Ez hogyan történik?
Előrebocsátom, közel 60 éve nagy szerelmese vagyok a víznek és a horgászatnak. Ezalatt legalább ötször megtörtént, hogy a hal felvette a csalit, elindult vele, és hogy, hogy nem, mire bevághattam volna, elszakította a zsinórt. Úszózom, tehát ott nem ütközött akadályba, a bot spicce úgy hajlik, mint a zsidó ének, tehát az sem jelentős fékező erő. Ha nagyon akarná, botot is be tudná rántani a vízbe (mint ahogy az meg is történt nem egyszer), de ő inkább valahogy elszakítja a zsinórt. 30-as sérülésmentes főzsinór, fonott előkével. A szakadás kivétel nélkül az úszó és az előke közötti részen, kb 30-45 centire a horogtól történik. A hőmérséklet nem játszik, hogy hány pontyot szákoltam már meg a kérdéses résszel, szintén nem mérvadó. Horgászni jellemzően napi szinten megyek, egy-másfél órát áztatom a zsinórt.
Van erre valamilyen tippetek?
Mennyire gyakori eset ez nálad?
Ritkán, de előfordulhat, ha kagylós a víz.
Az elpusztult kagyló héja kinyílva fekszik a fenéken, idővel belepi az iszap, de éles a széle és az alakja is olyan, hogy a zsinórt szabályosan be tudja vezetni a két héj közötti résbe, amire a hal kapáskor rásegít.
40 év alatt velem is előfordultak ilyen esetek, de szerencsére nem túl gyakran.
Volt, amikor a power gumit vágta el, azon jól látható volt, hogy a vágás ferde, több centis hosszban gyalulta el.
1-es, bottartó zsákba teszem a botokat, így kerülnek a kocsi (kombi) csomagterébe. Teleszkópos botjaim vannak, 3,6 m-esek 80 cm-re összecsukva. A szerelék voltaképpen bevetésre kész, amint kihúzom a botot.
2-es a vágás gyanúja bennem is felmerült már. Egyetlen dolog mond neki ellent, hogy helyemet minden évben megtisztítom a növényzettől, és ilyenkor mezítláb gyalogolok a nyakig érő vízben. Hál'istennek még sohasem léptem kagylóra. De most,hogy mondod, lehet,hogy rendszeresítek valami lábbelit.
A vízben járáshoz mindenképpen ajánlott valamilyen lábbeli, jobb megelőzni a bajt, még ott is, ahol valóban kicsi az esélye, hogy bele lépsz valamibe.
A kagylóhéj is tud csúnya sérülést okozni, de lehet ott nádtorzsa, törött üveg, rozsdás vasdarab, bármi.
A leírt jelenség nálam kagylóvágásra utal, a kérdés annyi, hogy vannak-e kagylók abban a vízben... ha van kagyló, azok el is pusztulnak idővel, és a "páncélja" gyűlik, gyűlik, az nem egy gyorsan lebomló anyag.
Folyókban, csatornákban szinte biztos, hogy van kagyló, legfeljebb zárt tavakban minimális az esélye, hogy ott nincs.
Egy kis csatornán horgászom, tudjuk, hogy vannak benne kagylók, mégis megdöbbentő volt, hogy egy takarítás alkalmával mennyi kagylóhéjat találtunk egy területen.
Ez felvetett egy kérdést is, amire nem tudtunk pontos megfejtést.
A csatorna iszapos, a kagylóhéjakat is idővel befedi az iszap, esetenként akadunk is bele kagylóhájba, amit kihúzva egyértelműen felismerhető, hogy már az iszapba ágyazódott.
A kérdés az, hogy az etetés miatt nem a halak takarítják-e el az iszap egy részét, "kitakarva" a már eltemetett kagylóhéjakat is.
Az látható, hogy némelyik héj több éves, töredezett a széle, megfeketedett.
60 év alatt nálad is az a kb 5-6 alkalom nem katasztrófa, az benne van a horgászatban, még az is, hogy nem kagyló, hanem más az ok.
Találtam már én is különböző szemetet a vízben, ami akár a zsinórt is elvághatta volna, volt abban rozsdás, szétrohadt vödör, konzervdoboz, drótkötél darab, stb (őzláb, padlószőnyeg, ami ugyan nem vág, de mit keresett a vízben?)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!