Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » A horgászboton a dobósúlynak...

A horgászboton a dobósúlynak rajta kéne lennie?

Figyelt kérdés

Nagyapám korábban sokszor vitt horgászni. De meghalt, és megörököltem néhány cuccát. Eldöntöttem, hogy leteszem én is a vizsgát, viszont nekem külföldön van, ezért néhány dolog nem egyezik teljesen.


Két botot kaptam, meg néhány felszerelési kelléket. Van egy 3,6 m-es és egy 6+ m-es. Az előbbin nincsen semmi, de tényleg semmi jelzés. Ezt használta majdnem mindenre, főleg fenekezni, de úszózott is vele. A másik egy Zebco Trophy carbon kis dobósúllyal, elvileg bolognai.


Online kurzus készített fel. Az elméleti vizsgát már letettem, most jön a gyakorlati. Ott kell majd felismerni a botokat, amelyek közül a legtöbbet még élőben nem láttam. Ezek a tételek vannak:


1. [Úszós, keszegekre.] ez könnyű, a leírás alapján a leghosszabb teleszkópos bot, ami ki lesz rakva (4-6 m), kis dobósúllyal. Talán ez hasonlít a leginkább az általam öröklött "bolognai"-ra.

2.[Feeder] Szerintem szintén könnyű, a legutolsó színes ízről fel kell ismerni a feeder botot.

3. [Úszós pontyra] a léírás szerint teleszkópos, 3,30 m–3,90m ds. 20–70 g

4. [Fenekezős, angolnára] 2-2,7 m, 40-80g, elvileg általában 2 részes "összerakós".

5. [Pergetős, csuka, süllő] 2,4-3,0 m, 40-80 g

6. [Pergetős, sügér] 2,1 m, 10-30g. A kurzus szerint ezek is általában összerakós botok.

7.+8. [Legyezős pisztrángra] szerintem ez is könnyű, az orsó helye teljesen hátul, a markolat mögött van.

9. [Tengeri, csónakból, tőkehalra] 2-3 m, 100-250 g.

10. [Tengeri, partról, lepényhal] 3,6-5m, 100-250 g.


Namármost, amennyiben lehet látni feketén fehéren a hosszt, a dobósúlyt, úgy nem feltétlen vagyok gondban. De pusztán ránézésre külső jegyek alapján nem vagyok biztos benne, hogy mindegyik botot első blikkre felismerem. Aggaszt, hogy pl. a 4. és 5. tételt összekeverem. Hasonló hossz, dobósúly, valamint mind a kettő összedugós bot. Gondolom a 4-es robosztusabb, pergetőset pedig elvileg már láttam egyszer. Az egyébként 3 m felett volt, teleszkópos. Emlékszem, mert majdnem akkora volt, mint nagyapám 3,6 m-ese, és valami olyasmit magyaráztak, hogy a kevesebb gyűrűről ismerhető fel (volt rajta össz-vissz vagy 4 darab), hogy a sok súrlódástól ne menjen tönkre a damil.


Az a baj, hogy a fentieknél többet nem ír a kurzus. Gondolom fair-ek lesznek, és ki lesz írva adatokkal, esetleg névvel együtt, de ha valaki le tudná írni, mi az a pár ismertetőjel, amit nézni kell, hálás volnék.



2023. nov. 9. 08:16
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

A dobósúlyt egyáltalán nem szokás ráirni minden botra. Bojlis botokon pl. még sosem láttam, csak a tesztgörbét. Spicc vagy rakós botra sem szokás "dobósúlyt" írni, lévén nem "dobsz" vele.


Ez az 1-10 meg akkora sületlenség, hogy nem találok szavakat. Melyik országban van ilyen idióta vizsga horgászatra?!

2023. nov. 9. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
33%

Valóban létezik ilyen "gyakorlati" vizsga, bárhol a világban?

Horgászom több, mint 40 éve, követtem a horgászcikk gyártás, forgalmazás iparággá fejlődését, és kb ott szokás azzal "etetni a horgászokat", hogy minden halhoz, módszerhez különböző botot, orsót kell használni.

A 10 pontba szedett felsorolásba kapásból bele lehet kötni, pl az 5 pontban lévő csukás, süllős botot sok pergető horgász otromba "durungnak" nevezné, de a sügérezők is, ha egy 30 gr dobósűlyú botot nyomnának a kezükbe, a bojlisokat meg agyon sértené a lista, hogy róluk megfeledkeztek.

A horgászatnak három alap követelménye van a felszerelést illetően: bot, zsinór, horog.

Ez a három kötelező elem, ha ezek megvannak, a horgász döntése az, hogy az egyébként szabályosan összeállított felszereléssel, milyen halra horgászik.

A '70-es években még nem voltak ennyire "tudományosan" szét tagolva a botok, és az akkori ökölszabály ma is működik: a horgász döntése, hogy a birtokában lévő botokkal mire szeretne horgászni.

Csukára, süllőre pergetők pl sokszor használnak 2 méter körüli, 20 gramm dobósúlyig terjedő, érzékeny botokat, a 3 méteres 40-80 grammosokat kézbe sem veszik... ez ott szabálytalannak minősül?

2023. nov. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi mind a két választ. Közben próbáltam utánajárni. Németországról van egy egyébként szó. Elvileg magát a választást csak annyira veszik komolyan, hogy "nagyjából" a tartományban legyél. Tehát hogy egy keszegezős szerelékhez pl. ne 19 kg-os damilt, hatalmas tengeri multiorsót meg 2-es horgot akarj használni.


A többi része, hogy helyesen legyen összerakva minden. Tehát ne legyen gyűrű mellett átvezetve a damil, rendes és normálisan tartó csomót készíts, a fék jól legyen beállítva stb.


Egyébként sajnos kifejezetten jellemző rájuk a túlbonyolítás 🙄 Pl. a tartományunknak nincs is tengere (mert hogy itt tartományonként specifikus vizsga van) mégis sikerült beleerőltetni azt a 2 tengeri tételt. Egy amerikai fórumon meg pont arról beszéltek, hogy szerintük a németek túl hosszú és otrombább botokkal szeretnék pergetni.


Majd a vizsga után mondok többet.

2023. nov. 10. 05:54
 4/7 A kérdező kommentje:
Sziasztok, megvan a vizsga. Első része a hal felismerés, utána ez a botos tétel. Ahogy írtam, igazából csak nagy vonalakban arra voltak kíváncsiak, milyen eszközöket vennék a tételhez, nem voltak túl szigorúak. A 3-asat húztam egyébként.
2023. nov. 11. 05:18
 5/7 anonim ***** válasza:

:)

A dobósúly szerintem valami ordas nagy rákamuzás. Soha senki nem tudja megmondani, hogy azt hogyan állapítják meg és miért pont annyi egy akármilyen boton. Mégis, minek kell történnie olyankor, ha az "optimális" dobósúllyal használják és minek, ha alatta és minek, ha fölötte? És milyen damil mellett tudja ezt teljesíteni? Hogyan kell ehhez dobni? ki méri? Mi méri?

2023. nov. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Annyit mondtak, hogy ha egy bottal rendszeresen jóval a gyártó által előírt dobósúly felett dobsz, tönkremehet a bot. Alatta meg nem feltétlenül optimális, nem tudsz olyan jól dobni.
2023. nov. 20. 05:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Jó, hát ez így csak egy ordas nagy bekamuzás.

Hogyan mérik meg a max dobósúlyt, mi alapján határozzák meg, hogy az annyi?

2023. nov. 20. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!