Horgász guruk! Milyen mederfeneket kedvelnek a különböző halak?
Igen, ez tudom, de van erről szakcikk, könyv, vagy bármi?
Köszi!
Üdv! Ez egy nagyon összetett kérdés, amire kielégítő választ sem egyszerű adni, ezért bocs, ha esetleg helyenként zavaros a story, nincs sok időm átgondolni az abszolút korrekt, mindent tartalmazó 100%-os választ...
A mederfenék valóban fontos tényező az adott halfajok nagyobb számú előfordulásában. De általában a táplálék mennyisége és a nyugodt, búvóhelyekkel tarkított környezet a legmeghatározóbb. Általában a legkisebb lehetőséget is kihasználják, ami a búvóhelyeket illeti.
Persze ez nem ilyen egyszerű, attól függ, milyen évszakról, napszakról beszélünk, milyen a környezet, stb. Egy példa: Tavasszal egyértelműen a legmelegebb vizeket keresi a hal, azokat a pontokat, ahol a legtöbbet süt a nap. Állóvízben. Hisz folyóban az áramlatok határozzák meg elsősorban a hőmérsékletet. Nyáron, a kánikulában, amikor a víz hőmérséklete is 28 fok fölé emelkedik, a legtöbb hal inkább a mélyebb, hűvösebb vizekben keres menedéket. Amúgy meg minden víztípusra más és más jellemző.
Állóvízben, az egyenletes, iszapos meder, ahol némi növényzet esetleg fellelhető, nem biztos, hogy jó, mivel a kimondottan növénnyel táplálkozó halaknak a hínár, egyéb algák nem sok táplálékot nyújtanak, inkább a nádat, sást, a part menti növényeket keresik, amennyiben ezek megtalálhatóak a part mentén. Esetleg az iszapban élő férgek, gerinctelenek előfordulása vonzhat oda néhány keszegfélét, pontyfélét. De ezek a "planktonok" is inkább a part közelében, a sekélyebb vizekben élnek nagyobb számban, ahol sok napfény éri őket.
A legjobb helyek legtöbbször a part menti növényzet közvetlen közelében vannak. Itt találhatunk még bedőlt fatörzseket, alámosásokat, töréseket is. Itt talál a legtöbb halfaj elegendő táplálékot és búvóhelyet magának.
A nyílt vízen a szigetek, amelyek szélei hirtelen mélyülnek, szintén jó haltartó helyeknek minősülnek, mivel mindig van árnyékos oldaluk, növényekkel benőtt partszakaszai, alámosások, amelyekben a lelógó gyökerek is kitűnő rejtekhelyül szolgálnak.
A mesterséges tavak alja általában egyenletes, kevés a búvóhely, így a halak is egyenletesen oszlanak el.
A medertörések, mivel búvóhelyül szolgálnak, a nagytestű, óvatos halaknak is védelmet nyújtanak. Azok a halak, amelyek változtatják helyüket, vándorolnak, előszeretettel használják az ilyen medertöréseket, hisz mozgás közben is legalább egy oldalról rejtve maradnak.
Folyóvízben a kanyarok külső íve a legmegfelelőbb, mert ezeken a részeken a víz mély medret váj. Másutt a kövezés is kitűnő terepet biztosít, ahol a kagylók megtelepszenek, ahol a kisebb halak keresnek menedéket, ott - nyomukban - a ragadozó halakat is megtaláljuk. Folyóvízben a kövezések szögletein megtörő mély vízben, vagy a bedőlt faágak alatti lelassult vízben érdemes keresni a halat.
De a történet összetettebb ennél. Tegyük fel, hogy van egy 5 méter mély árok, ami tele van bedőlt faágakkal, kagylótelepekkel, tökéletes menedéket, és kellő mennyiségű táplálékot szolgál a pontynak, de ha ide beköltözik egy nagyobb testű harcsa, amely tavasszal őrjöngve védelmezi az ikráit, akkor ott már nyoma nem lesz a pontyoknak...
No, ez részletes válasz volt, köszönöm! :)
Nagyon örülök a tapasztalatoknak, sokat segítettél. Van erről esetleg valamilyen könyv/cikk?
Konkrétan arról lenne szó, hogy halradar vételén gondolkodom mederfenék feltérképezés céljából. Csak hogy tudjam hol vannak akadók, letörések, stb.
Könyvet konkrétan erről nem ismerek, cikkeket találsz az interneten szerintem. Véleményem szerint ezeket a dolgokat ki kell tapasztalni. Én rengeteg időt töltök a vízparton még úgy is, hogy nem horgászom, csak informálódok, nézelődök, radarozok, fotókat, videókat készítek, melyeket elemezgetek, és feltételezgetek, hogy mit, hogy, merre, meddig... Főleg, ha új vizet nézek ki.
A halradarok többnyire mutatják a vízfeneket, akadókat, halmozgásokat, mélységet, hőfokot, stb. Szóval a fontosabb infókat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!