Egy archivált fájl "örök életű"? (lent)
Van pár mappa amit jelszóval védve tömöríteni szeretnék, és az érdekelne, hogy az eredeti mappát nyugodtan törölhetem-e?
Hogy ha később ki akarom csomagolni vagy belenézni nem lesz-e probléma, nem tud-e esetleg történni valami ami miatt nem férek hozzá. Vagy felesleges aggódni az ilyen "atombiztos?"
(jobb klikk -> hozzáadás az archívumhoz, winrarral)
nem örök életű...
minden adat addig él amíg az adathordozó él
Egyáltalán nem örök életű.
Azt már a többiek is mondták, hogy az adathordozó is sérülékeny, nem akarom kifejteni részletesen, tucatszor már leírtam, meg mások is: legalább 2, de inkább 3 másolatod legyen arról, ami fontos, legalább 2 különböző jellegű adathordozóra készítsd, és legalább két különböző helyen tárold. Legyen köztük "offline" tár is, ami csak szükség esetén van csatlakoztatva a géphez. (Még jobb, ha ez csak olvasható, bár tudom, ma már nem trendi az optikai meghajtó.) És persze nem árt 1-2 évenként ellenőrizni a másolatok épségét.
Hogy bármilyen kártevő károsíthatja-e? Persze. Ez is csak egy sima fájl. A logikád ott bukik meg, hogy attól, mert a benne tömörített fájlokhoz csak jelszóval férhet hozzá, attól még a nyers fájltartalomhoz nem kell semmiféle jelszó. Két perc alatt írok neked olyan programot, ami megnyitja azt a zip-fájlt, és beleír pár random bájtot, amitől az egész úgy, ahogy van, olvashatatlan lesz. A jelszó nem védi semmitől az archívumot, de nem is ez a feladata. A jelszó arra való, hogy a benne tárolt információ ne jusson illetéktelenek kezébe. Olyan ez, mint egy titkos írással írt levél. Ha valaki nem tudja a visszafejtéshez szükséges kulcsot, akkor nem tudja elolvasni. De ettől még miszlikbe tudja szabdalni azt a levelet.
Hogy a jelszó elfejtése soha nem fog bekövetkezni? Erre azért ne vegyél mérget! Kerestek már meg jópáran azzal, hogy az X éve letitkosított, fontos dokumentumokat tartalmazó zip/rar/arj-fájl, vagy Excel-munkafüzet jelszavát elfelejtették, és hogy csináljak ezzel valamit. A jelszavas védelem kétélű fegyver. Hatékony, de saját magadat is ki tudod zárni, ha úgy van. Hacsak nem valami titkos dologról van szó, akkor nem érdemes jelszavakkal babrálni.
#5 meg a nap butaságát mondta. CRC-hiba rendszerint hibás írási művelettől, vagy átviteli hibától, esetleg sérült adathordozó miatt keletkezhet. Attól, hogy beolvasod a tartalmát, nem.
Tényleg nagy hülyeséget írtam, bocsánat.
Tapasztalatom alapján azt hittem, hogy a CRC az olvasástól keletkezik.
Nem egy darab CD/DVD lemezem van, aminek a tartalmát még a DVD lejátszó beveszi, de a gép már CRC hibát dob. Ma is okosabb lettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!