Az Apple számítógépek és telefonok tényleg biztonságosabbak mint a windows asztali gépen, vagy az android a telefonokon?
Mindig ezzel nyomul az Apple, privacy így meg úgy, biztonság, adat védelem stb. stb.
Ez bulshit vagy tényleg megéri ezért ilyen cuccokat venni?
Nincs mit rejtegetnem, tudom hogy a kormányt meg a hekkereket nem érdekli milyen pornót nézek, csak úgy jobb lenne a tudat ha ez igaz.
Előre is köszönöm
"mint a windows asztali gépen"
Annál nem nehéz biztonságosabbnak lenni.
"vagy az android a telefonokon"
Ez meg egy mítosz.
Annyi igazság van benne, hogy mivel Apple telefonokon csak a szoftveráruházából lehet telepíteni, oda meg (bizonyos mértékben már irreális) ellenőrzések után lehet csak egy szoftvernek bekerülni, ezért tényleg elenyésző annak valószínűsége, hogy kártékony szoftver kerüljön oda. Androidon kikapcsolható ez, és akármilyen .apk-t feltelepíthetsz. Persze, iPhone-on is a tulajdonosok felének első dolga a jailbreak, amivel szintén lehet külső forrásból telepíteni. Illetőleg ha kicsit ésszel használja az ember az Androidos cuccait, ott sem lesz ezzel gond. Szóval eléggé túl van gondolva ez a dolog.
OSX-en meg azt telepítesz, amit akarsz, vár tény, hogy Unix alapú a rendszer, ami nagyban megnöveli a stabilitását és a biztonságát.
"tényleg megéri ezért ilyen cuccokat venni?"
Ez egyéni preferencia kérdése is. Teljesen biztonságos rendszer nincs. Tény, hogy a Windows potenciálisan sérülékenyebb, de nem csak ez a két alternatíva van. Én nagyon jól megvagyok a Linuxos gépemmel, ugyanolyan szintű stabiliást, és biztonságot kapok, mint OSX-en (végtére is egy oprendszer-család), csak épp ingyen, és jóval nyitottabb a rendszer (olyan értelemben, hogy sokrétűbb a kompatibilitása), és testreszabhatóbb is.
Telefon és tablet fronton meg Android. Sok szép monda kering az Apple cuccairól, hogy azokat mennyire a végletekig hozzáigazítják, optimalizálják a hardverhez, de ez azért eléggé a "mese" kategória. Nem rossz rendszerek, de nem azért, mert tényleg éjt nappallá téve optimalizálnak rajta a fejlesztőik. Az Androidis eszközeimmel pedig évek óta semmi probléma.
Alapvetően ez nem a használt operációs rendszertől függ.
Ha van egy végletekig biztonságra optimalizáld rendszered (mindegy, hogy ez Linux vagy macOS, vagy Windows, vagy egy custom Android), amin egy böngészőben (vagy még rosszabb esetben app-ként) használsz pl. Facebook-ot, vagy Google account-tal bejelentkezve jársz-kelsz a neten, akkor a privacy-nek lőttek akkor is, ha történetesen Tor böngészővel csinálod 50 VPN-en át :-) Ez ellen nem véd senki és semmi.
Az Apple privacy ígérete arra irányul (és lényegében csak arra), hogy a nagyon személyes információk (jelkód, ujjlenyomat, egészségügyi adatok, Siri "beszélgetések", otthonod vezérléséhez használt eszközök feletti kontroll) eszközön belül maradnak (tehát pl. az Apple központból nem fogják tudni kinyitni a bejárati ajtódat akkor sem, ha akarják, vagy erre kényszerítené őket bárki), azokat nem futtatja meg a saját cloud-jában és nem profiloz ezek alapján, és természetesen az adatokat semmilyen harmadik féllel nem osztja meg, a hozzájárulásoddal is csak a szolgáltatás fejlesztésének céljából anonimizálva használja fel, amikor hozzájárulás alatt nem csak egy EULA elfogadását értem az eszköz regisztrációjakor.
Ez az ígéret. Hogy ezt valaki elhiszi, vagy sem, az - mint minden ilyen jellegű szolgáltatás esetén - bizalom kérdése, olyan kb., mint az orvosod, akivel olyan jellegű információkat is megosztasz, amit senki mással, és bízol abban, hogy ezt nem fogja megosztani harmadik féllel, illetve szükség esetén a beleegyezésed kell ahhoz, mondjuk mert a gyógyulásod múlik ezen, de akkor is világosan látod/tudod, hogy ezek az adatok kiknek és milyen célból lesznek megismerhetők. Ezt is vagy elhiszed, vagy nem. Egy titok addig az, amíg csak egyvalaki tudja. Onnantól, hogy bárkivel is megosztod, már nem az, onnantól bizalmi kérdés. Hogy ezt kinek szavazod meg (vagy kinek mennyit), az már csak rajtad múlik.
Azért hiszek az Apple privacy-ben, mert olyan hatalmas cirkusz előzte meg a Facebook részéről, hogy a Zukkeberg hetente kitalált valamit, újságban hirdedett, ott ütötte-verte az Apple-t ahol lehetett amikor bejelentették ezt. Sőt próbálta a hírdetőket is ellenük fordítani. De social médiás / marketinges szaklapokban is értekezések jelentek meg, hogy miként borította fel a hirdetések targetálását az Apple, az új funkcióival.
Mindezek mellett egy esetleges biztonsági rés, egyéb probléma foltozása vagyis egy frissítés kiküldése pár nap alatt megvan az Apple esetében. Ugyanez ANdroidos ismerőseim szerint ott hosszú hónapok kérdése.
Nekem 10 éve van mac Annak idején durván néztem poreszt én is. Soha egyszersem fordult elő, hogy bekaptam volna valami vírust. Bezzeg a wines gépen... :D
iPhonera meg kb lehetetlen vírust tenni, csak a naptárral tudnak szórakozni.
#5 A félhülye magyar firkászok szerint minden adroidos, amikor valami változtat az Apple. A zárolt kárpernyőre gondolnak, de semmi köze az Androidhoz. De ha lenne is, ott van 1000 másik aminek nincs, arról nem beszélve, hogy az egész smartphone piac folyamatos Apple majmolásban van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!