Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Milyen a shinkyokushin karate?

Milyen a shinkyokushin karate?

Figyelt kérdés
Miben más a sima kyokushin karatétól, milyen harcművészeti-, sport-, illetve önvédelmi értéke van, mik a főbb jellemzői?

2017. okt. 31. 12:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy stílus harcművészet, sport és önvédelem szempontjából csak akkor lehet értékes, ha minden tréningnek szerves részét képezi a küzdelmi technika fejlesztése, a sparring és az erősítés. Ha ebből a háromból valamelyik hiányzik, akkor az a stílus a felsorolt szempontok alapján értéktelen.


A legtöbb kommentelővel ellentétben én egyáltalán nem tartom a kyokushin karatét értéktelennek. Tény, hogy a rengeteg magyar klub hitványul oktatja. Tény, hogy a fejütések hiánya és a túlzott magasrúgások miatt önvédelem aspektusából nem olyan hatékony, mint mondjuk az ökölvívás, vagy a thai box. Tény, hogy a védelmi rendszere nem kellően defenzív. Tény, hogy a kardió fejlesztésre nem fektetnek kellő hangsúlyt. Tény viszont az is, hogy egy színvonalas egyesületnél kőkemény kumitékat tartanak, ahol a harci rutinod remekül fejlődik. Tény az is, egy színvonalas egyesületnél masszívan feledzik a csontozatodat és az izületeidet. Tény az is, hogy egy színvonalas egyesületnél a mesterek kellő komolysággal ráfekszenek az izomfejlesztésre, az erőnlét fejlesztésre.


Ha a shinkyokushin legalább annyira megfelelő stílus, mint a kyokushin, akkor olyan hatalmas problémák nem érhetnek. Problémád inkább azzal lesz, hogy találj egy nívós szövetséget, ahol optimálisan oktatják. Tessék lemenni egy próbaedzésre és teszteld le. Ha tanítanak ütőtechnikát, rúgástechnikát, bunyóztatnak és tartanak erősítést, akkor iratkozz be! Ha valami nem stimmel, akkor pedig menj haza és keress másik szövetséget!


Válassz bármilyen stílust is, a lényeg, hogy kellő küzdelmi kompetenciákkal ruházzon fel. Ajánlom számodra az ökölvívást, a thai boxot, a savatét, a birkózást, a judót, a BJJ-t. Kerüld el messziről a hazug, parasztvakító, "önvédelmi rendszernek" eladott levegőkékítéseket, mint például a wing tsunt vagy a ninjutsut!


#CHRILLEX

2017. okt. 31. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2017. okt. 31. 16:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Ahogy én látom, a shinkyokushin nagyon elment a versenyeztetés irányába.

Ha picit szorgalmasabb vagy a társaidnál, akkor valahogy átrugdosnak a vizsgákon, hogy minél előbb tudj felnőtt versenyeken is indulni, ahol 4kyu a minimum.

Szóval küzdeni megtanulsz, de a karatehoz semmi köze. Akkor inkább thai-box ha csak bunyózni akarsz.

2017. nov. 1. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A shin szívet jelent. a Kyokushin karate az erőkarate, ahogy azt Oyama sensei megvalósította a 80as években.

Leszögezem, nem ismerem közvetlen a stílust, csak logikusan próbálok gondolkodni. A szív a kitartást jelképezi, az elhivatottságot, a kyo az erőt, a karate a puszta kezet. Ezekből lehet, össze lehetne hozni az általad felhozott ágazat alapelvét...

2017. nov. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kyokushin csak a rossz magyar felfogás szerint volt erőkarate. Shihan Furkó Kálmánnak nagy érdemei voltak a hazai kyo megalakulásában. Viszont Ö nagy fizikumú erős ember volt, ezért azt tanította, ami szerinte jó. Sok karatékát tanított ki, Ök is ezt a rossz "erőkarate" felfogást adták tovább. Nemhiába volt szakítás anno Adamyval. Furkó lelkes tanítványa volt Sosainak, ezért is nevezte fiának.

Abban az időben csak nagyon keveset tudtak találkozni, hisz az átkos rendszerben voltak, sajnos 92-ben Sosai el is hunyt. Ma már tisztán látjuk, nem az volt a kyo aminek Sosai megteremtette, még akkor sem, ha Ö maga is legendásan erős fizikumú ember volt.

Japán kyos mesterek teljesen máshogy mozognak, mint a hazai mesterek. Ég és föld a különbség. Ráadásul a shinkyokushin, mint ahogy mondtam már, elment a versenyeztetés felé. Sosai Oyama forogna a sírjában ha tudná.

Keress rá a vidókra, hogy shinkyokushin, és keress Adamyra. Meglátod te is a különbséget kapásból.

Kyokushin jelentése, találkozás a végső igazsággal, shin meg csak annyit jelent, új.

2017. nov. 3. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Üdv!

Talán még nincs késő a válaszhoz.

A Kyokushin karatét Oyama Masutatsu fejlesztette ki. Ez volt az alap, vagyis az eredeti karate stílus, amit a mester tartott össze. A mester 1994-es halála után a stílus először kettő, majd négy, majd hat ágra szakadt. Ma már szinte alig lehet megállapítani hány ága van. Olyan is van, ami egyik IKO nemzetközi szervezet alá sem tartozik, hanem teljesen más szervezet tagja, sőt, olyan is van, amelyik teljesen külön utakon jár és nincs nemzetközi szervezete sem.

A Shinkyokushin lényegében az IKO 2. Mikor Midori Shihan lett a vezetője, nevet változtattak, így lett Shinkyokushinkai. A jelvénye, logoja és a kanji-ja is más. Azt sajnos nem tudom, hogy tanítási módját, technikáját, övvizsga anyagát, vagy akár keménységét illetően miben tér el az eredeti, ma IKO 1. nemzetközi szervezetbe tartozó Kyokushinkai karatétól. Viszont tény, hogy a gyökerek azonos ágból fakadnak, sok mester még a régi, eredeti iskolában tanult.

Amennyire én tudom, a Shinkyokushinkai szervezet hazai képviselete Szolnokon van és Shihan Furkó Kálmán (8 dan) a vezetője.

Az eredeti, IKO Stílusszervezet hazai vezetői jelenleg Shihan Halász Károly (5 dan) Budapesten, Shihan Badar Attila (5 dan) Debrecenben és Shihan Koszó Ildikó (5 dan) Szegeden.

Ezen kívül pedig van még a Shihan Dr. Adámy István (8 dan) vezette szövetség, mely az International Budo Kai alá tartozik.

Annyit még hozzátennék, hogy Oyama mester halála után az eredeti Kyokushinkai stílusban is több változás történt, melyek nem feltétlen rosszak, sőt, voltak kifejezett pozitívumok is, pl. a kyu fokozatok övszíneiben is. (Azelőtt a teljesen kezdők, valamint a 10 és a 9 kyu-val rendelkezők is csak fehér övet viselhettek. Vagyis a 10 és a 9 kyu-ra vizsgázottakat egyáltalán nem lehetett megkülönböztetni a teljesen kezdőktől, ami egyesek véleménye szerint nem feltétlen volt jó dolog. Ma már csak a kezdőknek, az övvizsgával egyáltalán nem rendelkezőknek van fehér övük. A 10 és a 9 kyu-ra vizsgázottaknak narancssárga színű övük van.)

Az előttem szólókkal nem értek egyet abban, hogy a Kyokushinkai karate ne lenne alkalmas arra, hogy felkészítsen egy akár valódi pusztakezes küzdelemre. Épp ellenkezőleg. Való igaz, hogy a szabályok szerint a fej frontális támadása nem megengedett, azonban ez csak a stílus által rendezett versenyekre vonatkozik. A fejet támadó ütéseket is tanítják az edzéseken. Ráadásul, bár a fejre mért ütések nem engedélyezettek versenyeken, a rúgások viszont igen. Plusz minden edzésen van küzdelem, nem választott, hanem kijelölt ellenfelekkel, többel is. És akkor még hozzá lehetne tenni azt, hogy a Kyokushinkai full kontakt stílus, vagyis teljes erejű ütések engedélyezettek versenyeken és hozzáfűzném azt is, hogy tiltja a védőfelszereléseket és nincsenek súlycsoportok sem. Vagyis a szabályok szerint, a 65 kg-os kisember, győzze le a 120 kg-osat, ha nyertes szeretne lenni. Tehát egy valódi, mondjuk utcai küzdelemre egy Kyokushinkai verseny sokkal jobban hasonlít, mint mondjuk egy box mérkőzés, ahol ugyan van frontális fejre támadás, viszont nincs rúgás, nincs fogás, védőfelszerelések vannak és súlycsoportok. Hozzátenném még, hogy a Kyokushinkai stílus képviselői bármilyen nyílt (stílus független) versenyen indulhatnak és szoktak is. Ráadásul azokon általában igen előkelő helyeket szereznek. Volt idő, amikor a K1-es versenyeket - ami ugye szinte az összes stílus olvasztótégelye, mert bármilyen stílusból bárki nevezhet -, szinte kizárólag Kyokushinkai versenyzők nyerték, még 2000 környékén is. Ilyenek voltak pl. Andy Hug, vagy Nicholas Pettas, Glaube Feitosa, Sam Greco, de legfőképpen Francisco Filho, aki a Kyokushinkai többszörös és a K1 többszörös bajnoka. Tehát a Shinkyokushinkai nem tudom milyen, de az eredeti Kyokushinkai karate stílus egyáltalán nem lebecsülendő, sőt.... Szerény véleményem szerint a Thai Box mellett a legjobb, legerősebb, legkeményebb küzdőstílus.

Mindettől függetlenül, különböző embereknek különböző stílus lehet optimális, ez azt gondolom belátható. Épp ezért érdemes sok különbözőt kipróbálni. Viszont értelemszerűen, ha valaki lent volt 5-10 edzésen, attól még nem válik képzett harcossá. Ahhoz több év hosszú és folyamatos gyakorlás kell, teljesen mindegy melyik stílusról beszélünk. Ebből következően pedig, ha valaki csak és kizárólag önvédekezni szeretne, akkor egyszerűbb, gyorsabb, könnyebb és jóval hatékonyabb is, ha valamilyen nem halálos fegyvert vásárol, mondjuk gázspray-t, vagy gázfegyvert. A karate gyakorlása manapság már sokkal inkább sport, a testünk egyfajta karbantartása, illetve remek nevelő eszköz is, hiszen fegyelemre és figyelemre oktat.

2019. márc. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ
2019. márc. 23. 14:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!