Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Balaton körbebiciklizés...

Balaton körbebiciklizés tapasztalatok?

Figyelt kérdés
Minden érdekelne, ami előfordulhat. Veszélyek, élmények, tapasztalatok. Mikor érdemes menni, mennyi idő, mit nézzünk meg, szálláslehetőségek, kempingek, vonat a balatonig, mit érdemes vinnünk, milyen biciklivel menjünk, milyenek az utak sbt?

2014. jún. 29. 21:13
 1/5 anonim válasza:
Balatoni tapasztalatok még nincsenek, csak Tisza-tavi. Egy jó trekkinggel érdemes nekiindulni, viszont csak ősszel, de méginkább tavasszal. Árnyék hiányában egész nap a tűző napon tekerni nem jó móka! Belső gumit,pumpát, enni, inni esetleg egy imbuszkészletet érdemes magunkkal vinni. A bicajt kopasz gumival érdemes felszerelni, sokat segíthet!
2014. jún. 29. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:

Tapasztalatként talán annyit, hogy nagyon tervezd meg, hogy honnét indulsz (melyik részéről a Balatonnak), és merre járod körbe a tavat.


Balatonfüred-Keszthely között nagyon sok a hegyi szakasz, eléggé kifáraszt. A déli part végig sima, könnyű, gyors szakaszok. Kenese-Balatonfüred szintén laza terep.


Szerintem érdemes először letudni az északi partot. A vonatról (ha a főváros irányából jössz) ne Kenesén, hanem Füreden szállj le. Ott lehet is indulni, még pihenten nekivágni a távnak Keszthely felé.


Pihenők, kempingek:

- Zánkai ifjúsági centrum (gyermekváros) elég olcsó, kultúrált, fillérekért jó lehetőségeket kínál (saját strand, kikötő, igazi tábori élmény, disco, éttermek, erdő, tűzrakóhelyek, magyar és külföldi úttörő és cserkész csapatok mindenhol, van retros része a szállásoknak, de 4*os szálloda is.)

- Castrum camping Balatongyörökön és Keszthelyen is van, illetve Balatonberényben egy naturista camping. (A 3 közel van egymáshoz, döntsd el, melyik célközönségéhez tartozol. :) ) Keszthelyen érdemes szétnézni, bár a Festetics-kastélyon kívül nagyon nem tudnék mit felsorolni. A kastély és környéke gyönyörű. Nyílt egy Dínó-park, ez nem tudom milyen, még nem voltam. A Badacsonyi borokat érdemes kipróbálni, legalább 1-2 pohárkával, hisz nagyon közel van a Badacsony.


-Van Balatonöszödön egy nagyon retro camping, illetve Balatonszemesen egy modernebb kemping is (ezek is egymás mellett ugye). Megnézni a környéken nem tudom mit érdemes, talán az Afrika-múzeumot.


- Siófok környékén érdemes megállni, itt van több kemping is, Zamárdiban, Szabadiban, és Siófok-Sóstó városrészben is. Igazából minél távolabb van a városközponttól, annál olcsóbb. Siófokon érdemes szétnézni, bár inkább a szórakoztatás irányába épült ki a város, így a szórakozóhelyek felkeresésével lehet talán a legjobban elütni az időt. Érdemes a parti sétányra lemenni, illetve a főtér - víztorony környékét megnézni, felmenni a víztoronyba, stb.


- Végül Balatonfüred. Itt is van kemping, a kemping mellett aquapark. Balatonfüreden érdemes megnézni a balatonparti részt, a reformkori városrészt, Tihanyt. Siófokhoz hasonlóképp ez a város is a szórakoztatásra épül, itt is lehet szórakozóhelyeket látogatni, kifújni az út porát, és élvezni a nyarat.



Mi egy párszor végigcsináltuk már haverokkal, volt hogy 1 hét alatt, sok-sok pihenővel és magas véralkoholszinttel dúsított utazással:), volt, hogy 2 nap alatt 1 pihenővel, illetve volt, hogy csak Tihanytól Szántódig (rövid vagy hosszú körben) és komppal vissza, haza.


Arra figyelj, hogy amennyire csak lehetséges, nap közben hanyagold a tekerést. Meleg van, mindenki rohan a vízhez (főleg péntek-szombat-vasárnap), lankad az úton lévők figyelme (még a kerékpárúton közlekedőké is), könnyen megtörténik a baj. Inkább reggel + este, nap közben pedig keresni egy strandot, vagy egy éttermet-büfét és ismerkedni a környékkel, helyi nevezetességekkel, ellenkező nemmel:)(kivétel ha a sportteljesítményre hajtasz, és minél hamarabb le akarod tudni az utat - versenyeken ha jól emlékszem 9-10 óra a leggyorsabban teljesítők ideje a teljes 212km-es szakaszon - így nem kell szállás, nincs nézelődés:) ).

2014. júl. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Én voltam kétszer is. Átlagsebességtől függően érdemes rászánni 4-7 napot, ami leginkább attól függ, hogy sátorban laksz, vagy fedél alatt. Ha sátras túrát tervezel, akkor több súlyt cipelsz magaddal, lassabban fogsz haladni, így arra több időt szánj. Utóbbinál a szállásköltségeken vadkempingezéssel faraghatsz, én először így voltam. Ha csak minden második/harmadik este vagytok kempingben, az teljesen kibírható, sok a szabad strand, bennünket nem raboltak ki, bár sosem hagytuk magára a cuccainkat. Ha nők is jönnek(pláne ha még menstruálnak is), akkor a vadkemping felejtős. Nyáron is érdemes menni szerintem, csak minden reggel kend be magad naptejjel(több napnyi kosz is segíthet:D), és legyen nálad elég víz(3-4L). Ha meleg van, érdemes legalább 1-2 alkalommal megmártózni a túra alatt, mert utána nagyon azt fogod érezni, hogy kihagytál valamit(saját tapasztalat).

Szabadstrandok listája:

[link]

Végig van bicikliút, és végig táblázva van, hogy merre megy, kivéve egy helyen, Badacsonytomajnál. Ha Keszthely felől jösz, kétfelé válik a bicikliút, az egyik a parton megy, a másik bemegy a Káli-medencébe nagy emelkedőkön, és lejtőkön keresztül, és badacsonytomajnál az utóbbi útvonal van csak kijelezve( arra mentünk, és csak Zánkánál tudtunk visszajönni). A déliparton gyorsabban lehet haladni, nincsenek nagy szintkülömbségek( mi két nap alatt Balatonaligáról Keszthelyre értünk), viszont az északin eléggé sok, ami a hülye útkijelölésből adódik, ugyanis a településeken belül a part mellett halad közvetlenül, míg a települések közt a 71-es főút mellett halad, ami olyan 1-1,5 kilóméterre, és 100-150 méternyi szintkülömbségre van a balatontól. Így egynap 4-5ször is föl-le kell menni, ami eléggé fárasztó, és igencsak meghosszabbítja az utat(4 éjszaka alatt tettük meg, viszont az utolsó napon csak 2-3 km-ert tekertünk). Rövidíteni nem igazán lehet, egyetlen lehetősség a 71-es főút, de az kész öngyilkosság(még 40km/h-nál is csak forgalmi akadály vagy). Egyébként sokféle biciklivel nekivághatsz(láttam összecsukhatós és chopperbiciklis túrázókat is málhákkal:D), az útfelület többnyire beton(településeken belül kisforgalmú mellékutak, települések közt épített kerékpárutakon megy az út). A tájékozódáshoz elengedhetetlen a térkép, de nagyban segít, ha van GPS nálad/nálatok. Erre a célra legjobbak a túrázáshoz való GPS-ek, amikhez ingyen tudsz túra oldalakon(most nem tudom megmondani az oldalt, mert nem nekem volt GPS-em a csoportból, de majd ha megtudom, linkelem)

A kaja megoldhattó olcsón is(konzerv, félkész kaják), viszont a szálás árak drágák, 2500-3000ft/fő/éj alatt nehezen úszod meg, érdemes a parttól, fesztiváloktól és a jó kilátástól távol eső helyen keresni, ott lehet olcsóbb helyeket találni. Pénzügyileg megérheti a nagysátor-több ember stratégia, de haveroknál idővel eléggé nyomasztó tud lenni az intim szféra hiánya(horkolás, stb), így inkább barátnővel/családtaggal vágj neki, ha együtt leszel valakivel a sátorban, haveroknál egy sátor-egy ember jobban megéri.

Kajára visszatérve ha csapatosan mentek, egyikőtöknél legyen egy camping gáz sütő, így vadkempingezésnél helyben is tudtok melegíteni(akár főzni is). Az alapanyagokat az ilyen szupermarketláncokban (T*sco, Sp*r, stb) tudjátok a legolcsóbban megszerezni, bár ezek is drágábbak(pesthez képest 10-20%-al). Legyen mindenből legalább egy(hőálló pohár, hőálló műanyag mély, és lapostányérok, kés, villa, kanál).

Én eddig mindkét esetben sátrasan voltam a balatonnál, ebből adódóan az egész kis "civilizációmat" magammal kellett vinni.

Egész pontosan ezeket:

-Sátor( mindíg egyel több személyes legyen, mint amennyien alszotok benne, így belül elférnek a cuccok, és lehetőleg legyen kétrétegű, így hidegben kicsit melegebb, és esőben nem leszel annyira vizes)

-Hálózsák+polifoam, vagy Pumpálható aljú Hálózsák(ez nem a kényelem miatt kell, hanem a felfázás megelőzésére, ami 16-18 fokban simán megtörténhet)

-Ponyva(rendszerint érdemes kettőt vinni, egy vékonyabb esőponyvát[biciklikre esőben a kajálási hely fölé], és egy vastagabb barkácsáruházas ponyvát[kajáláshoz feltétlenül kell])

-Kötelek, Gumipókok( 3-4 méteres ruhaszárító madzagok, legalább 2-3 db, gumipókokból is ennyi)

-Horgász szék(nem kötelező, de nagyon hasznos)

-Felakasztható lámpa

Szerszámoknál az előttem szólóval szemben jó, ha minnél több szerszámot visztek, hogy minnél több hibára fel tudjatok készülni. Például az első balatoni túrámnál a legelső nap reggelén sikerült a hátsó kerekembe egy vázba érő nyolcast csinálni(magam sem tudom, hogy hogyan:D), és a küllőfeszítő, na meg az izomerő nélkül nem tudtuk volna helyre hozni használhatóvá a kereket.

Én rendszerint ezeket viszem:

-Csavarhúzókészlet(legalább kétféle lapos, és csillag fokozat legyen benne)

-Csavarkulcskészlet(nem kicsi francia kulcs, és nem is biciklikulcs, azok mindig eltörnek, csavarkulcs készlet 4-11 méretig, a fölött nagyobb franciakulcs is jó)

-Imbuszkulcskészlet

-Külső Gumifeszítő, a pontos nevét nem tudom(ha ügyes vagy, lapos csavarhúzó is jó lehet)

-2db külső gumi+gumifoltozó szett

-pumpa

Ilyen távnál feltétlenül kell csomagtrató, ugyanis 1-2 napnál nem lehet hátizsákkal tervezni. A csomagtartóra rá tudsz tenni egy túratáskát. Én a Himalaya 30-50 literes táskáit ajánlom. Jól rögzíthetőek, és szétszedhetőek, ráadásul jól vannak merevítve.

Piperecuccok terén elegendő szappan+körömkefe+fogkefe+fogkrém+naptej kombináció, ugyanis én személy szerint kibírok egy hetet borotválkozás nélkül. A szappan pedig univerzális, mert mosogatáshoz is használható(bár nem tökéletes :D), bár legyen legalább egy szivacs ehhez.

Ruházkodásba nem szeretnék beleszólni, csak pár tanácsot tudok adni. Vigyél magaddal egy mackónadrágot az alváshoz. Ha ugyanis csak 13-15 fok van, akkor a legfontosabb az, hogy minnél kevesebb bőrfelületed legyen szabad még a hálózsákon belül is, így legjobb, ha betűröd a zoknidba a nadrág végét, a holnapi pólódra meg ráveszel egy pulóvert, és mindkettőt betűröd a mackónadrágba. Garantáltan nem fázol meg :D.

Egyenlőre ennyi jutott eszembe, ha lesz valami még írok majd.

2014. júl. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

A GPS-hez itt tudsz jó térképet találni:

turistautak.hu

Emellett amit érdemes vinni:

-Gumikalapács(sok kempingben betonkemény a föld, és nincs mindenhol kő)

-Küllőfeszítő(nyolcas esetén)

2014. júl. 1. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Uhhh. Nagyon szépen köszönöm ezeket a hosszú válaszokat, nagyon hasznosak voltak!! :)
2014. júl. 3. 11:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!