Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Miért esik le a lánc a bicikli...

Miért esik le a lánc a bicikliről néha?

Figyelt kérdés

Nekem az a feltételezésem, hogy csak váltós biciklinél fordulhat elő, igaz vagy nem igaz?


Azt is gondolom, hogy tán rossz váltós esetén, pl. túl alacsony sebességben túl gyorsan gurulunk vagy netán épp fordítva?


Nagyon, de nagyon régi Mountain bike-om van, de olyan régi, hogy már 15 éve is a budapesti (!) Kerékpár üzletekben-szervizekben konkrétan kinevettek engem, hogy nincs hozzá szerszámuk, ami azért nem kicsit lepett meg. Megvan vagy 30 éve, vagy tán csak 25-28, nem emlékszem pontosan, csak hogy zsír új volt akkor boltból, amikor az első váltós biciklimként kaptam végre kiskoromban, tizenpárévesen, most meg már 40 vagyok. Nincs semmi baja, leszámítva, hogy nehéz súlyra sajnos és sok minden ki lett már cserélve rajta, bár szerintem fék és váltó eredeti őstermék, de megtanultam használni, naná.


És ez a furcsa, ami miatt kérdezem, hogy az elején sokszor leesett a lánc és apukám magyarázta mindig, hogy meg kell tanulnom jól használni a két váltót, és tényleg el is felejtettem már a láncleesős kellemetlenségeket, ám most nem rég kölcsön adtam vkinek egy kicsit, aki tán szórakozott a váltókkal, pedig még haza is bringáztam gond nélkül, most jut eszembe, viszont másnap nem indult és látom, hogy leesett a lánc, ráadásul az első 3 fogaskeréknél, pedig szerintem általában a hátsó szokott leesni, de lehet, h rosszul emlékszem, olyan régen, de tényleg vagy 15-20 éve nem esett le láncom.


Ráadásul szoktam a barátnőmmel és már 7 éves nagyfiával biciklizni, és a gyerek is most kapta meg élete első váltós bringáját, bár asszem csak félig váltós és félig kontrafékes, úgy emlékszem az övé, a lényeg, hogy viszonylag nagy biciklitúrára mentünk négyesben (a barátnőmnek a bringáján gyerekülésben a kisfia is) és néha a barátnőm előre hajtott, én meg a gyerek mögött maradtam a tempóját tartva, és egyszer csak leesett a gyerek lánca, amitől a gyerek megijedt, el is esett és hirtelen én kerültem apukám szerepébe megnyugtatni és megállapítani, hogy leesett a lánca, sőt, meg is tudtam javítani, jól összeolajozva a kezem.


Már akkor fölmerült bennem ez a kérdés, hogy miért esik le egyáltalán, talán túl olajos vagy épp nem elég olajos, aztán pár hétre rá most a héten én nem bírtam elindulni itthonról és nem értettem, hogy miért, és látom, hogy leesett a láncom, vagy száz év után újra! :O


Miért eshet le a lánc?


Amúgy lehet, hogy nem is annyira régi a biciklim, mert szerintem nekem is volt ilyen csak félig váltós biciklim, amikor kicsi voltam, de arra emlékszem a legjobban, hogy mennyire akartam már egy csak váltós biciklit, és mindig azt mondták nekem otthon, hogy az nagyon drága és úgyis növök még, 16 évesen már tuti megvolt, tán arra a szülinapomra kaptam végül, vagy tán még korábban, 14-15 évesen, az is 25-26 évessé teszi már.


Fura, hogy az első és a hátsó váltóm más, nem csak annyiban, hogy elöl három, hátul öt fogaskerék van (így 3x5=15 sebességes, ugye?) és így három és öt pozíciójuk is van, hanem abban is, hogy míg a hátsón rendesen elkülönül az öt fogaskerék, a váltón is az öt szám öt pötty, és ha váltok, rendesen kattan, míg az elsőn nincs semmi jelölve és nem is kattan, egyszerűen lenézek és látom, hogy melyik fogaskeréken van épp, éppen ezért nem is szoktam azt piszkálni, hanem a középsőn hagyom, kivéve akkor, ha nagyon nagy emelkedőn kell fölmennem, akkor teszem nagyobbra az elsőt, mert a hátsó meg a legkisebb sebességen van, így tanította az apukám, tán nem jól, és még így is nagyon ritkán mozdítom ki az első váltót a középső állásból.


Miért különbözik a két váltó nem csak számában, hanem hirtelen és lágy átmenetben is?


És főleg miért eshet egyáltalán le a lánc?



2023. máj. 26. 16:46
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Roglic a giron pont ma járt úgy, hogy ment fel a hegyre, bele egy kis hupliba, majd leugrot az első lánckerékről a lánc. 12mp volt mire visszarakta és elindult nagy nehezen. Mindenki más pánikba esett volna, de ő nem vesztette el a fejét, és még így is sikerült elsőnek beérnie, majd ezzel együtt a girot is megnyerni.
2023. máj. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
A lánchossz biztos jó? Akkor is le tud esni, ha hosszabb a lánc a szükségesnél és így nem kap elég feszítőerőt a láncfeszítőtől. A régieknél nincs feszítőrugó-tekerentyű csak a két végállásütköző.
2023. máj. 27. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Mutasd meg annak a kisfiúnak a videókat, illetve nézzétek vissza a mai Giro-t az Eurosporton (20. szakasz), hogy a legjobbal is megtörténik, világ legszuperebb bringájával, pár km-el a cél előtt!!!


[link]

[link]

2023. máj. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Bocs, vasárnap lesz az utolsó szakasz, a 21.

[link]

2023. máj. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

Nekem legutóbb egy kisebb kátyútól ugrott le a lánc. Valószínűleg a huppanásnál leálltam a tekeréssel, ez rásegített a "sikerre". :(

Káromkodtam, félregurultam, gumikesztyűt előkotortam, láncot visszaraktam. Mentem tovább. De azóta inkább kerülöm az úthibákat.

2023. máj. 27. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
15-ös, pont ugyanígy járt ma Roglic, nézd csak meg a linkelt videókat!
2023. máj. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Sztem a huplitól lelendült, majd fellendült a lánc, miközben bedőlt a bringa így nem a lánckerék élére esett vissza, hanem valahova mellé.
2023. máj. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk én nem a Giro-n indultam, csak a helyi kifőzdébe gurulgattam vacsoráért egy mellékucában. :)
2023. máj. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Ja, pont láttam ezt a hírt, bár csak a cimét, nem nyitottam meg, de már erre a címre is, hogy leesett a lánc... felkaptam a fejem, hogy mi ez, tényleg minden program lehallgat engem és ezért kapok ilyen kezdetű hírt, mert ezt a kérdést tettem föl...? Úgy meglepett és fel is háborított, hogy gyorsan tovább is tekertem, ezúttal a híreket, nem a bringát, aztán felmerült bennem, hogy csak kepzelődtem, de ezek szerint akkor nem... :D
2023. máj. 27. 22:51
 20/20 anonim ***** válasza:
Én meg azt hittem, hogy pont Roglic kapcsán lett beírva a kérdés.
2023. máj. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!