Miért lehetetlen hamisítani a bitcoint?
"De ha én összeszorzok két nagy primszámot akkor abból csinálhatok bitcoint?"
Mondok egy hasonlatot. Vegyük példaként a papír húszezrest! Az tulajdonképpen csak egy darab papír, amire rányomtatták Deák portréját, hogy "húszezer forint". Ha én veszek egy darab papírt, és rányomtatom Deákot, meg azt, hogy "húszezer forint", akkor nekem lesz húszezer forintom? Na, ugye, hogy nem! Esetleg ha nagyon jól leutánzom az eredetit, de akkor is csak az első UV-bankjegyellenőrzőig fogja bárki is bevenni, te meg mehetsz a kóterba.
Matematikailag valóban sok titkosítási módszer alapul azon, hogy a prímszámok szorzása gyakorlatilag egy egyirányú művelet, de ez csak a matematikai alap.
(Egyébként konkrétan a Bitcoin algoritmusát nem ismerem, nem tudom, hogy tényleg a prímszám-faktorizáción alapul-e, de a legtöbb ma használt titkosító algoritmusnak, többek között a https protokoll titkosításának is ez képezi a matematikai alapját.)
Mert egymástól minden tekintetben független emberek Verifikálják a tranzakciókat. Tehát nincs egy cég amelyik áll az egész felett és nagyon nagy teljesítmény kéne a hamisításához.
Nyilván hülyeség amit mondok, de szerintem pár éven belül a Kvantum számítógépek részben vagy egészben el fogják törölni a kriptovalutákat. Ugyanis a kvantum számítógépeknek van egy olyan alapvető tulajdonsága (nyilván még fejlesztik), hogy amit egy átlag gép sok próbálkozással derít ki, addig ez a számítógép egyszerre meg tudja nézni az összes lehetséges kombinációt. Bár ebben az esetben összedőlne a fél világ is mert gyakorlatilag minden létező jelszót és digitális tartalmat vissza tudnának fejteni pár másodperc alatt szóval biztos ki lesz erre találva valami. Minden esetre ez is benne van a pakliba.
Azért mert egy láncban van tárolva ami sok ezer szétszórt gépen van. Ahhoz, hogy hamisítst magadnak egy coin-t ahhoz először is hozzá kéne férned a többségéhez a gépeknek ami lehetetlen.
És ez után is ki kéne számolnod a megfelelő érvényes blokk-ot amiben adsz magadnak coin-t. Na ez utóbbi a bányászat és telejsen legálisan be van építve a rendszerbe. Így jött létre az összes bitcoin és mindet vissza lehet vezetni a születéséig.
A bányászat egy verseny ahol a többi bányásszal versenyzel egy fix jutalom részeiért. És sok millió $ beruházás és olcsó áram kell hozza ma már.
Azaz bitcoin-od attól van, hogy a hálózat sok ezer noda-ja tudja hogy van. És ezt tudod bizonyítani, hogy költésnél aláírod a tranzakciót.
Tehát hamisításhoz rendelkezned kellene a privát kulcsával egy létező címnek. Ami azt jelenti, hogy fel kéne tudnod törni az ECDSA algoritmust. Ez még sok sok évig teljesen lehetetlen, ha meg az lesz akkor símán le lehet cserélni újabbra.
E mellett tulajdonképpen nem is lenne hamis/több ettől a bitcoin. Csak egy meglévőnek lenne két tulajdonosa és azé lenne aki előbb elkölti.
És ezt címenként kell feltörni. Nem lehet a network-ot feltörni, mert a network nem tárolja a privát kulcsokat.
Ez az állítása azért bukik meg, mert eddig már több alkalommal több százezer Bitcoint loptak el, és máig nem tudják többségéről, hogyan is csinálták.
De itt is van egy cikk arról, hogy mégis lehet: [link]
A mondatodba is benne van. LOPTAK. Nem hamisítottak hanem loptak. A kettő nem ugyanaz. És az, hogy hogyan lopták el az nem a Bitcoinra tartozik hanem a cégre vagy csoportra aki nem vigyázott a kódjaira.
Ez olyan mintha a te lakásodból ellopnának 100 000 Forintot és feltennénk a kérdést, hogy a Forint hamisítható-e. Illetve, hogy nem tudjuk hogyan lopták el a házadból a pénzt ezért a Forint nem biztonságos.
Akkor itt egy másik ügy. Itt egy a rendszerben lévő hibát használtak ki. És ilyen még bőven lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!