A halradar ugyanaz mint a szonár?
a nevében is ott van,hogy radar.
mikrohullámot küld egy vízbeengedett jeladón keresztül,és azt méri,hogy mennyi idő telt el bizonyos jelek visszaérkezéséig.
A lefele irányuló jel visszaérési ideje mutatja a mélységet,egyszere több jel megy lefele,ezekkel "rajzolja" ki a medret.
Bizonyos Johnstone segédjel pedig csak a csontról és egyéb anyagokról verődik vissza (ilyen egyéb anyagok nincsenek a vízben!) ,ezek jelzik a halakat/halrajokat ,méretüket.
Ilyen képet ad :
Bocsánat hogy beleszólok, de sajnos tévedsz.
A "halradar" nevet valamiért ráragasztották Magyarországon ezekre a készülékekre, holott az égvilágon semmi közük sem a radarkészülékekhez, se a mikrohullámokhoz...
Ugyanis kivétel nélkül az összes ultrahanggal működik, az elv persze itt is a hanghullámok visszaverődési idején működik, így méri be a készülék a hangvisszaverő felületek távolságát, és nagyjából a kiterjedését. A mai modern (és drága) készülékek valóban képesek 3D-szerű képalkotásra is, sőt létezik olyan készülék is, amely oldalirányban is (és nem csak lefelé) használható, akár sekély vízen is. Az már elvárható egy közepes árkategóriájútól is, hogy a fenék anyagára utalóan jelezze annak keménységét (vékony hangvisszaverő sáv- kavics, tömör agyag), vagy puhaságát (vastag hangelnyelő "szürke zóna" -iszap).
A legtöbb készülék 20-60 fokos szögben képes lefelé mérni, minél mélyebb a csónak alatt a víz, értelemszerűen annál szélesebb sávban tudja a medret feltérképezni.
Alapvetően nem arra vannak ezek a készülékek, hogy egy bizonyos halat megtalálj vele, aztán odalógasd a horgot az orra elé, hanem inkább a mederfenék struktúráit feltérképezni, és a halak számára érdekes medertöréseket, gödröket, vagy vízalatti dombokat, stb. megtalálni.
Egy mozgásban lévő hal, ami a csónak alatt elúszik, csak egy csík formájában lesz látható, de hogy merre úszott, nem fogod tudni.
A kijelzőn megjelenő adatok, képek, jelek, pöttyök-csíkok-vonalak-sávok helyes értékelése nehéz tanulási folyamat eredménye, sok-sok óra használat és elemző gondolkodás szükséges hozzá, míg kitapasztalod. Persze lehet "lebutított" üzemmódban is használni, amikor majd minden létező hínárfecni hatására "halacska"-szimbólum kerül a kijelzőre (mint az előző válaszadó linkjében), de ez tényleg csak analfabétáknak való.
Az első hülyeséget ír,mikrohullám nem terjed vízben,elsőnek üzenem hogy szerinted mért szonár van a tengeralattjárókon,vagy a romoló hajókon vízbe lógatva?! Azért mert a hang szépen terjed a vízben,a mikrohullám meg képtelen erre.
De a szonárt elmondom hogy egy mikrofonból áll és kész,mielőtt rávágsz erre is valami hülyeséget :)
Szonárral amúgy az a baj hogy halakat nem mutatja ki,csak a gépek által keltett zajt halja,de azt viszont 5.000m-es távolságig,újabbikon még ennél is meszebb!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!