Igaz, hogy egy olimpia bajnok Magyarországon havi fix összeget kap élete végéig az államtól?
Harmincötödik életévének betöltését követő év január 1. napjától kezdődően élete végéig olimpiai járadékra jogosult az a magyar állampolgár, aki a magyar nemzeti válogatott tagjaként akár egyéni számban, akár csapattagként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett nyári vagy téli olimpiai játékokon, vagy a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett sakkolimpián, illetve 1984-től kezdődően paralimpián vagy siketlimpián első, második vagy harmadik helyezést ért el, vagyis érmes.
Élete végéig járadékra jogosult az érmes halálának időpontjától kezdődően annak özvegye, ha magyar állampolgár és Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkezik. Élete végéig járadékra jogosult annak edzője is a negyvenötödik életéve betöltését követő év január 1. napjától. A járadék szövetségi kapitányi feladatot ellátó vezetőedző részére is megállapítható.
Olimpiai életjáradékot kapnak azok is, akik 1984-ben nem vehettek részt a szocialista országok által bojkottált Los Angeles-i játékokon, de az olimpiát pótló versenyen érmet szereztek.
Az első helyezést elért érmes járadékának mértéke a bérből és fizetésből élők előző évi - a KSH által számított - országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg. A második helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezettet illető összeg hatvan százalékának, a harmadik helyezést elért érmesnek pedig annak negyven százalékának megfelelő összeg jár. Jelenleg körülbelül 900-an jogosultak olimpiai járadékra, ez - a Nemzet Sportolója címmel járó összeggel együtt - az államnak mintegy 2 milliárd forintjába kerül évente, ami jelentős tétel a mintegy 15 milliárdos sportköltségvetésben.
Az az érmes, aki kettő, három vagy négy első helyezést szerzett, érmenként további 20 százalékkal emelt összegű, az öt vagy ennél több első helyezést szerzett érmes kétszeres járadékra tarthat igényt. A járadékra jogosultságot és a járadékot a sportigazgatási szerv a jogosult kérelmére államigazgatási eljárás keretében állapítja meg és gondoskodik annak havonta történő folyósításáról.
A Nemzet Sportolója cím havi nettó 500 ezer forintos életjáradékkal jár együtt, s azon 60 évnél idősebb, kimagasló eredményt elért, 12 sportolónak adományozható, aki aktív sportpályafutását követően is kimagasló szerepet töltött be a honi sportéletben.
Tudjátok ezek az emberek és a szüleik iszonyat pénzeket és rettenetesen sok munkát invesztáltak bele a sportba az olimpiai éremig, nem kéne sajnálni tőlük!
Csak gondoljátok meg, hogy mibe kerül csak az, hogy a gyerek megtanuljon úszni. De a barátnőm országos sokadik volt csak, mégis reggel 5-kor kelt, az edzésről jött suliba, ebéd uután gyorsan lecke, mert utána edzés és edzés majd tanulás 9-ig, 10-ig néha éjfélig. Mi meg játszottunk.
00:31 húha, már majdnem nagyra tartottam. képzeld, egy átlag ember is hajnalban kel, dolgozik egész nap (elviseli, hogy a főnöke piszkálja), hullafáradtan hazaér este 8kor, és van 2 órája szórakoztatni a feleségét meg a gyerekeit... "amig mások játszanak" :p
és ezért kap mondjuk havi 130.000-et. igenis sajnálom a sportolóktól ennek az 5-10-szeresét, ha egyszer nem csinálnak semmi hasznosat a társadalomnak. Előző példám ugyanis mondjuk orvos, aki életeket ment, a tiéd meg egy elkényeztett liba, aki úszik. Bravo!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!