A hegymászásnak mi értelme, miért kockáztatják az életüket a hegymászók?
Nagyon hosszan írhatnám, de van egy gyanúm, hogy téged nem érdekel, csakazért tetted fel a "kérdést", hogy leírhasd a véleményed, hogy micsoda felelőtlenek, hülyék, stb.
Először is a hegymászás nem azonos a 8 ezresek palack nélküli megmászásával, az csak egy irány a sok közül, és a 8 ezreseket palack nélkül mászók sem onnan indultak, hanem kisebb hegyekkel.
A hegymászás egy szenvedély, aki komolyan belekezd, az megszereti a hegyeket, a velük járó kihívásokat, és egyre többet akar. Hangsúlyozom, nem feltétlenül a 8 ezreseket, vannak más irányok is (pl. technikailag nehezebb hegyek, másféle hegyek, másféle technikák, aktivitások, stb., stb.), de nyilván van a mászóknak olyan része is, akik véhül a 8 ezreseket tűzik ki célul. Ha nem vagy benne, nem érted, ha más hobbiban benne vagy, amit szenvedéllyel űzöl, akkor valamennyire megértheted.
De végső soronazt is fel érdemes tennie az embernek mint kérdést, hogy miért is élünk, nem mint állatok, hanem emberek, mint tudatos, gonolkodó lények.A szaporodás erre nem válasz, mert azzal csak odébb dobod a kérdést a következő generációnak, hogy majd akkor ők. Nos, az egyik lehtséges válasz, hogy azzal foglalkozunk, amit nagyon szeretünk csinálni. Az emberek egy részének ez a hegymászás. És attól nem leszel felnőttebb, hogy akkor nem csinálod, mert veszélyes. Ők is tudják, hogy veszélyes, és maguk döntik el mennyir vállalnak be. A médiában csak azokról hallasz, aki a legnagyobb kockázatokat bevállalja.
Egyszerűen fontosabb nekik az egyéni siker, mint a család.
Rengeteg ilyen ember van!
12:
Szilárd felesége is hegymászó, ezért tudta megérteni a férje motivációját. Persze így utólag könnyű ítélkezni, mert tudjuk már a kimenetet, hogy meghalt, de benne volt az is, hogy sikerül. Ha azt nézed, hogy mennyi gyerek nő úgy fel, hogy a szülei frusztráltak, mert nem érték el a céljaikat, akkor sokkal összetettebb kérdésről van szó. Arról nem is beszélve, hogy a társadalom ugyanúgy elítéli azokata hegymászókat, vagy akár természetes hegymászó párokat, akik pont a veszélyek miatt nem vállalnak gyereket, mert hogy milyen önzők, fonosabb nekik a hobbi.
Amúgy ha közelebb akarsz jutni a hegymászók motivációjához, a Broad Peak című filmet ajánlom. Nyilván kissé romatizálva van a sztori, de sokkal realisztikusabb mint pl. Nims filmje, de a sztori valós.
17:
Nem az adrenalin, mert pont abban nincs semmi adrenalin, ha a veszély az, hogy hegyibetegsëben meghalhatsz, ha nem tudsz időben lejönni. De általánosságban sem a hegymászásban.
Azért csinálják, mert szeretik a hegek szépségét, az érzest mikor ott vannak, emellett szeretik a kihívásokat.
Ami a szenvedést illeti, ha sportortál már valamit, az a fajta szenvedés, mikor a jól végzett edzésbe vagy versenybe beleadsz apait, anyait, de nyilván a testedet ez megterheli, tud jó érzéw lenni szellemileg, szokták úgy is mondani, hogy "máshogy jó". A hegymászásnál is így van.
"Miért lobog örökkön életünk lángja?
Nem érti ki a földön áll, bilincsbe zárva.
A sorsot kísértik - mondja - de ugyan mivégre?
Miért hajtja az embert nyughatatlan vére?
Várjuk talán merengve, míg leszáll az alkonyat?
Nem nyerünk egyebet, csak elveszett álmokat."
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!