Mennyire valós az amit a Wing Tsun-osok állítanak?
Nincsen küzdősportos múltam sőt igazából semmilyen sincs. Elég vékony és gyenge vagyok, nincs sok önbizalmam. Most végeztem középsuliban nyáron, de hatalmas megkönnyebbülés volt mert rengeteget szívattak. Eldöntöttem hogy akárhova is sodor ezután az élet ezt soha többet.
Lementem tehát Wing Tsun próbaedzésre és azonnal megtetszett az egész. De valahogy nehezen tudom elképzelni hogy minden erő és egyebek nélkül képes leszek olyan dolgokra amiket itt állítanak nekem. Azt mondák, hogy 1-2 év után bármilyen utcai szitut lerendezek gond nélkül csak rajtam múlik.
Mondták hogy nincsenek versenyek mert a Wing Tsun elég durva módon intézi a dolgait. Nem tudom, ez kicsit megrémít hogy hogy lehet ezt begyakorolni.
Ahogy elnézem elég intenzív az edzés és páros gyakorlás van nagyrészt. Erősítés viszont szinte semmi sem volt tényleg. Amiket mutattak nekem így ízelítőként azokban látok fantáziát. Vannak esetleg tapasztalataitok ?
Milyen szempontból szeretnéd megvizsgálni az adott stílus hatékonyságát? Önvédelmi vagy küzdelmi szempontból? Ez fontos kérdés, ugyanis a kettő nem azonos, csak átfedésben van.
Az önvédelem egy bonyolult és összetett mechanizmus. Két síkon zajlik: egy fizikai síkon és egy mentális síkon. A fizikai sík maga a "bunyó", maga a testi konfrontáció! Itt jönnek képbe a küzdősportok és a harcművészetek!
Azok a stílusok, melyeknek edzésén van sparring (küzdelem), nagyobb esélyt nyújtanak a testi sík megnyerésére, hiszen megtanulsz egy bizonyos forma szerint harcolni. Erre jó példa az ökölvívás, thai box, judo, birkózás, illetve a savate, vagy a BJJ.
Azok a stílusok, melyeknek edzésén nincs sparring, csak formagyakorlat, kamu-technikázgatás, meg levegőhajlítás, azok nem tanítanak meg semmilyen forma szerinti reális harcra, így nem alkalmasak az önvédelem testi síkjának megnyeréséhez, sőt még rontanak is az esélyeden, hiszen hamis önbizalmat plántálnak beléd, ami egészen addig tart, amíg a túlzott magabiztosságodnak hála össze nem pakol valamelyik helyi suttyó a kocsmában, vagy beléd nem vágják a bökőt. Ezek komoly és reál dolgok, nagyon nem játék, ezért tartom visszataszítónak és elfogadhatatlannak a félrevezető kommenteket és a hazug stílusok hazug marketingjét. Itt kell megemlítenünk a drága wing tsunt, vagy akár a krav magát, vagy a ninjutsut és még sorolhatnám.
Beszéljünk egy kicsit a mentális síkról! Erről nagyon kevés szó esik, ami rohadt nagy gond. Ahhoz, hogy meg tudd magad védeni az utcán, vagy a kocsmában, vagy bármilyen helyszínen, bármilyen bunyóban nem elég, hogy van küzdelmi technikád. Hiába tudsz ütni, hiába tudsz rúgni, hiába tudsz védekezni, hiába tudsz elmozogni, ha amint szembe jön egy konfliktus, vagy egy fenyegető szituáció, akkor leblokkolsz. Ez esetben mindegy, hogy hány éve gyakorolsz harcművészetet, ha leblokkolsz, vagy csak szimplán olyan alkat vagy, aki nem mer és nem képes határozottan fellépni egy konfliktus során, vagy nem mer és nem képes visszaütni a támadójának, akkor ugyanannyira fognak téged is elkalapálni, mint azt, aki életében semmilyen küzdősportot nem űzött.
Sajnos nekem is van ilyen ismerősöm. Látszódott rajta, hogy elég nyámnyila teremtés, ezért gyakran kötöttek bele a szórakozóhelyeken, amit megelégelt és beiratkozott egy thai box klubba. Elsajátította az alapokat, megtanult dinamikusan mozogni, pattanósan támadni, szépen védekezni. Már három éve űzte a sportot, amikor valamelyik helyi paraszt ismét beleállt az egyik éjszaka, ő pedig hiába tanult meg az edzéseken harcolni, egy tényleges és komoly utcai konfliktusban azonnal cselekvőképtelenné vált és egy soha semmit nem sportoló gyökér úgy szétkapta, hogy a mentőt is ki kellett hívni. Ezért mondom mindig azt, hogy nem elég a testi síkot csiszolni, mert az csak a mentális síkkal kiegészülve állhat össze egy hatékony önvédelemmé!
És ez csak az önvédelem 1 VS 1 verekedés része. Az utcán ez a legritkább szituáció. Hiába vagy profi ökölvívó, ha késsel támadnak meg! Hiába vagy világbajnok birkózó, ha többen mennek rád egyszerre! Az ilyen alkalmak esetére szoktam tanácsolni valamilyen önvédelmi eszköz vásárlását (pl. vipera vagy sokkoló), de jobb ötletnek tartom az ilyen helyzetek elkerülését, vagy adott esetben az elfutást!
A végére akkor összefoglalnám! Az önvédelem egy végtelenül komplex és sokrétű dolog. Vannak stílusok, amik megtanítanak küzdeni (pl. judo, savate, stb.), vannak pedig olyanok, melyek csak a pénzedet akarják kicsikarni, átvernek, átmossák az agyadat a gátlástalan hazugságaikkal és cserébe semmi harci értéket nem kapsz (pl. wing tsun, krav maga, stb.) Azok a stílusok, melyek megtanítanak harcolni nem elegek önmagukban a sikeres önvédelemhez, ugyanis ahhoz még számos egyéb dolog is szükséges: mentalitás, határozott fellépés, attitűd, helyes mérlegelés!
A wing tsunnal egyébként nem csak az az egyetlen probléma, hogy semmilyen valódi küzdelmi képességgel nem ruház fel. Talán még hagyományőrzés gyanánt működhetne is, de sajnos az egész edzést és önmagában az egész wing tsun struktúráját áthatja a marketing, a hazug ideologizálás, a kamu mítoszteremtés. Az instruktornak álcázott pénzéhes hiénáknak az a célja, hogy eladjanak neked egy tökéletes harcművészetet, amellyel nagyon rövid idő alatt száz százalékos hatékonysággal védheted meg magad bárki ellen, bármilyen helyzetben. Ráadásul a wing tsunban minimális alázat sincs a többi küzdősport felé. Azt állítja, hogy az ő rendszere a legtökéletesebb, a legműködőképesebb, a többi rendszer pedig egy kalap kaki hozzá képest. Ezen szemen szedett hazugság és egy visszataszító magatartás a mester bőrbe bújt cápák részéről. Egy olyan szisztéma, amelynek tréningjein nincs egy nüansznyi kumite, egy nüansznyi erősítés sem, az hogy is lehetne küzdelmi szempontból hatékonyabb, mint mondjuk az ökölvívás, vagy mondjuk a judo! NEVETSÉGES!
#CHRILLEX
Kedves Kérdező!
A Wing Tsun nagyon hatékony önvédelmi rendszer, ha megérted az elveit és a technikáit pontosan hajtod végre.
Ehhez heti két edzés nem elegendő.
De ha tetszik ez a harcművészet és van benned kitartás akkor eljuthatsz olyan szintre,h megvédd magad. Ehhez egy jó mester és,rengeteg kitartás szükséges.
Járj össze gyakorolni az edzőtársaiddal és kérj magánórát a mesteredtől.
A Wing Tsunhoz ész is kell, a technikáknál fontosabb az alapelvek elsajátitása.
Én még csak néhány éve tanulom ezt a harcművészetet de nekem jó tapasztalataim vannak. Nyilván ez instruktor függő is.
A többi harcművészetet/kűzdösportot pedig tisztelem és a mindig sok tapasztalatot lehet kapni egy más harcművészetet űzőtől.
De eddig még senki nem tudta nekem bebizonyitani h a Wing Tsun szar, pedig volt rá próbálkozás.
Amit küzdösportokban sparringnak hivnak az Wing Tsunban a szabad chi sao amit csak bizonyos tapasztalat után kezdhető el.
Halgass a józan eszedre és ne az itteni okosokra, gyakorolj sokat és vedd komolyan amit csinálsz és akkor meg lesz az eredménye.
Wing Chun egy nő volt... Tehát fizikai képesség nem nagyon kell hozzá, az ember gyenge pontjára támadnak ahol a legsebezhetőbb, középen.
Wing Tsun pedig a feljavított változata, biztos láttad már az IPman filmet az eredeti történet alapján hogy egy boxolóval szemben aki 300kg-t és többet üt középről is, hogy nem nagyon volt esélye. Kicsit ezért kellet alakítani hogy más önvédelemmel szemben is legyen esélye.
"De eddig még senki nem tudta nekem bebizonyitani h a Wing Tsun szar, pedig volt rá próbálkozás."
Elnézést kedves válaszoló hogy csak ezt a részt ragadom ki . Na ettől nagyobb marhaságot még nem olvastam . 1000 meg egy példa hogy a tapasztalt wing tsun mestereket a 2-3 éve boxolók játszi könnyedséggel rommá verik . Volt itt egy felhasználó ki elmondta hogy minden képzettség nélkül simán nyakon ragadott egy wing tsunost . És az is érdekes hogy a magyar wing tsun félisten még egy kihívást sem mert elfogadni . Nincs még egy olyan stílus ami úgy fikázná az összes többit mint ahogy a wing teszi .
Machbet!
Én csak a saját tapasztalatomról tudok beszámolni. Eddig aki be akarta bizonyít ani nekem h a wing tsun rossz az mind csalódva ment haza. Én is kaptam pofonokat de soha nem maradtam alul senkivel szemben. Persze a saját szintemhez mért emberekkel.
Az h más mit csinál arra nincs rálátásom.
A wing tsun hatékony és jó, legfeljebb aki csinálja az nem elég jó.
De abban biztos vagyok, h egy jó wing tsunost aki sok éve edz és tudja mit csinál azt nagyon nehéz legyözni.
Az h valaki pár hónapig, hétig eljárogat edzésre és keménynek képzeli magát azzal nem lehet mit tenni. De ilyen szerintem mindenhol van.
Én nem fikázok egy stilust sem.
Te viszont igen.
És ha valaki egy baráti küzdelemre hív arra mindig igent mondok ha érdemes rá az illető...
Akiről pedig beszélsz irónikusan "félistenként" az 5 másodperc alatt 30 at verne rajtad nyolc helyen.
Kedves vlaszoló kérlek .
A : Még egy kihívást sem fogadott el , pedig akadt pár személy aki mérkőzött volna vele .
B : Nemcsak én mondom hogy rossz a wing tsun de rajtam kívül sokan mások is . Ha idelátogatnak ők is kifejtik szerintem hogy miért gondolják így .
C : Én meg a Chuck Norrissal sparringoltam és levertem na erre varj gombot . Kaptam körbepörgő rúgást és fáj a térdem de neki meg lumbágója lett és öregedett 10 mp alatt 50 évet . Erről ennyit .
Fikázom a wing tsunt ? Nem , csak elmondom hogy vannak nála sokkal jobb stílusok is . És ha már van választék miért ne válasszon olyat ami tényleges tudást ad a kezébe ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!