Ezek után is azt gondoljátok, hogy a Wing Chun nem ér semmit?
Szavak helyett tettek beszéljenek:
https://www.youtube.com/watch?v=lgwzfmIfAHU
https://www.youtube.com/watch?v=QT_m2NsT5Gs
Há mér ne lenne jó mint a box, birkózás, thai box, kick box, karate stb.?
Szerintem ég a ts-féle pénznyelő is jó csak sparringelni kell mellette/vele...
"Értem. Akkor ilyen alapon a rúdtánc meg a mazsorett is tökéletes harcművészetek, csak sparringolni kell mellettük"
Én is értem tehát még véletlenül sem azt a lényegi dolgot találtad meg az egészben , hogy ha tanulsz küzdősportot/harcművészetet akkor ha sokat sparriongolsz mellette mind ugyanolyan jó lesz , hanem csak kiragadtál egy mondatott , hogy beszólhass.. igen értelmes megszólalás, maradtál volna csöndbe inkább..
Utolsó
Te véletlenül nem USBORNE vagy? :D
#11 "Én is értem tehát még véletlenül sem azt a lényegi dolgot találtad meg az egészben , hogy ha tanulsz küzdősportot/harcművészetet akkor ha sokat sparriongolsz mellette mind ugyanolyan jó lesz"
Látom nem jött át a lényegi mondanivaló. A box az emberi kultúra leges-legősibb, kifinomult ökölharcos harcművészete, sokezer éves múlttal. Az edzésmódszertana, a technikája, a tökéletes hatékonyságig csiszolt rendszer. Persze nyilván kompromisszumokat tartalmaz ez is, például nincs benne könyökütés, ami egy éles harcban nagyon jó tud lenni, de mégis -- elődeink kipróbáltak mindent és ami jó volt azt megtartották és továbbfejlesztették.
Úgy tűnik a távol-keleten jópár ezer évvel később elkezdték újból felfedezni a spanyolviaszt. Európában már sokezer éve kesztyűben sparringoltak a hatalmas izomtömegű harcosok -- indiában, kínában meg nekiálltak megfigyelni a sáskát, hogy hogyan bunyózik, majd próbálták leutánozni formagyakorlat keretében. Sparring, kesztyű semmi.
Azután az evolúció folytatódott (Európában ez addigra már 4000 éve megtörtént......), és a rendszer egyszerűsödött kicsit, ez lett a wing tsun. De még mindig csak a levegőt kékítették...... Katázgattak -- puhakesztyű, sparring sehol. Egy európai harcos egy egész osztag wing tsunost lenyelt keresztbe. Bruce Lee is megtapasztalta ezt, pedig ő boxolt is otthon...
És akkor végül elérkeztünk oda, hogy kicsi és kerek lett a világ. Ma már mindenki tanul mindenkitől. A wing tsunt ma már úgy hirdetik (a Máday-félét) hogy boxszal kombinált kung-fu. Ti is azzal jöttök, hogy jó a wing tsun, ha sparringol (értsd: boxol) eleget az ember.
Persze, így van. Csak minek hozzá a kung-fu is?! Ezt nem értem.
17.ek
Tökéletesen levezetted az egészet , egy apró különbséggel ,miből gondolod hogy a Kínai box (mert hogy így is hívják a kung fu-t)nincs olyan régi mint az európai? Mert ,hogy a shaolin kung fu kbminden kung funak az alapja. Ami Európának és Amerikának a box az Kínának a kung-fu Japának a karate és így tovább..tovább... Bruce Lee meg nem vett észre semmit se az Amcsi box-ból semmibe vette őket hisz nem értek fel hozzá. Ő a wing chun-t se szólta le csupán nem szerette a kötöttségét , ezért fejlesztett saját stílust amit Jeet kune do-ak nevezett el. Ez viszont valóban tartalmaz már sok féle küzdősportot mint a box vagy föld harc stb... Látod nem csak t tudsz történelem órát tartani , csupán nézőpont kérdése a különbség még mindig csak annyi , hogy én nem nézem le a box-ot mert az egy olyan dolog amit Mo-on kb a legjobban tudnak oktatni.
#18 – Abból gondolom, hogy a shaolin kung-fu nem olyan régi, mint az európai harcművészetek, mivel a shaolin templomot eleve csak az V. században alapították: [link]
... míg az európai bokszról már van i.e. 1700-ból (!!!) vázafestményünk is meg leírásunk is, a birkózásról meg nem mellesleg 6000 éves barlangrajzunk.......
De nem is az a lényeg, hogy mi mennyire régi, hanem hogy mi mennyire hatékony, milyen az edzésmódszertana stb. Én nem az ujjamból szoptam, hanem kung-fu könyvekből, hogy a wing tsun reformra azért volt szükség, mert az eredeti kung-fu stílusok tanulási görbéje alapból volt vagy 20 év, azaz rengeteg aprólékos sziszifuszi technika, nehezen tanulható stb. Ezért volt a wing tsun egy előrelépés a hatékonyság felé.
De! A kung-fu / karate edzésmódszertana még 50 évvel ezelőtt se volt zsákolós kesztyűzős gyakorlás, hanem egészen 100 évvel ezelőttig csak katázgatás (így tanultam, javíts ki ha tévedek); és a randori csak utána jött divatba és akkor sem puhakesztyűvel/fogvédővel.
Bruce Lee életrajzi könyvében olvastam, hogy Lee nem tudott mit kezdeni a kigyúrt amerikai hústornyokkal. Lehet, hogy hazájában ő volt az utca császára a 40 kg-os kung-fusok között, de az amcsi (v)erőgépek más súlycsoport voltak. Ekkor kezdte el a rendszerét tökéletesíteni védőfelszerelésekkel. Ezt olvastam a biográfiájában. Senki nem mondta, hogy nem volt fantasztikus harcmúvész, de a tények azok tények.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!