Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Honnan tudjam, hogy figyelik-e...

Honnan tudjam, hogy figyelik-e a gépem például egy távoli asztal segítségével?

Figyelt kérdés
Hogyan lehet letiltani a távoli asztal hozzáférést linux környezetben. Ma nyitottam egy libre writer-t, és távoli névtelen 1 dokumentumra nevezte el. Nem értem, hogy miért. Hogyan jöhetett ez a távoli dolog?

#távoli asztal, megfigyelnek, linux
2021. jan. 2. 22:27
 1/6 anonim ***** válasza:
89%

Sehogy, mert alapból nincs engedélyezve.

Sőt, ha a klasszikus értelemben vett távoli asztalról beszélünk (RDP protokoll), ahhoz külön telepítened kéne egy RDP szervert.

Meg ha VNC-vel akarnád megoldani, ahhoz is a legtöbb disztrónál külön telepítendő hozzá a szerver.

De ha még telepítve is van, akkor is mind a géped tűzfalán, mint a "routeren" (gondolom, nem közvetlenül csüngsz a neten) engedélyezni kell az adott portot.

Emellett persze az is szükséges, hogy a távoli fél ismerje a bejelentkezéshez szükséges adatokat.

Szóval nem olyan egyszerű ám ez!

Az, hogy a Libre miért úgy nevezte el, az egy teljesen más kérdés. Ne haragudj meg, de egy ilyen fájlnévből arra következtetni, hogy téged biztos távoli asztallal megfigyelnek, kissé erős paranoia. ;)

(Nem távoli tárhelyre próbáltad menteni?)

2021. jan. 2. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, mondjuk lehetséges. Mert veracrypt kötet volt felcsatolva, amiben dolgozom. Onnan nyitottam egy másik libre dokumentumot. Lehet azért vette távolinak, mert nem a home alá mentettem volna. Mit jelent az, hogy nem közvetlenül csüngök a neten? A tűzfal engedélyezve van egyébként. Azt hittem valaki megszerezte valahogy az ip-m, meg a többi cuccom és indított egy távoli asztalt valahonnan. Kicsit paranoiás vagyok. :)
2021. jan. 2. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:

Na látod, sokkal egyszerűbb oka lehetett. :)

Egyébként ha valaki a gépedben garázdálkodna, azt egész biztos, hogy nem a LibreOffice fájlnevéből vennéd észre. :)

Egyébként megnyugtatásként: a Linux sem feltörhetetlen, de ha nincs az embernek fizikai hozzáférése a géphez, vagy nem Te magad telepítesz fel valami "hátsókaput", akkor messzemenően biztonságos rendszernek minősül.

A közvetlen interneten csüngést arra értettem, ami kb. 15-20 éve volt megszokott, hogy a géped közvetlenül a modemhez (nem routerhez!) csatlakozik, ezáltal közvetlenül "kívülről" elérhető, nincs a külvilág és közte még egy "réteg". De ez ma már ritka. Általában a szolgáltatók döntő többsége már routerrel egybeépített eszközt ad, ami maga is tartalmaz egy tűzfalat, illetve "kívülről" így nem a gépedet, hanem a routert érik csak el.

Az IP-cím meg nem valami csodaszer, amit megszerezve élet és halál urai lehetünk az illető, vagy legalábbis a gépe felett. Az nem több egy egyszerű címnél, aminek segítségével a gépedhez el tud jutni az adat. (Pontosabban közvetlenül csak a routeredhez, és az továbbítja a megfelelő gépnek.) Most mondanám azt, hogy ez kb. olyan, mint ha valaki megtudná a lakcímedet, de még annyira sem hatékony, egyrészt mert a lakcímedet tudva bármilyen szaktudás nélkül át lehet mászni a kerítésen, míg egy IP-címmel azonosított eszközbe való behatoláshoz komoly szaktudás kell, ami persze függ az adott rendszer védelmi rendszerétől is. Másrészt az IP-cím akár még változhat is.

De mondok jobbat: ahhoz, hogy egy weboldalt, vagy akármilyen szervert az interneten megtalálj, tudnod kell - vagy legalábbis a gépednek tudnia kell - az IP-címét. Azzal, hogy a gyakorikerdesek.hu-t felkeresed, a böngésződ előbb lekéri az oldal IP-címét, és csak az alapján tudja ténylegesen betölteni az oldalt. Ergo az IP-címe nem csak hogy tök nyilvános, de napi szinten tíz- vagy százezrek gépe jut hozzá, mégsem látjuk azt, hogy ötpercenként valaki feltörné. ;) Jó, persze, a védelme gondolom komolyabb, mint egy mezei otthoni PC-é, de ettől függetlenül is jól mutatja, hogy az IP-cím az nem valamilyen csodafegyver. Csak sokan szeretnek vagdalkozni és fenyegetőzni ezzel, javarészt olyanok, akik maguk sem tudják, hogy mi az.

2021. jan. 3. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi, úgy látom értesz ehhez. Én pont most próbálom ezeket tanulni, nincs kedved nagyjából leírni hogy hogy vannak ezek? Ha megkérhetlek rá.. https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__internet__1..
2021. jan. 16. 15:15
 5/6 anonim ***** válasza:

"De ez ma már ritka. Általában a szolgáltatók döntő többsége már routerrel egybeépített eszközt ad, ami maga is tartalmaz egy tűzfalat, illetve "kívülről" így nem a gépedet, hanem a routert érik csak el."


Továbbmegyek : Az internetszolgáltatók ma már kb. kivétel nélkül NAT-olnak.

A lényeg, ennek a gyakorlati következménye, hogy még ha Te magad is szeretnéd elérni, hogy az interneten keresztül kívülről el tudd érni a számítógépedet, teljesen ártatlan, ártalmatlan feladatokhoz, fel kell kötnöd a gatyádat.


Hogy mindezt az akaratodon kívül valósítsák meg hackerkedéssel : LEHETETLEN. Gyakorlatban, a való életben, lehetetlen, nem fog megtörténni.


Ha Te ezek után paranoiát érzel, azt akkor tudjuk, hogy nem pusztán félelem és aggódás, hanem egyszerűen jól eső abban a városi legendában élni, hogy "nincs rendszer, amit ne lehetne feltörni", mert ez olyan húúúú, kis meleg borzongással tölti el a laikust.


Azt a szürke valóságot, hogy nem fog Huan Gidaz egy csupazöld hexadecimális számokat villogtató képernyő mögül PONT a Te gépedet feltörni : ezt már kevésbé fogták szeretni az emberek, ezt szoktam tapasztalni.

2021. jan. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
*szokták
2021. jan. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!