Mi a különbség egy 26” 28” és 29” kerék között?
Mountain bike-ot szeretnék vásárolni. Nagyrészt ugratni, trükközni, egykerekezni szeretnék, de tekerni is. Melyik lenne legideálisabb számomra?
Ha a 28-asat választom akkor azzal lehet ilyen trükköket csinálni vagy azt csakis tekerésre lehet használni?
Milyen magas vagy?
Mit jelent az ugratás nálad? Dirt jump?
Az Még mindig 26, mert erősebb. Jobban fordul. De ennyi az előnye. Kezd kihalni.
Ha csak ugatni akarsz terepen, akkor trail, vagy enduro bringa 27.5, 27.5+, 29
Ha utcai trükkös bringa érdekel, akkor trial bringát keresel.
Nézz egy GMBN videót YouTube-on wheel size témában.
178cm körül vagyok. Nem dirt jumpra használnám. Egyszerűbb trükkökre gondoltam amikhez nem szükséges bmx. Egyszerűen utcán trükközni. Egy trail bringánál ha 29-es kereket választok akkor az nem fog elkopni ha utcán tekerésre használom?
Köszönöm a vàlaszokat
Elkopni nem fog. Mindegyikre van nagyjából elég széles körű gumiköpeny. A gumi kopik, nem a felni :)
Jobb esetben. Vannak vadállatok, akik képesek felnin bringázni? Bár az első válaszadóból kinézem... savage...
Elég magas vagy. De ha főleg ugratásra, trükközésre kell, akkor egy rövidebb, kisebb bringa segíthet, ezért a 27.5-et ajánlom.
Kicsi OFF, de összefoglalva, de ez sem szentírás, mindent át lehet hágni. Seth 160 cm és csak 29est hajt. A világverseny DH kategóriában 26-27.5, és Trail és enduro kategóriában 27.5 a menőbb már. 29-t inkább XC és néhány endurós használ. Az agility, a fürgeség, gyors kanyarodási lehetőség jelentős előnye a 27.5-nek és 29-hez képest.
29es: terepre, vagy magas embereknek (185+cm) ajánlatos:
A 29esnek sokkal jobb a sebesség tartása és a gördülékenysége. Ellenben több anyag kell bele, hogy elég erős legyen, és ezért nagyobb a súlya, nagyobb a forgó tömege, tehát nehezebb felgyorsítani, lassítani. Valamint nagyobb ezrét nagyobb ívben kanyarodik, nehezebb vele manőverezni, trükközni. A gördülékenységet, hogy megértsed: ezzel fel tudsz tekerni egy lépcsőn is. 26ossal, 27.5-essel ezt nem tudod megtenni. Nagyobb tárgyakon is át lehet vele hajtani anélkül, hogy sérülne a felni, hiszen kisebb szögben találkozik azonos méretű tereptárggyal. Továbbá jóval nagyobb áttétet jelent, mint a 26, vagy a 27.5, tehát ez is bele számít abba, ha egyet tekersz, hány métert megy előre a bringa. A talajjal érintkező felülete nagyobb (hosszban ez 9cm, míg 27.5-nél csak 8cm), ezért jobban tapad. Ezek a tulajdonságok nagyon jól jönnek terepen, ha túrázol. Városban jól jönnek, mert kevésbé érzed meg az utat.
29es vázba villába simán rakhatsz 26os (bár akkor nagyon sokat vesztesz a vázmagasságból, amitől nehezebb lesz a középrészt átvinni bizonyos szitukban), vagy 27.5-es kereket is. 27.5-eset még szoktak is. Arra +os köpenyt raknak, ami ugyan akkora kerületre, mint a 29es sima köpeny. A +os külső annyit jelent, hogy széles és magas. Ez csak terepre jó, mert extra felfüggesztésként is működik és jobb tapadást biztosít. Szokták is mixelni: 27.5+ hátra, 29 előre.
Terepre jó, ahol sokat kell kanyarogni, illetve 175cm testmagasság alatt.
27.5es kisebb, könnyebb, jobban gyorsul, és manőverezhetősége is jobb, mint a 29, ezért városban előnyösebb.
26os jóval erősebb és könnyebb, fordulékonyabb, olcsóbb, kevésbé csillapít, jól gyorsul, jelentősen érezhető az áttét különbség max sebesség elérésekor. Magasságban a 160cm alattiaknak ajánlom, ha a kényelmet nézzük. 24es gyerek bringák meg 130 cm alatt.
Dirt Jump Bringa:
Nem más, mint egy hatalmas BMX :)
Agilis, masszív, sok ütést kibír. Ehhez fel kell áldozni néhány más tulajdonságot: nincs váltó, nincs első fék, csak elől van teleszkóp. 26os kerék, ha teheted cro-mo váz. A cro-mo jobban tompít minden rázkódást és erősebb, de drágább, ha sérül, akkor hajlik, hegeszthető. Az alu erős eléggé, talán könnyebb, de sokkal keményebb, rázósabb, és olcsóbb; ha sérül, törik, de a gyártók általában élettartam garit vállalnak rájuk.
A váz geometriája nagyon más. A hátsó villája (középrész és hátsó tengely közötti távolság) a DJ-nek rövidebb, hardtail(+9cm), trail(+10cm) és az enduro(+10,5cm) bringák sokkal hosszabbak ott is és hosszabbak a felső cső hosszában is (extra 6-12cm). Ez a ~15-25 cm hossz növekedés adja meg a terepen szükséges a stabilitást a többi bringának. Ellenben ezért nehezebb velük pörgetéseket, egykerekezést és egyéb trükköket csinálni.
A fix sebességhez csúszópapucsos váz kell.
Mivel a dirt jumper rövidebb a hátsó villánál, ezért könnyebb rajta egykerekezni is.
Hátárnya: Egy dirt jumperrel nem fogsz tudni terepre menni élvezettel, mert nincs váltó rajta. Extra költség és extra hely két bringát tartani.
Egy hardtailel nem olyan könnyű trükköket mesteri szintre emelni, de lehet.
Ezért érdemes használtan nézni egy megbízható DJ bringát, ha trükközni, BMX-ezni szeretne valaki. De te mondtad, hogy neked nem ez a cél, szóval DJ kizárva.
Ha akarod használni montizásra is, akkor egy trail bringa 27.5-essel segíthet, aminek az ülését eléggé le tudod nyomni. Rövid stucni méret Azzal is lehet manuálozni, meg egykerekezni és nagyokat ugratni, de azt nem fogod megforgatni. Az nem BMX.
Idézet a kérdezőtől:
"Egy trail bringánál ha 29-es kereket választok akkor az nem fog elkopni ha utcán tekerésre használom"
Válaszom: de elkopik.
Először is nagyon köszönöm ezt a részletes választ. Sokat segített.
Még egy kérdés, egy 27.5-es hardtrail monti mennyire alkalmas alap trükkökre és tekerésre is egyaránt? Egy bicikliboltban azt mondták, hogy ne vegyek 27.5-eset mert az nem szabványméret és csak a versenyzők használják, éppen ezért nem tudok majd szerezni bicikliboltokban ilyen gumikat.
Azt a bicikli boltot, ahol azt mondják, hogy a 27.5 nem szabvány méret, azt felejtsed el. Itt egy link: [link]
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!