Baj ha a laptopot folyamatosan a hálózatról használom és nem az akkumulátorról, most vettem laptopot azért kérdezem, hogy mi az ésszerű megoldás, vagy kivenni az aksit?
Milyen Op. rendszerrel szeretnéd használni? Én is hasonló helyzetben voltam mint te, kivettem az aksit amit a Win10 nem tud lekezelni. Hiába van beállítva jól, ha kritikus az akkumulátor töltöttség (ha nincs berakva aksi akkor 0% folyton, tehát kritikusabb nem is lehetne) akkor vagy újraindul vagy alvó üzemmódba megy vagy kikapcsol a gép. Hogy melyik, azt te döntheted el, viszont olyan opció nincs hogy ne foglalkozzon vele. Ez gyakorlatban annyit jelent hogy bekapcsolás után kb. fél percig lehet használni a gépet. (Állítólag ez valamelyik Update hibája, van aki azt mondta hogy neki jól működik aksi nélkül is, de ettől még az enyémmel ő se tudott mit kezdeni mikor odaadtam neki hogy állítsa be.) És sajnos ugyan ez a helyzet a rossz aksiknál is. Anyám gépében fél éve halt meg végleg az aksi, annyit meg már nem ér a gép hogy újat vegyünk bele (meg nem is lehet hozzá kapni). Így most azon Win7 fut, azzal jól működik.
Amúgy nem baj neki, van hogy normálisan használva (aksiról és hálózatról vegyesen) is bedöglik 1 év alatt az aksi, szóval nem számít hogy használod.
A mai akkumulátorok már mind lítiumosak, tehát nincs memória-effektusuk, mint régen a NiCd, NiMH akksiknak. Viszont az élettartamuk jelentősen csökken akkor, ha felváltva tökig lemeríted - csurig töltöd, lemeríted, töltöd (mint ahogy azokat a régi akksikat kellett). Igazából 80-90%-os töltöttség között szeretnének tanyázni, de olyan eszköz nincs, amelyik így használná az akksit. Meg gazdi se.
A folyamatosan töltőn tartás szerintem jó kompromisszum.
Most egy Toshiba laptopról írok, 2010-ben vettük, és azóta zömében asztali gépként, töltőről használtuk.
A nyáron valaki kérdezte, hogy milyen állapotú benne az akku, hát próbából kihúztam a konnektorból. Szinte pontosan 1 óra múlva állt le a gép. Szerintem ez szép teljesítmény egy közel 10 éves akkutól.
Persze, nyugodtan. Ezek az akksik elég veszélyesek ahhoz, hogy minden eszközben egy intelligens töltésvezérlő áramkör vigyáz rájuk, így nem lesz semmi bajuk. Tulajdonképpen a gyártók ennek az áramkörnek a "felparaméterezésével" döntik el még a tervezőasztalon, hogy meddig fog tartani az akkud. Simán lehetne akár olyan cuccokat is tervezni, amikben 20 évig eltart az eredeti akkumulátor. Persze ez általában nem szempont, mert nem érdeke senkinek: a kütyüjeink is sokkal rövidebb idő alatt avulnak el, a gyártóknak is élni kell valamiből, és a vásárlóknak se lehetne azzal eladni egy terméket, hogy abban sose kell akkumulátort cserélni. Ugyanakkor azt szeretjük, ha kicsi és könnyű az a valami, és mégis sokáig elmegy egy töltéssel. Azt csak kevesen tudják, hogy ez a szempont az (akku)élettartam csökkenése irányába hat.
Megnéztem a mi laptopunkat: abban (még?) nem szerepel az a beállítás, amit #5-ös írt — vagy csak én nem találom…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!