Egy focicsapatban mi a szerepe a csapatkapitánynak?
Egy csapatkapitány szerepe a csapatban nagyon összetett. Olyan játékosnak kell lennie aki képes feltüzelni a csapatot a legrosszabb helyzetben, kitart a játékostársai mellett, ha taktikát kell váltaniuk azt látja és egyből irányítja játékosokat. Fontos, hogy kölcsönös bizalom legyen a csapatkapitány és a többi játékos között, képes legyen egy belső konfliktust is elsimítani. Ezeken kívül természetesen igen, ő megy fej-vagy írást választani,a bírónál elsimítani a dolgokat, és a serleget és ő emeli fel először.
A legtökéletesebb példa a csapatkapitányi posztra: JOHN TERRY! Tökéletes csapatkapitány.....olyannak kell egy kapotánynak lennie!! :D
Jaj, de jót derültem a válaszokon!
Valóban sokan hiszik azt, hogy egy fönök csak azért van, hogy kezet rázzon egy másik fönökkel?
Sajnos a munka területén, egy munkahelyen a munkások valóban nem látják a fönök szerepét.
Jó a kérdés, hogy végülis miért van a csapatkapitány? Mi a föladata?
Egy vicc még arról is szól, hogy a fönök veszi ki a munkából az oroszlánrészt - merthogy üvölt. :-))
Pedíg egy jó fönök úgy tud irányítani, hogy a beosztottak hallgatnak rá, és el is hiszik azt, hogy amit a fönök mond, az helyes; úgy is dolgoznak, mert meg is bíznak a fönökben. Aztán, ha ez a fönök jól irányított, akkor a munkások is láthatják az irányítás eredményét - szóval, hogy jó munkát végeztek.
Ez a fociban is így van.
A csapatkapitány ismeri a többi "munkást", tehát a csapattársit. Tudja, hogy melyik csapattársával hogyan kell beszélni, milyen föladatot adhat neki, amit az a focista el is tud végezni. Ismeri a csapattársai képességeit - úgy tudja irányítani a pályán öket, hogy minden pillanatban a legjobb utasítást tudja adni; ami jó esetben sikerre viszi az egész cspatot.
Ez bizony nem könnyü föladat - nehéz helyzetben gyorsan és határozottan kell döntenie. Még akkor is, ha a többi "munkás" éppen nem is látja, hogy ez a döntés miért volt?
De ez a jó csapatkapitány elöre gondolkodik; összességégében látja a föladatot, amit a "beosztottjainak", tehát a csapattársainak el kell fogadniuk, ha azt a vezetöt el is fogadják a saját vezetöjüknek.
Ès azt sem szabad elfelejteni, hogy a csapatkapitány is ott rohan a pályán a többiekkel, nem ácsorog és üvöltve irányít a semmibe, hanem ö is viszi a hátán a mérközés terhét.
A csapatkapitány ennek ellenére egyenrangú kell, hogy legyen a többiekkel - nem is biztos, hogy a gyakorlatban a legjobb focista. Gondoljunk csak bele: minden poszton meg tudná állni a helyét? Ez nem biztos, de ö látja és átlátja minden poszt jelentöségét. Az éppen ott focizó társát buzdítani is tudja.
Ha a kapitány éppen jó helyen szalad a pályán, akkor például ki tud kiabálni a jobbszélsönek, hogy szaladj gyorsen kicsit elörébb, mert a balszélsö éppen oda fogja rúgni a labdát; hogy aztán azt elérve be tudd löni a gólt.
Mindezt esetleg csak egy kis jelzéssel, egy-egy szóval is megteheti. Persze ehhez a csapattársainak is érteniük kell ezeket a jelzéseket.
Hát ezért nehéz a cspatkapitány föladata.
Gondoljál csak bele, hogy egy sportoló az élete további részében, amikor már nem sportol, milyen nagy akaraterövel, elörelátással, fegyelemmel rendelkezik. Ezért is lesznek az életükben késöbb sikeres dolgozók.
Hát, azt hiszem összefoglaltam a csapatkapitány föladatának a lényegét - és bocs, hogy kitértem a munka területére is - szerintem ez minden szinten így kéne, hogy müködjön.
:-))
Üdv. és jó focizást !
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!