Lövészetben ólom?
A feltetelezesed helyes.
Az olom a legtobb elterjedt loszer tipusban altalaban tobb funkciot is ellat.
Az alabbiakban igyekszem mindezt tomoren osszefoglalni.
Eloszor is a lovedek magja leggyakrabban olombol van. Az olom hasznalata lovedekekhez a nagy suruseggel indokolhato. Suru lovedek -> nagy tomeg egysegnyi terfogaton -> nagyobb lendulet. As FMJ es JHP loszerek eseteben az olom lovedek valamilyen kulso reteggel van boritva, igy alapheyzetben kozzetlenul nem erintkezel vele. Loveskor es a lovedek becsapodasakor termeszetesen az olombol mikro-proszemcsek kerulnek a levegobe. JHP loszereknel tovabbi erv az olom hasznalata mellett az olom relativ puhasagabol adodo deformacio. A becsapodast kovetoen fokozatosan deformalodik, iranyitottan tagul a lovedek keresztmetszete, igy a testben okoztott kar is nagyobb lesz.
Masodszor, kevesse ismert teny, hogy a legtobb loszer csappanytujaban is talalhato valamennyi olom ill. egyebb nehezfem. Ez utobbi azert erdekes, mert a fegyver elsutesekor felszabadulo gazokat be is lelegezheted, valamint a fegyvert tarto kezfejeden lecsapodhatnak.
A fentiek okan kezdenek manapsag elterjedni az olommentes loszerek is. Az USA-ban a vadaszathoz nehany allam mar szabalyozza/be is tiltotta az olom hasznalatat.
Nehany pelda 'zold' loszerekre:
NovX, ICC Frangible, Z-Clean Lead Free, Alchemist C3 Frangible, Polycase Inceptor ARX, Winchester Super Clean
Ezek eseteben is figyelni kell, a csappantyu nem mindegyikben olom/nehezfem mentes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!