Karatéban miért nem lehet használni a kihonban és katában tanult technikákat kumitében? És miért no kontakt a kumite?
Pedig a kyokushin karatésok elég keménynek tűnnek.Nekem az tetszik.
De az az ugrabugrálás,amit shotokanon csináltunk,szerintem az egy vicc.
És még egy barnaöves sem tudott normális szabályos fekvőtámaszokat lenyomni
"A kyokushinban sincsen full contact."
Akkor állj oda egy kyos elé. Aztán amikor megfekszel az első tiszta erejű fejrúgástól akkor majd újra gondolod ezt...
"Akkor állj oda egy kyos elé. Aztán amikor megfekszel az első tiszta erejű fejrúgástól akkor majd újra gondolod ezt..."
Mert csak a kyoban vannak fejrúgások ? Mert a kyosok tudnak rúgni ?
Megsúgom öcsém , hogy a mozgékonyabb stílusok ellen a karaték kb labdába sem rúgnak .
"Akkor állj oda egy kyos elé. Aztán amikor megfekszel az első tiszta erejű fejrúgástól akkor majd újra gondolod ezt..."
Thai box edzésen eléjük álltam. Barna övestől 2 danosig kiütöttem őket és fejbe is rúgtam őket. Ők is próbáltak nem jött össze nekik.
8 év ökölvívás, 6,5 év muay thai van mögöttem, valamint kyoztam 3 évet. Nem poénból váltottam.
A karate az LÓPÉNISZ, karikára vágva. Ezt el kell fogadni. Tény és nem vélemény!
"Mert csak a kyoban vannak fejrúgások ? Mert a kyosok tudnak rúgni ?"
Hááááát...neeem nagyon. :) Hozzánk jártak le TKD edzésre a karatésok (kyos is és shotokanosok is) csiszolni a rúgásokat. Nem nagyon tudtak minket érdemszerűen megrúgni, viszont a mi rúgásainkat pedig nem igazán tudták blokkolni.
Szerintem is vannak gondok a karatével.
Magyarországon sajnos nincsen, vagy nagyon-nagyon ritka az igazi karate oktatás.
Ha karatézni akarsz, irány Okinawa, ahol néhány irányzatot (Goju-ryu, Uechi-ryu, Isshin-ryu, Ryuei-ryu) még a régi szellemben oktatnak. Testfelkeményítéssel, rendszeres jiyu kumitével, (nem az ippon shobus, sanbon shobus, WKF-es simi kontakt óbégatásokra gondolok) erősítéssel, nyújtásokkal.
A katák és a katák értelmezései, átültetései a gyakorlatba (bunkai) mind-mind gyönyörűek, hozzátartoznak a tradicionális karate világához, de valós harcban, gyakorlott ellenféllel ezek már nem igazán állják meg a helyüket. Hikitébe húzott kézzel ütni, blokkolni egy reális harcban kész öngyilkosság. Ha valaki megtámad, nem oi tsuki jodannal, hikitébe húzott kézzel fogja tenni...
Ettől függetlenül szerintem egy igazi életfilozófia, szép a mozgásvilága, varázslatos a szellemisége. A hófehér gi ujjának suhogása, a levegőt megrengető kiai... Nekem máig az egyik nagy szerelmem a karate.
Csak célszerű mellette REÁLIS harci értéket adó, full-contact sparringot biztosító stílust (ökölvívás, muay thai, savate, kickbox, stb.) gyakorolni.
Én azt nem értem,hogy edzésen ezt a kihont gyakoroljuk
https://www.youtube.com/watch?v=rYoY0J4MQSg
Viszont a bunyó teljesen eltér ettől,ég és föld a kettő.Mi ez az ugrabugrálás?
https://www.youtube.com/watch?v=w9kxtJpRmw4
És miért nem használunk itt pl Mae gerit vagy Shuto uké-t meg ilyeneket,amit annyira gyakorlunk kihonban?Meg se mondják,hogy egyáltalán mire való pl.a shuto uke meg kokotsu dachi,csak csináltatják orrba szájba.
A karate egy tradicionális harcművészet.
Mint karatékának, illik tudnod hogy az eredeti írásban a "kara" kínait jelentett, és nem üreset. A "karate" eredetileg azt jelenti, hogy "kínai kéz". Később módosították a "kara" írásjelet, így üreset jelent. Mivel a karaténak (eredeti nevén okinawa-te, tode) jelentős kínai gyökerei vannak, kvázi a kínai harcművészetekből (kung fu) lett kifejlesztve.
Mint tudhatod, a karate lényege a 3 "K".
Kihon (bázistechnikák), Kata (Formagyakorlatok) és Kumite (Küzdelem)
A Kihon adja a szilárd alapot, a technikák ismeretét, alkalmazásuknak hogyanját és miértjét. Ezek ismerete kulcsfontosságú.
Ugyanakkor, közismert tény, hogy egy éles harcban nem fogsz hikitéből robbantva gyaku tsuki jodant ütni, vagy pl. zenkutsu dachi, morote gedan barai tartásból mae geri jodant rúgni. Azonban, mivel a karate hagyományos, tradicionális harcművészet, "budo", ezért ezt a mai napig így gyakorolják, alkalmazzák Kihon során... Ahogyan, a régi idők Okinawájában is tették, titokban éjszaka gyakorolva.
Sokak szerint a Katák adják a karate igazi értékét, a megvilágítottságát.
Gyönyörűek a katák, jómagam is szeretek kicsit kikapcsolva lenyomni egy Jion-t, Sochin-t, Gankaku-t... azonban valós küzdelemre szerintem (és sokak szerint) alkalmatlanok. Rendben, hogy van bunkai (kata értelmezés), ahol pl. egy sima mezei gedan barai-t értelmezhetsz védésnek, támadásnak vagy akár törésnek is... De valljuk be, az utcán nem fognak hikitébe tett kézzel, fejüket védtelenül hagyva oi tsukival megtámadni... Röviden, a Kata lényege a "Budo", a tradicionális értékek ápolasa és őrzése.
És el is érkeztünk a 3. "K" - hoz, a Kumitéhez. Nos, itt tűnik igazán szembe hogy mennyivel másabbak a küzdelemre használt mozdulatok a Kihonban begyakoroltaknál. Nincs idő hikitébe tenni a kezed zenkutsu dachiban vagy akármelyik állásban, mert belevillannak az arcodba és pépesre vernek. A karate elve az volt, hogy egy támadással megsemmisíteni. Szépen mondva, "Ikken hissatsu." Maga a mozgásvilága is ezt óhajtja tükrözni. Gyorsan végrehajtott "egytámadások" jellemzőek, sorozattámadás szinte nincs is, tempó, időzítés (timing) gondos kiválsztása, és "mindent egy lapra" belevillansz az ellenfélbe. Ha találsz mázli, ha nem, akkor azonnal elmozogsz, és vársz az újabb pillanatra ha közben nem gépelték szét a fejed...
A mai versenykarate (WKF) pedig egy vicc.
Aki hangosabban visít, az kapja a pontot, intenek kontaktért, és mindenért megy a Hansoku Chui... Simi-simi kontakt.
Kérdező! Ha eredményes harcművész akarsz lenni, a karate mellé mindenképpen iktass be egy full-kontakt küzdősportot amivel fejlesztheted a hiányosságaidat, különösen sparring terén. Nekem örök szerelmem a karate (shotokan) és mindig az is marad, de én is csinálok mellette mást kiegészítésképpen.
Ajánlanám az ökölvívást, muay thai-t, savatét, kickboxot, stb-t.
Eredményes, sikerekben gazdag edzést kívánok!
Plussz, amit kihagytam és ami ugyebár szintén fontos lenne karate gyakorlásánál: a feledzett test.
Ha megnézed, a mai "karate edzők" zömének nincsenek megfelelően feledzve a végtagjai. Versenykaratét oktatnak, sportként.
Régen, Okinawán (és egyes helyeken a mai napig is) intenzív testfelkeményítés folyt/folyik, ez jelenleg főleg a Naha-te vonalon öröklődő karate ágazatoknál megfigyelhető. (Pl. Uechi-ryu, Goju-ryu, Ryuei-ryu, stb...) Brutálisan megedzik a különböző ütőfelületeket... (pl. seiken, uraken, shuto, haito, nukite, hiraken, ude, stb...) rugófelületeket (koshi, sokuto, haisoku, kakato, stb...) és így tovább.
Egyébként, az "original", tradicionális shuri-te, naha-te és tomari-te nem volt tele ennyi ízületgyilkos, mély természetellenes állással... A régi okinawa-te jóval közelebb állt a kínai harcművészetekhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!