Hogyan lehet a számítógépek IP-címét úgy titkosítani, hogy sem a hackerek, sem az adathalászok, sem pedig a levélszemetet terjesztők ne tudják azt megszerezni?
Az IP címedet "elrejteni" lehet, mondjuk VPN / TOR használatával.
A hackerek, adathalászok, spam terjesztők pedig általában nem a te saját gépedről szerzik az adatokat, hanem valamilyen szolgáltatás szerverét törik fel, amire te regisztráltál. A te IP címedre nagyjából senki nem kíváncsi.
Ha proxyval vagy vpn-nel, esetleg nat-olt halozatrol vagy tavoli ssh szerver tunellel (stb) mesz netre, a te ip-d a forward allomason megall, es csak a tavoli ip megy a cel fele.
Egy megfeleloen konfigolt tuzfal (ilyen a gyari win tuzfal vagy egy router pl iptables-e is) viszont semmifele opciot nem ad a "hekkereknek" az ipcimeden tul, az meg edes keves. Barki mast allit, ebbol szamukra csak az ipcim derul ki, semmi mas, ami raadasul x idonkent valtozik is. No para.
Zavart érzek az erőben.
A levélszemétnek semmi köze az IP-címedhez.
Levélszemetet úgy kaphatsz, ha:
- az e-mail címed publikussá válik (vagy közzéteszed valamilyen weboldalon, vagy megszerzi valami kémprogram valamelyik partnered címlistájából)
- nem használsz megfelelő spamszűrést, azt nem "tanítod"
Az adathalászatnak sincs köze az IP-címed publikusságához. Az adathalászat úgy jön létre, hogy olyan e-mailekre, üzentekre válaszolsz, olyan weboldalakat keresel fel könnyelműen, amik valami valós terméket/szolgáltatás nyújtásának látszatával kecsegtetnek.
Ez ellen főként odafigyeléssel, egészséges paranoiával lehet védekezni ("biztos, hogy az a levél a bankomtól jött? a hivatkozás, amit a barátom küldött, biztos a megtekinteni kívánt oldalra vezet?")
A "feketekalapos" (black hat) hackerek (mert a hacker - klasszikus, tág értelmezésben - olyan szakembert jelent, aki tudását már-már művészi szintre fejlesztve, kreatívan old meg problémákat - tehát nem feltétlenül bűnöző) meg nem a dinamikusan változó (mivel az Internet-szolgáltatótól kapott IP-címed időnként változik) publikus IP-címedre utaznak. Inkább küldenek egy kecsegtető e-mailt, Messenger-üzenetet, benne egy kis kártevővel, vagy elcsábítanak egy kártevőkkel hemzsegő oldalra.
Amit javasolni tudok - a teljesség igénye nélkül:
* tartsd karban a rendszered, frissítsd gyakran az operációs rendszered, böngésződ, vírusirtód, kommunikációs és egyéb szoftvereidet
* böngésződben használj reklámblokkolót - például ilyen az uBlock Origin:
* ne tölts le mindenféle "jónak látszó" programot, ne kattints mindenfélét ígérgető linkekre; tartózkodj a warezolt, a másolásvédelmet kikerülő crackekkel ellátott kereskedelmi szoftverek illegális kópiáitól (ezek helyett használj ingyenes, nyílt forrású alternatívákat)
* magadról n adj meg fölöslegesen adatokat - nevet, címet, telefonszámot, e-mail-címet, stb... - ezeket maximum a valós ismerőseiddel (családdal, rokonokkal, munkatársakkal, üzleti partnerekkel) oszd meg
* tarts fenn - akár több - kamu e-mail címet, ami független a valóstól (illetve egymástól) - ezekkel regisztrálj a különböző szolgáltatásokba kamu névvel
* tartózkodj az (általában) amerikai székhelyű, multinacionális nagyvállalatok - Microsoft, Apple, Google, Facebook - termékeitől, keress kisebb, függetlenebb, végponttól-végpontig tartó titkosítást biztosító szolgáltatásokat - például a Google Search helyett a DuckDuckGo, Gmail helyett Protonmail vagy Tutanota, Google Chrome helyett Mozilla Firefox, Messenger vagy Skype helyett Signal vagy Telegram, stb...
Az IP-címed elrejtheted - erre ott vannak a titkosítóhálózatok - mint például a TOR, az I2P,... - vagy a VPN-szolgáltatások - mint például az ingyenes ProtonVPN - de ez önmagában ezek nem védenek meg a hackeléstől, az adathalászattól és a levélszeméttől.
Bővebben: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!