Műugrás és toronyugrás az profi sport? Aki ezt csinálja az csak ennek él? (mint a kosarasok focisták stb amig tart a karrier kb mást nem csinál)
A sport neve muugras. A toronyugras a muugras egy versenye.
Van 1m,3m,10m (ez a toronyugras)
Es ezekbol van szinkron(paros, vegyesparos)
Magyarorszagon ez egy amator sport. Szinte biztosan dolgoznak mellette. Kinaban viszont siman lehet hogy az igazan jok profik.
Minden sportra igaz, hogy alapvetően a legtöbb sportoló amatőrként, hobbiból csinálja (lásd tömegsport), nem kap érte pénzt, sőt inkább neki vannak kiadásai. Magának fizet az eszközökért, felszerelésért, edző szakmai felügyeletéért, egyéb lehetőségekért. Ki magán szervezésben, egyéni edzéseken, más egyesületi formában, vagy akár komolyabb szakmai felügyelet nélkül.
A legtöbb sportban csak az élvonal tartozik az élsporthoz (nem véletlen az elnevezés), akik már pénzt is kapnak érte, hogy versenyeznek. Persze minél inkább a sportra teszi fel valaki az életét, annál inkább dolgozik rajta, hogy lehetőleg mások támogassák a sportolói tevékenységét és ne máshol dolgozva kelljen megtermelnie a pénzt, amit a sportra költ. Így a sport tevékenysége önellátóvá, önfenntartóvá válhat. Persze ez kinek jobban, kinek rosszabbul megy.
Pl. Ahol apucinak van egy jól menő vállalkozása, ott könnyebben születik olyan döntés, hogy a cég marketing költségvetésének egy részét a gyerekének sportolói szponzorációjára költsék. Így a cég könnyebben le tudja írni költségként, mintha nyereségként kiveszi a tulajdonos és utána saját pénzeként költi a gyereke támogatására. Na meg akár még reklám értéke is lehet.
De akár egy alkalmazott is lehet annyira jóban a főnökével, cégvezetővel, hogy rábeszélje a cégét egy kis szponzorációra - na meg a sport támogatásokban a rossz nyelvek szerint komoly divat, hogy a támogatói pénzek egy részét zsebbe visszacsúsztatják...
Persze vannak köztes kategóriák is, mert aki már régóta, pláne eredményesen űz egy sportot, az gyakran elkezd maga is edzősködni, fiatalabb sportolókat tanítani, kezdőknek órákat tartani, így a már megszerzett tudásából él, az edzőteremben, sportolással tölti a munkaidejét is, még ha nem is konkrétan a saját sportolói fejlődéséért kapja a fizetését.
Aztán, ha valaki annyira eredményes és jól szerepel a versenyeken, hogy az már üzletileg is megéri a klubjának, vagy akár cégeknek is, akkor jöhet az, hogy elkezdik konkrétan azért fizetni, hogy csak a saját felkészülésével foglalkozzon.
Na meg ott vannak a különféle pénzdíjas versenyek, ahol kimondottan a pénzdíjakért megy a küzdelem - de arra a szintre fel is kell jutni, hogy esélyed legyen a pénzdíjakra és fizetni akarjanak a sport teljesítményedért.
Időnként szoktak róla cikkezni, hogy a Feröer szigeteken még a válogatott futballistáknak is van rendes főállása a foci mellett, ezért is ciki, amikor elpáholják a magyar főállású focistákat, akiknek semmi más dolguk nincs a focizáson kívül.
Jobb helyen azok a sportolók kapnak fizetést, akik szállítják is az eredményeket. Na meg akiknek a játéka piaci alapon is kitermeli a költségeiket és nem állami pénzből kell eltartani a sportolókat, akár hoznak eredményeket, akár nem...
A műugrás olimpiai sportág, legmagasabb szintű verseny a négy évente megrendezett olimpia.
Világbajnokságokat általában két évente rendeznek (kivéve, amikor a covid közbeszól), Európa-bajnokságot szintén két évente, általában a VB-vel váltásban, így egyik évben VB másikban EB kerül megrendezésre. Budapest már több alkalommal rendezett EB-t és VB-t is.
A versenyek helyszínéről több évre előre szoktak dönteni, de van hogy egy rendező ország/város lemondja és hirtelen változás történik. Ilyen hirtelen jött rendezést is vállalt már be Magyarország.
A VB-ket a nemrég Budapestre költözött székhelyű világszövetség, korábbi nevén FINA rendezi, ma már World Aquatics néven. Az EB-ket az európai sportszövetség a LEN rendezi.
Szokás még világkupákat és Európa kupákat is rendezni, ezek a VB/EB-nél alacsonyabb szintű/tétű versenyek, szintén a világ és Európai szervezet szervezésében.
A nemzetközi versenyek időpontjait a weboldalukon meg lehet találni. A nagyobb versenyeket valamelyik sport csatorna általában szokta közvetíteni, de a magyar érdekeltségek miatt esélyes, hogy nálunk inkább az úszó számokra szoktak koncentrálni, a műugrásra kevésbé.
Magyarországon jellemzően évente egyszer, jobbára nyáron rendeznek országos bajnokságot, ezen kívül kisebb versenyek előfordulhatnak Magyarországon, de nem igazán tudok az OB-n kívül magyar műugró versenyről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!