Miért nem jó a focink?
Megy a VB ugye aki kicsit is szereti a labdarúgást ilyenkor nézi a meccseket. De valahogy teljesen más volt két éve az EB-t követni, mikor lehetett drukkolni a magyaroknak.
40 év után kijutottunk és nem rossz helyen végeztünk az EB-n. Mindenki hitte, hogy talán elindult valami, aztán jöttek a nagy zakók és a VB-t már itthonról nézi a válogatott.
Bennem mégis ott motoszkál, hogy mi lehet a baj?
-Kicsi az ország lakossága ezáltal arányaiban kevesebb a tehetség? Izland lakossága kb 3%-a a miénknek mégis kijutottak.
-Nincs rá pénz áldozva? De, a legjobban támogatott sport itthon.
Meglehet nézni néhány csapatot, hogy annyira nem támogatják a labdarúgást, hogy a játékosok rendes állás mellett játszanak.
Tehát nekem nem irreális elvárásaim vannak, hogy megnyerjük a bajnokságot (bár a címvédő kiesését látva semmi nem lenne kizárt), hanem hogy jussunk ki és valahol a csoportmeccsek után essünk csak ki. Egy Szerbia, Lengyelország teljesen hasonló mondjuk gazdaságilag, vagy mentalitást nézve "lengyel-magyar két jó barát" tehát messze nem csak nagy és erős országok csapatai jutnak ki.
Vagy remek példa Dél-Korea. Az utolsó meccsen matematikai esélye sem volt a továbbjutásnak, mégis úgy küzdöttek a németek ellen, mintha az életük lett volna a tét. A magyar csapatból én ezt a fajta elszántságot hiányolom.
Persze megható lehetne amikor Dzsudzsák Balázs sírva nyilatkozik, hogy éppen miért nem jött össze, de na.
Valahogy nem akarom elhinni, hogy ilyen mértékű támogatottság mellett, már 40 éve nem sikerül találni egy csapatnyi tehetséges motivált férfit, akit aztán fellehet készíteni egy tornára.
Ki lehet a hibás? Az edzők? A játékosok? Vagy ki?
Fejétől bűzlik a hal itthon is. A motivált játékosokkal az a helyzet, hogy sokszor nem is az igazán alkalmasakat válogatják be, mert valaki ismer valakit a vezetőségből, aki az ő fiacskáját be tudja protezsálni a csapatba. Ez is létező probléma, de csak a kisebb. Az egyéni felkészítési rendszerünk kb. 30-40 évvel van lemaradva a modern módszerektől, amit pedig utánpótlásnevelésnek hívunk, az egy vicc, lényegében nem is létező jelenség. Nyugaton már 6-8 éves gyerekeket elkezdenek kiválogatni, akiket szervezetten, korszerű alapelvek alapján készítenek fel, sokféle sportmozgást és koordinációs feladatot végeztetnek velük (tehát nem csak a bőrt rúgják állandóan, mint itthon), és ügyelnek a szenzitív periódusokra (minden kondicionális képességnek van olyan időszaka, amikor sokkal nagyobb mértékben fejleszthető, mint minden egyéb életkorban), köztük a mozgáskoordinációéra és egyensúlyéra, ami iskoláskor elején már le is zárul. Itthon ezeket nem veszik figyelembe és a játékosok állandó teljesítménynyomás alatt vannak. Nyerniük kellene a hazai elvárások szerint U15-ben, U17-ben, U21-ben, U23-ban és utána természetesen felnőttként is, hiszen ez már csak ilyen egyszerű, nem? Magyarországon ilyen értelemben a gyerekeket túlhajtják, ezért van, hogy ifiként még nemzetközi szintű eredményeket is tudnak hozni, majd felnőttként 45.-ek azon országok között, akik a felnőtt szezonokra készítették az elejétől is a sportolóikat.
Ez az egyik fontos dolog, tehát a specifikus képességfejlesztés és sokoldalúság hiánya miatt hiába tehetséges valaki az átlaghoz képest, ha a képességeit nem bontakoztatják ki, így a hasonló karrierre készülők között legjobb esetben is erős közepesként szerepelhet már. Ami szintén fontos, hogy a felnőtt csapat készítése sem megfelelő, nem veszik figyelembe az egyéni terhelhetőséget, így sokakat alul-, sokakat pedig túledzenek, az egységes volumen és intenzitás kevés játékosnak lesz optimális, de ehhez kellene egy szakember, aki legfeljebb 3-4 játékossal foglalkozik egyszerre és éveken keresztül. Sokszor az egyes posztokon játszókat is bután készítik fel, pl. futtatják a kapust, aki az egész meccsen ki sem mozdul a 16-os területéről a helyett, hogy a reakcióidejét és a súlypontemelkedését javítanák progresszív ellenállásos súlyzós edzésekkel és specifikus gyakorlatsorokkal, amit nyugaton szintén megtesznek.
Hirtelen ezek jutottak eszembe, és én még csak nem is mozgok labdarúgásban, tehát aki ott tényleg ért hozzá, az nálam hatszor több horrortörténetet tud mesélni, természetesen az akadémiai rendszer hiányosságaival is együtt.
Az utánpótlásképzésben vannak a legnagyobb gondok. Egyszerűen a nem tanítják meg a gyerekeknek az alapokat akkor nem fognak európai szinten is jól focizni.
Izlandon (valamelyik videóban mondták), tudják mi az erőssége a csapatnak és ezt gyerekkoruk óta belenevelik, ezért ilyen hatékonyak.
+ Itt még a szakemberek is nagyon gyengék, nincs is senki aki meg tudná tanítani a gyerekeket focizni, az edzőképzés rémgyenge, igen ott van Dárdai de rajta kívül senki nincs
Meg az se mellékes hogy az egész magyar futball úgy ahogy van korrupt, nem a tehetségek kapnak lehetőséget hanem a gazdagok fiai
Maga a játékosok mentalitása is lehetne jobb, DE ez nem akkora probléma mint amennyire a laikusok felnagyítják.
Meg még olyan játékosok vannak bőven is akik fiatalon mennek jó klubokba (Novothy, Tamás Krisztián, Szoboszlai, Németh, Dzsudzsi is ide sorolható), de valamiért egyikőjükből sem lesz senki, mégha ifiklubokban jól is teljesítenek elküldik őket kölcsönbe 2.-osztályokba és egyszerűen eltűnnek
Amúgy elvileg Dél-Korea aztt hitte hogy ha nyernek még továbbjuthatnak, ezért hajtottak ennyire
Megváltozhat-e ez? Igen, de nem egyik napról a másikra. Aki az EB után egyből VB-kijutást várt esetleg még többet az egész egyszerűen egy idióta.
Annak a csapatnak volt egy magva: Király, Juhász, Gera, Szalai, Dzsudzsák: Ezek 1, már tapasztalt játékosok voltak 2, Európai topbajnokságokban játszottak! (Király: Német elsőosztály, Juhász belga rekordbajnok, Gera EL döntős csapat, angol elszőosztály), ennek a magnak a fele visszavonult az EB után és nem volt aki pótolni tudná őket. (Egyedül Királyt, Gulácsi remekül megoldja a feladatot). + Kirúgtuk Storckot aki egy remek edző volt
És most megint várjuk Marco Rossitól a csodát, ahelyett hogy szembenéznék a realitásokkal..
És ilyen kerettel a semmiből NEM fog kijutni válogatott VB-re soha. Európából legalábbis
Ha megnéznénk a VB résztvevő 32 csapatot talán a magyar lenne köztük a keretileg leggyengébb (na jó, Panama TALÁN kivétel)
A sokat istenített Izlandban is játszik egy 30 milliót érő játékos (a teljes magyar válogatott értéke 35 millió), meg egy Finnbogasson aki 12 gólt lőtt a bundesligában, például.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!