Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Ökölvívás, vagy ashihara karate?

Ökölvívás, vagy ashihara karate?

Figyelt kérdés

Szeretnék elkezdeni egy harcművészeti ágat. A távol-keleti harcművészet filozófiája nagyon fontos számomra, a belső út megtalálása, a harmónia stb. és emiatt gondoltam a japán karatéra.

A karatet gyakran látom, hogy szidják és nem tartják hatékonynak, azonban az ashihara karate edzések tudtommal full-contact lehetőséget adnak, ezért ez talán kivételt jelent. Az ökölvívás viszont a védekezést is és a pontos támadást is gyorsan megtanítja, de talán nem nyújt olyan szigorú fegyelmi rendszert, mint a karate.

Mi a véleményetek, melyik mellett döntsek?



2021. jan. 27. 20:51
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
81%
Egyértelműen box, ha jót akarsz magadnak.
2021. jan. 27. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
És mi miatt?
2021. jan. 27. 20:55
 3/19 A kérdező kommentje:
Esetleg még a kyokushin is full-contact.
2021. jan. 27. 21:34
 4/19 anonim ***** válasza:
69%

Ha az önvédelem fontos szempont,akkor mindenképpen box (mondom ezt úgy,hogy én kyoztam).

Ha csak mellékes,akkor harcművészet.

2021. jan. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

gondolom azért a karate is ad valamilyen harctudást, bár összességében nem szoktam konfliktusba keveredni.

Tudnál mesélni a kyoról? Az ashihara is abból fejlődött ki, illetve a kyo is full contact.

2021. jan. 27. 21:48
 6/19 anonim válasza:
100%

Szia!

Szerintem:

Ökölvívás előnye, hogy annak ellenére, hogy kevesebb technikát használ, hamarabb jutsz el olyan szintre, hogy egy kisebb, vagy hasonló tömegű támadóval szemben sarokbaszorított helyzetben megvédd magad. Nagy hangsúlyt fektet az állóképességre, és edzéseken ugyanúgy kaphatsz. Elhajlások, alap védekezések, blokkolások, kontrázások, ezek mind-mind fontosak, és oktatják.

Karate egy összetettebb rendszer, nem csak üt rúg, hanem csavar dob és igazából van irányzat, ami földharcot is tartalmaz.

Szerteágazóbb ismeret, hosszabb ideig tanulod az alapot, mert szélesebb a spekttrum. Viszont iskolája válogatja mennyi energiát fordítanak az egyénre.

Hogy mit válassz? Te mennyire szereted bonyolítani a dolgokat, mennyire vagy összetett, mennyire vagy kreatív, hogy rögtönzöl????

Szerintem nagy személyiségformálásba ne ezzel menj bele. Indulj el egy irányba, ha nem a te utad, válassz mást. Az, hogy pl egy évig ezt csinálod, és nem élvezed, az nem von le semmit , és nem akadályoz meg, hogy válthass. A lényeg, hogy csinálod, és nem tingli-tanglizol.

2021. jan. 27. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

A 6os nagyon jól összefoglalta szerintem.


Ahogy írta előttem, a karate sokkal jobban fek van úgymond turbózva technikákkal,így sokkal több idő kell,amire mindegyiket elsajátítot egy magabiztos hasznalati szintre.


Én 7 évet kyoztam. Talán 5 év után éreztem úgy, hogy magabiztosan tudnám használni. Egyszer kellett is, nem blokkoltam le,egyből tudtam csinálni,amiket jól tudtam (nekem a combrúgás volt a kedvenc,valamint az ushiro mawashigeri. Az előbbit használtam. Az utóbbihoz elég hülyének kell lenni, hogy élesben használjuk. Már csak azért is,mert ha betalál fejre,akkor az tarol...).


Amit tudni kell a kyoról,hogy ez is full contact. Sok küzdelem van (legalábbis nálunk sok volt). Elég sok formagyakorlat is van benne (aminek sok értelme nincs,csak ugye jól néz ki,meg azért segíthet bizonyos dolgokban nyilván),így ha ezek nem tetszenek,akkor ne ezt választ.


Sok felesleges mozdulat (de ez úgy általánosságban igaz a harcművészetekre). A földharc és dobások is jelen vannak,ami szintén dojo függő,hogy mennyire tanulod meg. Mi elég sokat foglalkoztunk ezzel is,de azért nyilván egy judos probléma nélkül földre vinne.


Kyoban vannak ilyen,hát nem is tudom, hogy hogy fogalmazzak, ilyen tompításos esések. Magyarul megtanulod, hogy hogy kell elesni. Ez szerintem a boxban nincs,pedig hasznos. Nekem olyan szinten reflex lett, hogy ha télen elcsúszok a jégen vagy bármi miatt elesek,akkor így esek. És még mindig,pedig már pár éve befejeztem a kyot. Pár fejfájastól megmentett.


Egy nagy hátrányát felhoznám viszont: az ízületeket nyírja különösen. Rengetek kifordult, természetellenes pozízió van benne (akárcsak vegyük azokat a rúgásokat,ahol fordulni kell. Remekül gyilkolják a térdet). Nekem a térdemet eléggé kikészítette,ez is volt az egyik indok,ami miatt végül befejeztem. De persze ez alkatfüggő is,nekem valószínűpeg eleve nem volt 100as a térdem. Shihannak (az edző) viszont semmi baja nem volt,úgy, hogy kb 50 éve folyamatosan csinálja.


Tovabb nem is folytatnám,hiszen még rengeteget tudnék írni. A legegyszerűbb az,ha elmész mindkét edzésre és kipróbálod. Pár hónap után megtudod,hogy melyiknillik hozzád jobban. Ajánlom, hogy több helyet is kipróbálj,mivel sajnos itthon sokszor elég silány a harcművészet oktatása (ezért is kap ennyi negatív kritikát itt gyk-n és máshol is. Jogosan.) Nekem szerencsém volt ezek szerint.

2021. jan. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
31%

Az ökölvívás a más ökölvívók elleni védekezést tanítja meg. A boksz nagyon behatárolt stílus, pont ez a hátránya. Mivel nincsenek benne rúgások nem is készít fel a rúgások elleni védekezésre, nem is edzi fel a lábakat és ezért jó pár ökölvívó szívta már meg mikor lábon rúgták, főleg, ha acélbetétessel. De azzal is sokszor meg szokták lepni őket mikor nagy erővel meglökik őket, mivel arra sincsenek felkészülve. Meg idehaza azért is gondold át a bokszot, mert nagyon sok helyen a C típusú állampolgárokkal van teli. Olyan edzésre meg hidd el, nem akarsz menni, ahol majd minden edzés végén minden cuccodat ellopják vagy az öltözőben késsel veszik el tőled.

Ashihara Karate meg lehet Japán irányvonalú, de inkább elkezdett visszatérni az okinawai módszerekre. Nem annyira már a belső béke, stb. hangzatos szlogenek a lényege. Ashihara-t is ezért akarták mindenáron kirakni a Kyokushin szövetségből, mert egyre jobban intett be a japán irányvonalnak. Azért nem rakták ki, mert inkább önszántából kilépett.

Idehaza meg alaposan meg kell válogatni hova mész edzeni, mert 90% stílustól függetlenül a béka feneke alatt van az edzések színvonala. Mind a harcművészeteké, mind a küzdősportoké.

2021. jan. 28. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Melyik az az ökölvívó klub, ahol edzés után késsel ellopják a cuccaidat az öltözőben? Ha ez valahol (legyen az akármilyen küzdősport egyesület) előfordul, ott ebből akkora balhé és rendőrségi eljárás lesz, hogy tele lesznek vele az újságok, ráadásul a klubot is bezárják, az fix.

Egyébként meg nehogy már azért ne válaszd a bokszot, kedves kérdező, mert a bokszolók nem tudnak védekezni az acélbetétes bakancs ellen! Miért kéne védekezniük ellene? Gyerekek, ez Magyarország, nem Kuba. Itt az emberek 95%-a le fogja tudni élni úgy az életét, hogy nem fogják késsel kirabolni, acélbetétes bakanccsal lábon rúgni, vagy viperával megcsapkodni. Annyira vicces, hogy ezen az oldalon minden második kommentelő annyira túlkapja ezt a küzdősport-önvédelem dolgot, mintha itt mindenki minden nap élet-halál harcot vívna az utcán. Itt mindenki a Hős utcában lakik, vagy mi van? Bár ott sem olyan durva a helyzet, mint amennyire itt szeretik elferdíteni a felhasználók a valóságot. Nehogy már azalapján kelljen küzdősportot választani, hogy melyikkel lehet majd megsemmisíteni a késes, acélbetétes támadót! Senki ne aggódjon, jó eséllyel senki nem fog életveszélyes utcai szituációba keveredni, ha pedig ne adja Isten mégis, akkor nem a küzdősport fog megmenteni, azt garantálom.

Abban egyetértek a 8-assal, hogy idehaza a küzdősport tréningek legnagyobb részének a béka feneke alatt van a színvonala. Éppen ezért nagyon körültekintően válogasd meg azt a szövetséget, ahova aztán beiratkozol. Ha valami nem oké, nem vagy elégedett, nem megfelelő a nívó (amit pár hónap után mindenképp észre kell vegyél), akkor nyugodtan hagyd ott, iratkozz be máshova, merj váltani. Nem mindenkinek való minden! Fontos, hogy olyan szervezetet keress, ahol van kvalifikációs versenyeken felmutatott eredmény, profi az edző, jó a közösség, kemény az erősítés, van nyújtás és állóképesség fejlesztés, továbbá rendszeres a sparring. Ahol ezek közül valamelyik nincs meg, ott sok babér nem terem.

Az ashihara karate amúgy nem egy rossz stílus, de belföldön kb. négy olyan hely van, ahol oktatják, szóval ha nem laksz egy ashihara szövetség közelében, akkor felejtős. A következőket javaslom: ökölvívás, thai boksz, savate, birkózás, judo, BJJ. Magyarországon ezek a legjobb minőségben tanított rendszerek, de itt is nagy a szórás, mert sajnos sok a hitvány klub is.

2021. jan. 28. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
90%

Az a baj hogy a karatéval teszel egy jo par éves kiterőt.


Vannak már stilusok, inkabb mesterek akik adoptaljak a formagyakorlatokat, mozdulatokat úgymond az utcára.


Pl Andre Bertel- videoit ajanlom

Vagy Jesse Enkamp.


Hogy ezt itthon megtalalod e az mas kérdés.

2021. jan. 28. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!