Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Mi a különbség az ipv4-cím(loc...

Mi a különbség az ipv4-cím(local address) és a mac-cím(physical address) között?

Figyelt kérdés

2020. dec. 26. 04:16
 1/9 anonim ***** válasza:
40%

IP címe minden netre csatlakoztatott eszköznek van, local IP esetén a router osztja ki az eszközöknek.

MAC cím adott hálózati eszközhöz van rendelve, ez alapján lehet megmondani például, hogy bizonyos MAC című eszközök mindig ugyanazon IP címeket kapják. A MAC át is írható egyébként, klónozható.

2020. dec. 26. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%

A fizikai cím (MAC-cím), ahogy a neve is utal rá, "fizikailag" kerül kiosztásra: minden hálózati eszköz beépítetten tartalmazza, hogy mi az ő fizikai címe, ami elméletileg nem változtatható meg. (Gyakorlatilag van, hogy megváltoztatható.) Ez a cím mindenféle egyéb szoftveres közreműködés nélkül is "él", az eszköz bekapcsolásától egészen a kikapcsolásáig. A világon minden fizikai cím egyedi, nem lehet két azonos. Viszont csak fizikai szinten működik, tehát olyan eszközöket lehet ezzel megcímezni, amik veled azonos hálózatban vannak. Én hiába tudnám a géped fizikai címét, nem tudnám azzal interneten elérni, mert a fizikai cím csak helyileg, közvetlen fizikai kapcsolat esetén működik. A fizikai cím 6 barad 0 és 255 közötti számból áll, amit tizenhatos számrendszerben szokás írni, az egyes számokat egymástól kettősponttal, vagy kötőjellel elválasztva.

Az IP-cím, amit logikai címnek is szoktak nevezni, viszont egy szoftveresen előállított cím, ami ezáltal változtatható, és csak onnantól létezik, hogy az eszköz (operációs) rendszere működni kezdett. Tehát ha bekapcsolom a PC-met, abban a pillanatban még nincs IP-címe, hiszen azt az operációs rendszer (Linux, Windows, stb.) állítja be. (Hogy mi alapján, az is változó: van, hogy fixen valaki beállítja, másnak a router osztja ki, de ez már más kérdés.) Az IP-cím 4 darab 0 és 255 közötti számból áll, amit tizes számrendszerben, egymástól ponttal elválasztva szokás írni. Ez a cím - a privát címtartományoktól, visszacsatolási, és üzenetszórási címektől eltekintve eltekintve - nem csak helyileg érhető el. Így van lehetőségem például a Gyakorikérdések szerverét elérni, pedig nincs is hozzá közvetlen fizikai kapcsolatom.

Mivel ebből viszonylag kevés van (ami a megalkotásakor soknak tűnt, de akkor a fene se gondolt bele, hogy egykor majdnem mindenkinek lesz számítógépe, okostelefonja sőt, sokaknak több is), ezért létrehozták az IPv6-ot, ami ugyanazt a szerepet tölti be, mint az IP-cím, csak 6 darab 0 és 65535 közötti számot használ, amit tizenhatos számrendszerben, kettősponttal elválasztva szokás írni, és az egyszerűség (?) kedvéért rövidíthető is.

2020. dec. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

* A MAC cím az épületen belüli iroda címe (III. emelet, főnöki iroda).

* A helyi IP cím a telephelyen belüli épület címe (B épület).

* A globális IP cím a telephely címe (Budapest, Gyémánt u. 20).

2020. dec. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, a 3-as példája alapján, már az kettest is jobban megértem, de akkor ez a pontosan hogyan van?

Mert a wifinél mindegyik felhasználó eszközének helyi ip címe ki van listázva csak úgy, mint a mac címe. És alapértelmezetten egy mac címhez egy állandó helyi címet is ad, ami mondjuk változtatható, de miért kapnak külön helyi címet is? Pl. a főnöki iroda akkor egy egész épületrészt lefoglal?

Szerintem jobban hasonlít egy "zsákutca"-ra ami végén van egy ház. Mert a mac címet le tudom tiltani (azaz nem adok utat a háznak a wifihez), viszont a helyi ip címet nem. Azoknak a számát tudom csak korlátozni és a sebességét. (vagyis hány utat csinálok a routerig és melyiken mekkora sebességgel lehet eljutni a wifihez)


Ahogy ez alapján gondolom, az úgy helyes? Vagy még mindig nem értem?

2020. dec. 27. 22:02
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért kell IP cím, mert a MAC címekből nem lehet logikai topológiát felépíteni.


Pl. képzeljük el, hogy van két szervezet a következő MAC címekkel:


A: AAAA, 4444, CC33

B: DFDF, GGGG, AA22, TTTT, 88GG


4444 számítógép szeretne kapcsolatba lépni az AA22 számítógéppel. Az (A) oldalon lévő router megkapja a csomagot, és ellenőrzi, hogy AA22 hozzá tartozik-e. ŐŐŐhhööm... És mi alapján tudná ezt ellenőrizni (mi tudjuk a dokumentációból, hogy AA22-t a (B) routere szolgálja ki, de ezt a router honnan kéne tudja, hiszen nincs róla feljegyzése)?


Mondjuk annyit sikerül megállapítani az (A) routernek, hogy AA22 nem hozzá tartozik, de akkor hova küldje tovább a csomagot? Kihez tartozhat vajon az AA22?


Egyáltalán AA22 egy privát gép vagy valami, ami publikusan kint lóg az interneten?

2020. dec. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként nagyon javaslom, hogy szerezz be egy Cisco CCNA könyvet (*khm torrent khm*), az is hasonló analógiák sorával vezeti be a hálózatok működését.
2020. dec. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Hát van belőle egy pár, melyiket töltsem le? ^^˝

De csak, hogy még bonyolultabb legyen, ha egy szervert megosztok, akkor ott mi alapján találja meg, hogy az a szerver az én gépemről fut? Mert még nem találkoztam mac címmel szervernél, pedig megvan az a gép, amin fut. Vagy egy helyi ip címhez csak egy eszköz kirendelése lehetséges?

2020. dec. 28. 00:30
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Akármelyik jó lehet. Rendszeresen variálják a tananyagot, de az alapok bent vannak mindegyikben.
2020. dec. 28. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Okés, köszi! :)
2020. dec. 28. 01:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!