíthető. 1 gépre elég feltelepíteni, és arra a gépre csatlakozva éri el a többi számítógép. Pont ezért probléma, ha az a gép bármilyen meghibásodás miatt kiesik, mert onnantól a dolgozók meg vannak lőve.
Nem ismerem a Microsoft SQL-t, mindig is MySQL-t / MariaDB-t használtunk/használunk, és a közvetlen szakmai ismerettségi körömben is vagy ezt, vagy PostgreSQL-t használnak. Lehet, hogy nem véletlenül. Az azért elég böszme koncepció egy kiszolgáló szoftvertől, hogy csak ügyfél rendszerre lehet telepíteni. Az meg végképp, hogy egy kritikus rendszert egy mezei asztali gépről futtassunk. Bár én már semmin nem lepődök meg. Nem ez az első rémesen felépített rendszer, amiről tudomásom van. Aztán amikor meg valami meghibásodik, akkor meg megy a pánikolás. Meg TALÁN akkor vetődik fel, hogy "hát ez így nem teljesen jó". Nem tudom, ki csinálta ezt a rendszert, de a jövőben messziről el kéne kerülni őket, és amint lehet, váltani kéne valami hibatűrőbb megoldásra.
Egyébként annyit talán tehetsz, hogy ezt a bizonyos kulcsfontosságú gépet áttelepíted pl. Virtualbox alá, egy virtuális gépbe. Azt meg egy szerveren futtatod. Így a hibatűrőbb hardver is biztosítva van, az SQL szerver kliens oprendszer alatt fut, és még a biztonsági mentése is könnyebb.
Általánosságban pedig előttem már megválaszolták a kérdést. Munkakörnyezetben nem véletlen, hogy dedikált szervergépeket szoktak használni.
A nagyobb és kisebb cégek is szervert bérelnek erre a célra. Sokszor nem is szükséges egy fizikai szerver bérlése, hanem virtuális szerver (VPS) is megfelel. Egy VPS a legtöbb feladatra alkalmas, amire a fizikai szerver is. Az előnye, hogy sokkal kedvezőbb árban van, mint egy fizikai szerver, és csak annyi "kapacitást" (tárhely, CPU, RAM) kell bérelni, amire ténylegesen szükség van az adott feladathoz. Egy teljes szerver kapacitására csak elég erőforrás igényes feladatok esetén van szükség, de ebben az esetben is jó opció a dedikált szerver bérlés. Egyébként egy VPS gyakorlatilag bármeddig bővíthető, nagyon rugalmas szolgáltatás, ha menet közben derül ki, hogy nagyobb kellene, az sem probléma.
Az előnye a saját üzemeltetéssel szemben pont az, hogy 0-24 órában működik, azaz szünetmentes (az adat központoknál ez alap elvárás). A másik előny, hogy a szükséges hardvert, azaz a szervergépet nem nekünk kell megvásárolni, karban tartani és esetleges meghibásodás esetén javítani. Illetve az esetek többségében egy VPS elegendő szokott lenni, aminek a költsége kevesebb, mint a szerver (számítógép 0-24 órás működésének) villanyszámlája lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!