Linux partició titkosítás mennyire befolyásolja a számítógép teljesítményét?
Linuxra váltanék, és sok helyen ajánlják telepítéskor a partició titkosítását. De ahogy utána néztem, egyes leírások szerint régebbi gépeknél ez ront a gép teljesítmény (más leírások szerint nem észrevehető).
Egy Latitude e5440-es laptopra (4. gen. I5, 8gb ram, ssd) szeretnék telepíteni linuxot (Pop_os, ElementaryOS vagy Fedora), érdemes titkosítani vagy ennél a gépnél már nem, mert nagyban ront a teljesítményen?
"sok helyen ajánlják"
Na, én nem tartozok közéjük.
Fontos az adataink védelme, igen. De sokaknál ez inkább paranoia, mintsem józan előrelátás.
Asztali gépen teljesen felesleges (ki elől titkosítanád??), notin talán van létjogosultsága, ezt neked kell mérlegelned, hogy ha netán elveszted a gépet, akkor mennyire tudna a megtaláló visszaélni az aton található adatokkal.
Ráadásul: igen, ez macera. Akár jelszóval, akár kulccsal titkosítod, azt mindig kérni fogja a rendszer. Megjegyeztetni meg nincs értelme. Az kb. olyan, mint amikor a hiper-szuper betörőbiztos ajtóra kívülről ráaggatod a kulcsot...
Egyébként: igen, rontja a teljesítményt, de nem számottevő mértékben.
"biosba épített lemez titkosítás"
Viszont az az egyész meghajtót titkosítja, nem partíciót vagy fájlrendszert. Ha ez okés, akkor működhet, de a lemezt akkor nem érdemes átrakni másik gépbe. De akár HDD-kbe épített hw titkosítás is létezik.
A softveres kernel titkosítás átlagos használatkor alig érezhető, de erőteljesebb lemezhasználatkor már zavaró lehet. Például nagyobb média vágásakor, konvertáláskor, ki-betömörítésnél már érezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!