Mi a különbség a Wing Chun, Wing Tsun és a Wing Tzun kung fu között?
Ez persze nem igaz. A különféle vingcsun irányzatok között komoly technikai eltérés is akad, amit viszont csak a hozzáértő tud észrevenni. A legfontosabb különbség a laikusok számára az oktatási módszer kell hogy legyen. Vannak helyek, ahol lehúznak, vannak ahol csak valami mókás hagyományőrzés folyik, és vannak ahol valóban felkészítenek rázós helyzetekre.
A Wing Chun a William Cheung irányzatot viszi tovább Juhász sifu vezetésével. A Wing Tsun a Leung Ting irányzatot követi, a fővezér náluk Máday Norbert néven fut. A Wing Tzun-t egy Emin Boztepe nevű Németországban élő török illető hozta létre, ő a német Kernspecht mestertől tanult, és létrehozta 2001-ben a saját szervezetét. Két szervezetet tartok még fontosnak megemlíteni:
Az egyik a Real Wing Tsun. Ezt egy HWTO-ból kivált magas fokozatú mester alapította. Rájött, hogy az ottani oktatási metódusok nem igazán a valós harcra készítenek fel, ezért komoly ráncfelvarrásokon esett át a vingcsun, és ennek eredménye egy valóban használható rendszer, ellentétben a Máday-féle picsi-pacsival.
A másik a Ving Tsun-ként írt irányzat. Ezt az irányzatot egy Wong Shun Leung nevű kínai úriember nevével lehet fémjelezni, tőle tanult a német származású Philipp Bayer, aki elterjesztette egész Európában a módszert. A magyar vezető instruktort Czakó Norbertnek hívják. Őket is csak ajánlani tudom. Hatékony, megfelelően oktatott, magas szakmai színvonalú munka remek légkörben.
Igazából teljesen mindegy hova mész, csak a HWTO-tól maradj távol.
Az autentikus, Kínából származó Wing Tsun apáról fiúra szállt, ami a Leung családhoz vezethető vissza. A stílus fő képviselője ma Leung Ting. Az a Leung Ting, aki Bruce Lee-vel egyetemben Ip Man nagymestertől tanult. A többi Wing Tsun irányzat mind az autentikus Wing Tsun-ból alakult ki, így kimondható, hogy az eredeti Wing Tsun az a Leung Ting-féle irányzat. A többi irányzat kezdetben hasznosabbnak, jobbnak tűnhet a laikusok számára, akik fél – 1 év alatt szeretnének önvédelmet tanulni, de a tökéletesség felé vezető út nem 1 és nem 2 év, és nem csak a technikák ismeretéről szól.
Alapelvekről beszélhetünk, amik önmagukban határozzák meg az egész stílust: pl. a középvonal, gyors laza kezek, feszes alsó, laza felsőtest stb. Mindennek oka van, a többi harcművészettel szemben ezt évszázadokon át arra fejlesztették, hogy a legrövidebb idő alatt a legnagyobb kárt lehessen okozni vele, így az ebből kiváló stílusok látszólag egyszerűbbnek, hatékonyabbnak tűnhetnek, de valamit nem szabad elfelejteni: az említett „picsi pacsi” és a többi gyakorlat egy magasabb szintre készíti fel a tanulót. A készségeknek ki kell fejlődnie, mert az igazi Wing Tsun nem csupán a technikák gyűjteménye, annál sokkal több. Bruce Lee is azt mondta, hogy nem attól fél, aki egyszer gyakorolt ezer rúgást, hanem aki egyet gyakorolt ezerszer.
Az elején persze ezek a dolgok értelmetlennek tűnhetnek, de az évek múlásával egyre inkább értelmet kezdenek nyerni az alapelvek, a bizonyos „picsi pacsik”, és kezdenek kinyílni azok a bizonyos ajtók. Minden csak idő és energia kérdése, amit mindenkinek magának kell eldöntenie, de a Wing Tsunt csak hosszú távon érdemes tanulni, ha valaki eredményességet szeretne bárhol, bármikor az utcán. Személyes preferencia kérdése, hogy valaki megveszi az eredeti Nike cipőt drágán vagy a hamisítványt olcsón, egyik embert sem érdemes véleményezni, de az eredetiről azt mondani, hogy nem jó, az minden bizonnyal nonszensz. Az sem véletlen, hogy a Leung Ting-féle Wing Tsun Kung Fu-t tanuló és oktató Széll Gábor oktatja Magyarországon a fegyveres testületek közelharci kiképzését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!