Kezdőoldal » Sport, mozgás » Labdajátékok » Baszkföld miért nem önálló...

Baszkföld miért nem önálló UEFA-tagország? Mint pl. Skócia, Wales vagy Észak-Írország, vagy Feröer, Gibraltár?

Figyelt kérdés
A futballjuk ereje alapján logikus lenne pedig. A spanyol korona nem engedi nekik még ezt sem?

júl. 15. 21:06
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

10:


A nemzetközi jogrend le tudta követni a szlovén, a horvát, a crnagorác függetlenedést a domináns szerbség ellenkezése mellett is. A nemzetközi jogrend tehát rugalmas, csak a nemzetközi közösségnek támogatni a függetlenedni szándékozókat.


A katalán futballszövetséget tudtommal 1900-ban alapítottàk, tehát korabban mint a FIFA-t, az UEFA-ról nem is beszélve.


Tehát ami a skótok és a velsziek esetében hivatkozási alap lehetett, az pl. a katalánok esetében is adott.

júl. 16. 22:43
 12/12 anonim ***** válasza:

Népvándorlás előtt korból ,,megmaradt'' nyelvről van szó, ,,paleoeurópi'', vagyis az indoeurópai és uráli bevándrlás előtti nyelvről. Kevés ilyen van, és ami van, az is pont Európa másik szegletében: grúzok, nekik mondjuk van egy kis nyelvcsaládjuk, de az kicsi, szóval még néhány hozzá hasonló kisnyelv teszi ki.


Az etruszk nyelv egy még ismertebb paleoeurópai nyelv, Cludius császár korában még létezett, Claudiusnak feljegyzése is létezett róla, de ez sajnos elveszett.


Hogy az etruszk legalább távoli rokoa volt-e a baszknak, vagy legalább volt-e felületi tipológiai hasonlatossága hozzá, nem tudjuk. Az etruszk mellett méglehetett sok olyan paleoeurópai nyelv, amiknek csak a nevét tudjuk, és épp azt, hogy léteztek, de semmi többet.


Ebben az értelemmeben akár afféle címer nyelve is lehet az EU-nak, de ez persze egy kicsit arrább van.


Node a lényeg: hosszútávon valószinűleg a mai értelemben vett nemzetállamiság háttérbe fog szorulni, a regionális hálózatok meg előtérbe fognak kerülni, a klimaválságot kísérő társadalmi átalkulásokkal, a harmadik világ mélyszegénységének megszüntetésével, egy kicsit hálozatosabb, zöldebb és kommunisztikusabb világrend elterjedésével.


Nyilván távoli jövőben igazából mindegy lesz, hogy az EU-területek ,,hogy osztják magukat régiókra'', tehát akár Baszkföld is elérhet egy olyan fajta jelleget, amit ma az EU országai (amelyek meg vesziteni fognak nemzetállami keménységükből). Homokóra alakú lesz a jövő világtársdalma: a teteje és az alja széles (erős világállam, és erős helyi közösségek), a közepe is erős lesz ugyan, de nem lesz annyira kemény kiöblösödése, mint ma a nemzetállamnak.


A katalán ügyet amúgy tényleg szerintem túlreagálták. Kötelezni kellett volna Katalóniát, hogy függetlensége esetén maradjon EU tag, teljesítsen bizonyos plusz kisebbségvédelmi törvényeket, az adót pedig függetlensége esetén is változatlan mértékben fizesse, csak immár az EU részére, tehát ugyanannyit fizesen, mint előtte, csak formálisan immár az EU-nak utalta volna (az meg esetleg visszautalta volna Spanyolországnak a kiesett bevételek pótlására). Ez nagyjából elejét vette volna a csak adóelkerülési célzattal kezdeményezett népszavazásoknak. Közvetlen pressziót értelmetlen és talán nem is erkölcsös alkalmazni.

okt. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!