Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A karate 5 nagy ágában mennyir...

A karate 5 nagy ágában mennyire nagyok az eltérések?

Figyelt kérdés
Gondolok ezalatt az alapelvekre ütés illetve rúgástechnikákra formagyakorlatokra,akármire.
2009. dec. 28. 18:21
 1/6 anonim ***** válasza:
81%
Nagyon örülök a kérdésnek! Mondjuk én csak négy nagy ágról tudok, de feltételezem, hogy ötre így gondolsz: goju-ryu, wado-ryu, shito-ryu, shotokan és kyokushinkai. Meglehetősen nagyon az eltérések, bár több olyan formagyakorlat van, amit nem egy használ ezek közül, és a technikákban is viszonylag sok az átfedés, de az alapvető különbség a szemléletben van. A goju-ryu a test keményítésére és az erőre koncentrál, hogy a legerősebb támadások is felfoghatók legyenek sérülés nélkül a testen. Ezt elsősorban (legalábbis a tradícionális ágon mindenképpen) a sanchin katával érik el, amely egy speciális légzéstechnikával végrehajtott, lassan, de teljes izomfeszítéssel végzett formagyakorlat. A wado-ryu a támadások előli kitérést, elhajlásokat, ellépéseket hangsúlyozza, és sok az olyan kombinált technikája, amiben a támadás védés is egyben, amivel jelentősen nő a a harci hatékonyság. Így a harci stratégiája alapjaiban különbözik más stílusokétól. A shito-ryu az ősi shaolin stílusokól eredezteti magát, így főleg a formagyakorlatokra helyezik a hangsúlyt, és talán ez a legtradícionálisabb az öt közül. A shotokan nagyon sok változáson ment keresztül, amióta Funakoshi Mester meghonosította Japánban, és azóta is folyamatosan változik, így alig hasonlít már a Mester által alapított, tradícionális, okinawai gyökerekhez erősen kötődő, ám kevéssé harci jellegű stílushoz. Ellenben alapvető katája a tekki, ami a legnagyobb harci értéket képviselő okinawai naihanchi katából ered (természetesen nem csak ez a stílus használja a tekkit, de ez az, ami talán a legalapvetőbbnek tartja). Ezen kívül jellemzőek a stílusra a gyakori csapódó ütések és rúgások (azaz amikor nem tartják kint a technikát egy pillanatra megfeszített izmokkal, hanem a végtag kinyúlása után rögtön visszarántják), de bizonyos helyeken ezt már másképp tanítják, mert sokan egészségtelennek tartják. A kyokushin az egyik legmodernebb karatestílus, ami ötvözi a tradíciókat, mivel sok katát tanít, de talán más stílusoktól eltérően csak olyat, aminek tényleges harci értéke is van, illetve ez az a stílus, ami igazán meghonosította a körkörös technikákat. A stílus a maximális erőre koncentrál leginkább, úgy is hívják, hogy "a legerősebb karate". Én még fontosnak tartanám megemlíteni az ashihara stílust, ami a kyokushinból alakult ki, és legfőbb jellemzője, hogy csak küzdelemre és harci technikákra koncentrál, kevesebb technikát is használ, mint a kyokushin, szóval talán ez a leginkább küzdő jellegű stílus. Várom a kommentedet, ha valami nem világos!
2010. jan. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm,a neten nem találtam annyi hasznos dolgot amit Te leírtál nekem ide.

Igen erre az 5 ágra gondoltam.

Egyébként shotokan karatét szeretnék tanulni,bármilyen segítséget,tanácsot örömmel veszek.

Érdekelne az is hogy Te honnan tudsz ilyen sokat erről?

Mégegyszer köszönöm.

2010. jan. 5. 20:47
 3/6 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen, örülök, hogy segíthettem!

Én a karate egyik stílusát sem művelem, de az érdeklődésem a harcművészetben teljes körű, így az idők folyamán igyekeztem minél több információt gyűjteni mindenről ezzel kapcsolatban, és pusztán szenvedélyes érdeklődésem mellett mintegy kötelességemnek érzem, hogy az elméleti tudásom minél szélesebb körű és elmélyültebb legyen.

Az internet nagyon hasznos és jó dolog, sok értékes információ fellelhető rajta, de még ha egy stílus honlapján jársz is, nem biztos, hogy a stílusuk elvi bemutatását fontosnak tartják. Én személy szerint két könyv ismeretét tartom alapvetőnek, tudásom legjavát én is ezekből szereztem. Az első Dr. Ujvári Miklós A délkelet-ázsiai harci művészetek c. könyve, ebből a harcművészet egészének történetéről és az egyes stílusokról is elmélyült tudást szerezhetsz; illetve Werner Lind Nagy harcművészeti lexikona. Nos, ez a valaha megírt legátfogóbb és legmélyebb tudást nyújtó harcművészeti szakkönyv, kis túlzással mondhatjuk, hogy ami ebben nincs leírva a harcművészetről, az nem is létezik. Dr. Ujvári könyve antikvár, de én máris találtam Neked egyet, nagyon olcsón:

[link]

Még ha többé nem is használod ezt a honlapot, már ezért a könyvért érdemes regisztrálni, ugyanis nagyon nehéz hozzájutni, ritkaságszámba megy már.

Werner Lind lexikona talán még nagyobb ritkaság, nagyon kevés jelent meg az országban, nem is nagyon van raktáron, de az interneten több helyről is meg lehet rendelni. Bár kifejezetten drága, mindenképpen javaslom a beszerzését, a már említett okokból. Mondhatjuk, ha ez megvan, akkor rám már nincs is szükséged. :)

Remélem tudtam segíteni.

2010. jan. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm,mindenképpen beszerzem ezeket a könyveket,bár csodálkozom hogy te nem műveled mert elég nagy szenvedéllyel írsz róla és őszintén lenyűgöz a tudásod.

Minden jót kívánok és szebb jövőt.

2010. jan. 6. 22:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Köszönöm a tiszteletteljes szavakat, igazán jólesnek!

Én a harcművészet egészéről csakis szenvedéllyel szólhatok, mert ha valaki műveli, és tényleg teljesen mindegy, melyik stílusát, az testtel, szellemmel, lélekkel és amiről az egész szól, a jellemmel olyan csodát tesz, amit csak az érthet meg, aki érti a forrását, magát az embert.

Kívánom, hogy utad kitartással és sikerrel bővelkedjen, de mielőtt belevágsz, egy dolgot véss az eszedbe: a harcművész mindig a jelleme tökéletesítésére törekszik, és az erő, amit szerezhetsz általa, csak akkor lesz tényleg a tiéd, ha hajlandó vagy lemondani az erőszakról.

Minden jót!

2010. jan. 7. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

a shotokan aránylag "szegényebb" technikában, villámgyors, pontos technikákon alapszik: http://www.youtube.com/watch?v=uQoLMIkbeBA műveltem! Inkább az erőre alapoz, és a széles állásokra.

A goju ryu kisebbek az állások, ott inkább "lágyan", elvezetéssel reagálnak egy erős támadásra (elvileg mi értelme egy erős rúgást alkarral védeni, mert lehet hogy a mi kezünk törik el). Természetesen a reagálás szintén a lehető leg erősebben történik. A "folyamatos" karate más szavakkal, ellentétben a shotokannal, ami egy ütés egy halál elvre törekszik.

A kyokushin az erőkarate, na ott mindent erővel, csak fejre nem támadunk, mert nem akarjuk ugye egymás agyát kiloccsantani.

A wado ryu meg több csavarást, kicsavarodást tartalmaz, annyira nem tudom.


Átfedések nyilván vannak. Ezért nem szabad azt mondani, hogyha valaki ebben a stilusban jó, akkor a másikban totál pancser. A yaku-tsukit mindenhol úgy ütik, alap ütés, és a nagylábújból indul.


És persze nem is érdemes ellentétbe állitani a stilusokat. Nekem mint volt shotokanosnak igen "meglepő" a gojukai "rámászós", kisebb távolságot tartó, és egyfolytában cséplő ellenfél. De énis okoztam már meglepetést a gyors belépek-megütöm-kilépek mozdulatommal. Ha teljes erőből megütnék egy kyokushinest gyomorra, az valószinüleg helyben meghal a röhögéstől, de ugyanakkor meg esélye nincs egy gyors, célzott áll ütés elől. Más stratégia!


Hát, elvileg optimális lenne az összesből összegyúrni azokat az elemeket, amik mindenhogy legyőzhetetlenné tesznek, csak elvileg erre egy élet kevés

2011. febr. 19. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!