Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Folyóvízre Heavy Feeder vagy...

Folyóvízre Heavy Feeder vagy Márnázós bot? Dunára milyen erősségű bot kell? Hány grammot dobálhatok egy 1,75 librás márnázóssal?

Figyelt kérdés

Folyóvízi tapasztalatok teljes hiányában jövőre szeretnék a Dunán horgászni (budapesti szakasz), de egyértelmű leírást nem találtam, hogy a sodrás végett milyen erősségű bot kell, a legerősebb feederem maximális dobósúlya 100 gramm és nem biztos, hogy tönkre akarnám tenni vagy törögetni a spicceket, ezért beruháznék új botra. Mekkora súlyú ólóm/feeder kosár kell, ha egy helyben szeretném tartani a szerelékem folyóvízen? Néhány cikkből a 80-100-120 gramm önsúlyú kosarakat írták, hogy már egy helyben képes maradni, tehát gondolom egy 150 gramm dobósúlyú feeder minimum kell. Illetve láttam még, hogy nálunk is árulnak néhány fajta kétrészes márnázós botot.

A legtöbb márnás bot kétrészes, 3,6 méter hosszú, C karakterisztikájú, gerinces 1,75 librás, ami grammra lefordítva 1,75*454 gramm= 795 gramm, ez ugye nem a dobósúly, hanem a tesztgörbét jelöli, hogy vízszintes terhelésnél ennél a súlynál éri el a spicc a nyélre mért 90 fokos függőleges állapotot, tehát karakterisztikát akar jelölni. Az ideális dobósúlyt viszont úgy lehet kiszámolni, ha a boton szereplő librát megszorozzuk az 1 OZ grammra fordított értékével, ami 1,75*28,375, tehát az 1,75 librás bot ideális dobósúlya papíron 49,65 gramm.

Ebben az esetben, akkor kétségeim vannak, hogy az 1,75 librás bottal szabad mondjuk alapból 100-120 grammos kosarat/ólmot hajintani.

Van ilyen spéci kétrészes márnásból 150 és 230g dobósúlyú is, de vagy 30-40.000 Ft, tehát feltételezem, egy 3,6-os heavy feeder nagy dobósúllyal (150-230 gramm) kiválthatja ezt a problémát, amit meg lehet kapni kb 10-13.000-ért is.

Rosszul gondolom vagy nem? 1,75 librással dobálhatok 120 gramm önsúlyú etetőanyaggal tömött kosarakat, elbírja vagy sem, mert nem bizti, hogy ildomos, de akkor miért rendelkezik minden gyártó márnás botja, ilyen 1,75 librás értékekkel? (Tudom, létezik 2 és 2,25-s változat is, de itthon a legtöbb 1,75-s.)



2013. nov. 21. 13:01
 1/4 gomzoli ***** válasza:

Valóban jobb, ha egy extraheavy kategóriás feederbotot választasz, az említett angol stílusú márnázó botok kisebb, enyhébb sodrású folyóra valók, ott is elsősorban görgetős módszerrel való horgászatra.

A feederbot dobósúlya 150-180 gr körüli legyen, a hossza inkább 3,9-4,2 méter, mint 3,6, mert ugyebár a botot a parton lehető legmeredekebben fel kell támasztani, hogy minél nagyobb szögben kiemelhesd a zsinórt a víz sodrásából, ezáltal valamivel könnyebb kosarat is használhatsz. Egy hosszabb bottal ez jobban kivitelezhető.

Valóban kelleni fognak a 100-120 gr körüli ólmozású kosarak, ha egyhelyben akarod tartani a szereléked.

Még valami, amit fontosnak tartanék: a nyeletőfékes orsódat fonott főzsinórral töltsd fel! 15-ös körüli vastagságban tökéletes választás lenne.

A legnagyobb előnye a monofillal szemben, hogy nem nyúlik-rugózik, nincs az a gumikötél-effektus, és ezáltal a legkisebb rezdüléseket is megbízhatóan közvetíti a feederbot spiccére, valamint a bevágásod is jóval kevesebb késedelemmel és közvetlenebbül ér oda a horogig.

A horogelőke természetesen monofil legyen, erőben a fogni kívánt halak figyelembe vétele mellett a főzsinór erejéhez is harmonizáló legyen. 25-ös alá nem szívesen mennék ilyen nehéz végszerelékek mellett, és főleg amiatt, hogy bármikor kaphat akár 3 kilós márna is, nem csak 20 dekás keszegféle.

A fonott főzsinór rugalmatlanságának előnyei mellett azonban egy hátránya is van, mégpedig az, hogy a hal szájába akadt horgot nagyobb, közvetlenebb terhelés éri. Erőltetett fárasztás során ez alkalmanként a hal lemaradásához vezet, mert kiszakad a hal szájából.

Ennek kompenzálása kétféleképpen lehet:

vagy hosszú (0,5-1 méter körüli) monofil horogelőkét használsz, vagy ha rövid (mondjuk 30-40 cm-nél rövidebb) előkét szeretnél (például mert akadós a meder), akkor beépíthetsz egy darab erőgumit az előke és a főzsinór közé. Ennek 10-20 centis nyújthatósága ellensúlyozza a hirtelen fellépő rántó-ütő erőhatásokat, amikre fárasztás során számítani lehet. Ezek jó részét persze a bot is elnyeli.

2013. nov. 22. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én feljebb szoktam néha horgászni a Dunán (Dunabogdány és Szentendre között), ahol azért jóval kisebb a sodrás. A 60 gr-os, lapos kosár már megáll, de lassan süllyed, így nem nagyon kiszámítható az, hogy hol ér a fenékre. Általában 100 gr körüli folyóvízi kosarakat használunk, azok már jók. A bot 180 gr-os extra heavy feeder, zsinór 20-as,25-ös fonott,vagy 35-40-es feletti monofil.


Nemrég volt egy cikk valamelyik horgászújságban a pesti márnázásról, és ha jól emlékszem, akkor ott Döme 200 gr feletti kanálólmokat használt.

2013. nov. 23. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem neked egy extra heavy feeder kellene.

Ajánlom a Spro Team Feeder by Döme Gábor 3,9-ess XXH feeder botot [link]

De ha ezt nem engedi meg a pénztárcád akkor az Eurostar Master Class Distance Feedert ajánlom 4,2-es méretben

[link]

2013. nov. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat és a hasznos tanácsokat, jól jönnek! :)

A Döme féle botot néztem, de eléggé borsos az ára, egyelőre csak kísérleti jelleggel ruháznék be, mivel a felszerelésem állóvízi erősségű (mivel állóvizeken horgászom), de megfelelő két dobos orsóm volna, csak vennék botot is.

2013. nov. 26. 16:52

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!